Telefonların Hoparlör Bölümü Nasıl Temizlenir?

by teknohall
telefon-hoparlor-bolumu

Yeni nesil telefonlar pahalı bir ürün olmasıyla birlikte, arızalarından biri veya birçoğu gerçekleşmesi durumunda, özel olarak eğitilmiş insanlara tamir konusunda güvenilmelidir. Sonuç olarak kendi elinizle tamir yapmanız durumunda cihaza zarar verebilmeniz mümkündür. Ancak belli bir parça için tamire götürmeden cihazların bozulmasına tedbir alarak temizlik işlemleri yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, telefonların hoparlör kısmının nasıl temizlenebileceğini anlatacağız.

telefon-hoparlor-temzileme

Bu sorun, telefonda konuşurken kulağınıza gelen veya karşı tarafa giden cızırtılar, mobil cihazın uzun süredir hizmet vermiş olmasından kaynaklanıyor. Sadece cızırtılar değil aynı zamanda kelime yutma durumu da mevcuttur.

Hoparlörlerin nasıl temizleneceği konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Görevimiz; konuşma kalitesi arttırılması için aygıtı söküp hoparlör ızgarasını toz ve kirden arındırmak.

Hoparlör Bölümü Nasıl Temizlenir?

Öncelikle kullanıcıların yapması gereken işlemlerden ilki, hoparlörün dış kabuğunu kontrol etmeniz gerekir. Sonuç olarak; her pislik türü içinde olabilir. Öyleyse bu işlemlerden ilkini anlatalım. Bu işlem için bir diş fırçasına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu diş fırçası ile hoparlör ızgarası üzerinde dairesel hareketler olması gerekmektedir. Tozların temizlenmesini sağlamanız gerekir. Ancak, fırçanın fazla zorlanmaması gerekir zira ızgaraya zarar verebilirsiniz.

Hoparlör Temizleme Prosedürü Nedir?

Bu nitelikte çalışmalar yürütülmesi için birkaç dakika işlemleri tekrarlamanız gerekir. Sonra hoparlör ızgarasını temizlemeniz gerekiyor. Çoğu zaman içerisinde kişiler,iyi çiğnenmiş olan sakız kullanırlar. Sadece hoparlöre koyarak tüm parçacıkları dışarı çıkarır. Aynı şekilde bu işlem birkaç kez yapılmalıdır. Temiz bir bez alarak o bölgeyi de siliniz.

Cihaz kuruduğu zaman, birini arayarak ses kalitesini kontrol edebilirsiniz. Yüksek kalitede ve net bir şekilde olmalıdır. Artık telefonda hoparlörü nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz ancak şunu da bilmelisiniz ki bu sadece bir yol olmaktadır.

telefon-hoparlor

Böyle bir temizlik istenen sonucu vermeyebilir. O zaman başka bir yöntem kullanmanız gerekiyor. Bu durumda telefon hoparlörü temizlemenin ikinci yoluna başvurabilir ve bu adımları takip edebilirsiniz.

İkinci Temizleme Yöntemi Nedir?

Hoparlörü temizlemenin ikinci yönteminde, iki tür adım bulunmaktadır. İlk versiyonda sadece bir iğne ve hassasiyet gerekmektedir. İkincisi ise telefonun nasıl sökülebileceği ve doğruluk bilgisini bilmenizdir.

İğneyi kullandığınız zaman çok dikkatli davranmalısınız. Çünkü bu hoparlör ağını temizleyemezseniz delip zarar verebilirsiniz. Bu durumda, daha eğitimli tamircilere yönelmek zorunda kalabilirsiniz.

Hoparlörü temizlenmesi için yapmanız gereken işlem ızgara üzerine hafifçe sürmeniz, fazla tortudan temizlemenizle birlikte sallamanız gerekir.

İkinci adım, cep telefonunuzu sökmek veya ayrıntılarından birini çıkarmaktır. Cihazın hoparlörünü çıkarabilirsiniz. Bu durumda temizlik işlemlerini oldukça verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken cihazınıza zarar vermemeye çalışınız.

Related Posts

Yorum Bırakın...