Fabrika Ayarları Sıfırlama: Android

by Ayse Genc
fabrika ayarları

Android telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanızın gerekmesinin birkaç nedeni vardır. Telefonunuz uygulamalarla aşırı yüklenmiş ve yavaş çalışıyor olabilir. Yeni bir güncelleme indirmişsinizdir ve telefonunuzun işlevselliğinde sorunlara neden olabilir. Belki sadece telefonunuzu sattığınız için sıfırlamak istersiniz. Telefonunuzu telefon ayarları veya kurtarma modu aracılığıyla fabrika ayarlarına nasıl sıfırlayacağınızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Ayarlar Menüsünden Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Android’de bulunan telefonların çeşitliliği göz önüne alındığında, bu kılavuzun örnekleri olarak Pixel 4a ve Samsung’un Galaxy A51’i kullanacağız. Pixel, Nokia, Xiaomi, Motorola gibi Android One cihazlarında ve OnePlus gibi “stok” kullanıcı ara yüzüne sahip diğer şirketlerin neredeyse aynı olduğu için iyi bir temel oluşturuyor.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanın en kolay yolu, ayarlar menüsünü kullanmaktır. Fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğinin konumu, kullandığınız telefona bağlı olarak biraz değişebilir, ancak yedekle ve sıfırla menüsünü olarak arayabilirsiniz.

Kurtarma Modu ile Fabrika Ayarları Sıfırlama

Telefonunuz bir güncellemeyle ilgili sorunlar yaşıyorsa veya cihazın açılmasını engelleyen bir arıza varsa, kurtarma moduna geçerek fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Yüksek düzeyde ses açma ve güç düğmelerine aynı anda basarak kurtarma moduna girebileceksiniz.

İşlem, daha sonra göreceğimiz gibi, kullandığınız cihaza göre biraz farklılık gösterir. Kurtarma yoluyla sıfırlamaya geçmeden önce, Fabrika Sıfırlama Koruması adlı bir güvenlik modu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Google birkaç yıl önce Fabrika Sıfırlama Korumasını (FRP) kullanıma sundu ve bu özellik artık Lollipop ve sonraki sürümleri çalıştıran tüm telefonlarda standart. Esasen FRP, birisinin kayıp veya çalınan telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayamamasını ve kurtarma moduna geçerek onu yeni olarak ayarlamamasını sağlar. Mod, fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra cihazla ilişkilendirilmiş bir Google hesabında oturum açmanızı gerektirir. Başarısız olursanız, kuruluma devam edemezsiniz.

Bu nedenle, cihazınızı satmak istiyorsanız ve fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünüyorsanız, yukarıda belirtilen ayarlar sayfasına gitmek daha iyi bir seçenek olacaktır. Cihazınıza önyükleme yapamıyorsanız ve verileri sıfırlamanın bir yoluna ihtiyacınız varsa, kurtarma moduna geçebilirsiniz. Artık riskleri anladığınıza göre, telefonunuzu kurtarma modu ile nasıl sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Samsung Telefonunda Fabrika Ayarları Sıfırlama

  1. Ana ekranınızdan veya uygulama çekmecenizden Ayarlar simgesine dokunun.
  2. Genel yönetim sekmesine dokunun ve sıfırla butonuna basın.
  3. Fabrika verilerine sıfırla butonuna basın.
  4. Cihazınızın PIN kodunu girin ve İleri seçeneğine dokunun.
  5. Tümünü sil seçeneğine dokunun.
  6. Cihazınızın PIN kodunu girin ve İleri’ye dokunun.
  7. Tümünü sil seçeneğine dokunun.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...