WhatsApp Web Uygulamasına Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Eklendi

by Ayse Genc
Whatsapp

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma hizmeti perşembe günü yaptığı açıklamada, WhatsApp Web uygulamasına sesli ve görüntülü arama desteği sunduğunu açıkladı. WhatsApp’ı her çaldığında telefonlarına ulaşmak zorunda kalan bilgisayarların başında oturan sayısız insana rahatlama sağladığını söyledi. WhatsApp Web, Mac ve Windows için neredeyse beş yıllık masaüstü uygulamasının şimdilik yalnızca bire bir aramaları destekleyeceğini belitti. Ancak bu özelliği gelecekte grup sesli ve görüntülü aramaları içerecek şekilde genişleteceğini de söyledi.

Teste başlayan firma hem dikey hem de yatay yön için görüntülü görüşmelerin “sorunsuz” çalıştığını ve masaüstü istemcisinin “her zaman en üstte olacak şekilde ayarlandığını, böylece bir tarayıcı sekmesinde veya açık pencere yığınında görüntülü sohbetlerinizi asla kaybetmeyeceğinizi” söyledi. Bu özellik, geçen yılın sonlarında masaüstünü kullanan küçük bir kullanıcı grubuyla test edildi. Şirket sözcüsünün verdiği demeçte, sesli ve görüntülü görüşmeler için desteğin şu anda hizmetin tarayıcı sürümü olan WhatsApp Web ‘e genişletilmediğini söyledi. (Facebook, geçen yıl grup video görüşmelerini destekleyen Messenger hizmeti için özel bir masaüstü uygulaması başlattı.)

WhatsApp Web ‘de Sesli ve Görüntülü Görüşmeler Uçtan Uca Şifreleniyor

Yeni özellik desteği, WhatsApp’ın masaüstü istemcisini her gün kullanan ve kısmen kolaylık nedeniyle masaüstünde bire bir görüntülü görüşmeler için Zoom veya Google Meet kullanmak zorunda kalan milyonlarca kişi için kullanışlı olacaktır. 2 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan WhatsApp, platformunda görüntülü ve sesli aramaların ne kadar popüler olduğunu paylaşmadı. Ancak yılbaşı gecesi 1,4 milyardan fazla arama işlediğini söyledi. Facebook’un sahip olduğu platformda günlük kullanım zirve yapma eğiliminde.

WhatsApp’ın platformunda her gün işlediği 100 milyar mesaj gibi, sesli ve görüntülü görüşmeler de uçtan uca şifreleniyor. Bir zamanlar uygulamasına bir özellik iyileştirme alması çeyrek dönem aldığı bilinen WhatsApp, geçen yıl yeni özellikler ekleyerek gözle görülür şekilde büyüdü. Ocak ayının sonlarında Facebook, WhatsApp için masaüstü ve web üzerinde tercihe bağlı biyometrik parmak izi, yüz veya iris taraması kimlik doğrulamasını ekledi. Buek bir koruma katmanı, güncellemeden sonra daha da anlamlı oldu.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...