Google, Apple’ın Find My Android Sürümü Üzerinde Çalışıyor Olabilir

by teknohall
Google Find My Android Sürümü

Android’de yerleşik olarak bulunan Find My (Cihazımı Bul) yardımcı programının üzerine kurulmuş gibi görünen Google ağının, en son Google Play hizmetleri beta sürümünde keşfettiği Spot adlı bir API kullanacağını bildiriyor.  Rapor, Google’ın Spot markasını API’ye dayalı Find My Android için kullanmayı da planladığını öne sürüyor.

Apple, on yılı aşkın bir süredir Find My ağı üzerinde çalışıyor. Şirket, 2010’da Find My iPhone (veya Find My Mac) adlı bir hizmet sunmuştu. 2011’de Find My Friends adlı bir sosyal konum paylaşım aracı daha yayınladı. Ardından da bu hizmetleri 2019’da Find My adlı tek bir yardımcı programda birleştirdi .

Google, iOS’taki Find My’a benzer bir “Ağ Aygıtımı Bul” özelliği üzerinde çalışıyor. 

Google Play Hizmetlerinin en son beta sürümü, Google’ın diğer Android telefonları kullanan bir cihaz konumu özelliğini kullanıma sunduğunu ortaya koyuyor.

Android telefonlarda Cihazımı Bul özelliği zaten var. Ancak, yalnızca kayıp telefon bir Wi-Fi veya hücresel ağa bağlı olduğunda çalışıyor. Bu arada, iOS’ta Find My , iPhone Wi-Fi’ye veya cep telefonuna bağlı olmadığında bile çalışıyor. Çevrimdışı olduğunda iPhone’u bulmak için yakındaki cihazların Bluetooth sinyallerini kullanıyor. Yakındaki herhangi bir iOS cihazı, konumu algılayabiliyor ve buluta gönderiyor.

Find My Android Sürümü

Google’ın milyarlarca Android cihazın sunduğu ağdan yararlanacak benzer bir özellik üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Google Play hizmetlerinin beta sürümü, “Cihazımı bul” adlı bir özelliğe sahip. Açılıp/kapatılabilir. İlginç bir şekilde, özellik Cihazımı Bul’dan farklı olarak, cihazınızı bir ağ geçişi olarak kullanıp kullanmayacağınızı seçebilirsiniz.

API, diğer kişilerin cihazlarını” aramayı ifade eder. Bunun bir nesne izleyici mi yoksa akıllı saatler ve tabletler gibi cihazları mı bulduğu belli değil. Yeni özellik “Spot” olarak adlandırılıyor ve düzenli aralıklarla döndürülen şifreleme anahtarları yardımıyla çalışıyor.

Find My App’in etkinliği, iOS cihazlarının sayısıyla orantılıdır. Android telefonların sayısı iOS’tan çok daha fazladır, bu nedenle Google’ın Cihazımı Bul ağının Uygulamamı Bul’dan daha verimli olması muhtemeldir. Özelliğin ne zaman yayınlanacağından emin değiliz. Google, bunu bir özellik güncellemesi olarak veya Android 12’nin gelecek yinelemelerinde ayrı bir uygulama olarak sunabilir . 

Bu Google Play hizmetleri beta sürümü tarafından ortaya çıkan bilgiler, yalnızca cihazımı Bul ağının, rapora göre Android sahiplerinin diğer kişilerin cihazlarını” bulmasına yardımcı olmasına izin vereceğini söylüyor. Ancak bu yardımın mevcut ürünlerle sınırlı mı yoksa Google’ın mı sınırlı olacağı belli değil.

Related Posts

Yorum Bırakın...