Kirin 9000: Huawei Süper Çözünürlük Teknolojisi

by Ayse Genc
kirin 9000

Huawei yeni video teknolojisini tanıttı. Kirin 9000 işlemcideki yapay zeka destekli süper çözünürlük sistemi, 540p çözünürlüklü eski videoları gerçek zamanlı olarak FHD 1080p içeriğine dönüştürebilir.

Bugün erken saatlerde (4 Aralık 2020), Çinli teknoloji devi, teknolojiyi iş başında göstermek için Çinli bir mikroblog web sitesi olan Weibo’ya gitti. Çevrimiçi gönderide, Kirin 9000’in yapay zeka destekli süper örnekleme teknolojisinin düşük kaliteli videoları yüksek çözünürlüklü içeriğe dönüştürdüğünü gözlemlendi. Bunun bir örneği, daha düşük çözünürlüklü 540p içeriğin çekimde çok daha fazla parazit taşıdığı bir kertenkele görüntüsünün paylaşılmasıydı; süper örneklenmiş 1080p versiyonu ise bize çok daha fazla ayrıntıyla birlikte daha parlak renkler sunuyor.

Bu, çeşitli sayıları gösteren bir ekranın ve bir kadın görüntüleri ile daha da desteklendi. İlki, geliştirilmiş görüntüdeki sayıların çok daha net olduğunu, bu da okumayı kolaylaştırdığını, ikincisi ise elbisenin dikişlerinde ve kişinin giydiği aksesuarlarda görülebilen detayları sergiliyor. Bu teknoloji aynı zamanda 360p ve hatta 270p kadar düşük kalite üzerinde de çalışır. Bu teknolojinin bir başka ilginç yönü de yüzleri algılayabilmesi ve kısmi optimizasyonlar sunmasıdır.

Kirin 9000 Yongaları, Huawei P50, Samsung ve LG OLED Ekranlarında Kullanılacak

Mate 40 amiral gemilerinin kapıdan çıkmasıyla Huawei.  P serisine dikkat çekiyor ve bunu ABD yaptırımlarının tedarik hattını aksatmasına rağmen yapıyor. Şirket 2021’in ilk yarısında P50 telefonlarını piyasaya sürme yolunda ilerliyor.

Elec, Samsung Display ve LG Display’in yeni modeller için OLED paneller sağlamaya hazır olduğunu bildirdi ve konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi olan insanlara atıfta bulundu. Samsung Display ve LG geçtiğimiz ekim ayında Huawei ile ticaret yapmak için bir lisans aldı.

Kirin 9000 Yongaları ile Huawei P50

Huawei P50 telefonları, şirket içi HiSilicon bölümünden, yeni Kirin 9000 yonga setlerini kullanacak. İşlerin olağan akışında ilerledi aslında. Yeni Kirin çipleri Mate serisi ile piyasaya çıktı ve çipler birkaç ay sonra bir sonraki P serisinde kullanılacak. Ancak 2020, Huawei için “olağan” dışında bir şeydi.

Huawei, yaptırımlar TSMC’den ayrılmadan önce telefonlarında kullanmak üzere birkaç milyon Kirin 9000 yongası biriktirdi. Belki de bu arzın bir kısmı serbest kaldı. Özellikle de  yeni Honor amiral gemileri Kirin’i kullanmayacağından. Belki de Huawei, TSMC’nin bir lisansı güvence altına alıp Huawei’ye yonga sevkiyatına devam edebileceğinden umutludur.

Geçen yıl şirket neredeyse Samsung’u yakaladı. Huawei’nin amiral gemisi hatları (P + Mate), 2019 yılında 45 milyona varan Samsung amiral gemisi hatlarına (S + Note) çok yakın olmak üzere 44 milyon ünite sevk etti. Şirketin bu yılki sıkıntıları Samsung’un liderliğini genişletmesine izin verecek, ancak Huawei bu raporun önerdiği gibi gerçekten tedarik hattını yeniden canlandırırsa yarış 2021’de tekrar başlayabilir.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...