Facebook Çocuk Cinsel İstismarıyla Mücadele Ediyor

by Ayse Genc
Facebook

Facebook, kullanıcılar çocuk istismarına bağlı içeriği aramaya çalıştıklarında görünecek bir açılır uyarı bildirimi test ediyor. Bu uyarı bildirimi ile bu tür içeriği paylaşmaya çalışan kullanıcıları uyaracak.

Facebook, çocuklara yönelik cinsel istismar içeren fotoğraf ve video aramalarını engellemeyi ve bu tür içeriklerin paylaşılmasını önlemeyi amaçlayan yeni araçları test ediyor. Facebook’un küresel güvenlik çabalarını denetleyen Antigone Davis salı günü bir blog gönderisinde “Uygulamalarımızı çocuklara zarar vermek için kullanmak iğrenç ve kabul edilemez” dedi. Bu hareket Messenger ve Facebook’un sahip olduğu fotoğraf hizmeti Instagram’daki mesajlar için varsayılan şifrelemeyi etkinleştirme planlarının ortasında bu sorunla mücadele etmek için daha fazla baskı ile karşı karşıya kaldıkça geliyor. Uçtan uca şifreleme, gönderen ve alıcı dışında mesajların Facebook ve kanun uygulayıcılar da dahil olmak üzere hiç kimse tarafından görüntülenemeyeceği anlamına gelir. Çocuk güvenliği savunucuları, Facebook’un şifreleme planlarının çocuk avcılarını engellemeyi zorlaştırabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Facebook‘un Test Ettiği ilk Araç: Açılır Bildirim Uyarısı

Facebook’un test ettiği ilk araç, kullanıcılar çocuğun cinsel istismarıyla ilgili bir terimi aradığında görünen bir açılır bildirimdir. Bildirim, kullanıcılara devam etmek isteyip istemediklerini soracak ve suçluyu kuruluşlara yönlendiren bir bağlantı içeriyor. Bildirim ayrıca, çocuklara yönelik cinsel istismarın yasa dışı olduğunu ve bu görüntüleri izlemenin hapis dahil olmak üzere sonuçlara yol açabileceğini söylüyor. Geçen yıl Facebook, Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’ne bildirilen çocuk cinsel istismarı içeriğini analiz ettiğini söyledi. Şirket, içeriğin % 90’ından fazlasının daha önce bildirilen içerikle aynı veya benzer olduğunu tespit etti. Ekim ve Kasım 2020’de bildirilen çocuk istismarına yönelik içeriğin yarısından fazlasını oluşturan altı videonun kopyaları.

Facebook ‘un Test Ettiği ilk Araç: Uygunsuz Paylaşım Yapanlara Bilgilendirme Bildirimi

Facebook’un test ettiği ikinci araç, bu zararlı görüntüleri paylaşmaya çalışırlarsa kullanıcıları bilgilendirecek bir uyarı olduğunu söyledi. Güvenlik uyarısı, kullanıcılara bu tür içeriği tekrar paylaşmaları halinde hesaplarının devre dışı bırakılabileceğini söyler. Şirket, bu zararlı içeriği paylaşmak isteyen kullanıcıların “davranışsal sinyallerini” belirlemeye yardımcı olmak için bu aracı kullandığını söyledi. Davis, bu şirketin “onları neden zararlı olduğu konusunda eğitmesine ve bunu kamuya açık veya özel olarak paylaşmamaya teşvik etmesine” yardımcı olacağını söyledi. Facebook ayrıca çocuk güvenliği politikalarını ve raporlama araçlarını da güncelledi. Sosyal medya devi, çocukların masum olmayan görüntülerini, resimdeki çocuklar hakkında uygunsuz sevgi işaretleri veya yorumlar içeren başlıklar, hashtag’ler veya yorumlarla paylaşmaya adanmış Facebook profillerini, sayfaları, grupları ve Instagram hesaplarını kapatabileceğini söyledi. İçeriği bildiren Facebook kullanıcıları sosyal ağın, fotoğrafın veya videonun “bir çocuğu içerdiğini” bilmesine izin vererek şirketin incelemeye öncelik vermesine olanak tanıyan bir seçenek de görecekler.

facebook

Business Insider’ın ocak ayında yayınladığı bir rapora göre, koronavirüs salgını sırasında çocuklara yönelik çevrimiçi cinsel istismar görüntüleri arttı. Facebook, temmuz ayından eylül ayına kadar, Facebook ve Instagram’da bu zararlı görüntülerin en az 13 milyonunu tespit etti.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...