Windows 10, Bu Ay İstenmeyen Uygulamaları Otomatik Olarak Engelleyecek

by teknohall
Windows 10, Bu Ay İstenmeyen Uygulamaları Otomatik Olarak Engelleyecek

Microsoft, Windows 10 ‘da potansiyel olarak istenmeyen uygulamaları (PUA) otomatik olarak engelleyen yeni bir güvenlik özelliğini etkinleştiriyor. Windows’ta PUA’ları engelleme özelliği tamamen yeni değildir.

Geçen yıl, Windows 10 için Mayıs güncellemesi ile Microsoft, sistemine isteğe bağlı bir özellik sundu: Bu özellik “potansiyel olarak istenmeyen uygulamanın” (PUA, Potansiyel Olarak İstenmeyen Uygulamalar) yürütülmesini otomatik olarak engelleme yeteneği idi. Ancak Microsoft, bu aydan itibaren, en azından 2004 sürümüne güncellenen tüm Windows 10 yüklemelerinde PUA engelleme özelliğini etkinleştirmeye başlayacağını bildirdi.

Windows 10 varsayılan olarak potansiyel olarak istenmeyen uygulamaların yürütülmesini engelliyor. 

Bu, kolayca tahmin edebileceğiniz gibi, virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer kötü niyetli uygulamalardan bulaşma riskini önlemek için bir güvenlik önlemidir. Kötü amaçlı yazılımların, özellikle fidye yazılımlarının dünya çapında birçok soruna neden olduğu bir dönemdeyiz.

PUA Nedir?

Microsoft, PUA’yı “Bilgisayarınızın yavaşlamasına, beklenmedik reklamlar göstermesine veya en kötü durumda, zararlı veya can sıkıcı olabilecek başka yazılımlar yüklemesine neden olabilecek bir yazılım kategorisi” olarak tanımlar. Konsept, Mayıs 2020 Güncellemesi olarak da bilinen Windows 10 2004 ile tanıtıldı. Ancak şimdiye kadar varsayılan olarak devre dışı olduğundan korumanın manuel olarak etkinleştirilmesi gerekiyordu.  Microsoft bunun Ağustos ayı başında değişeceğini söylüyor.

Yapılandırma, Windows Güvenliği bölümündeki “Uygulama ve Tarayıcı Denetimi> İtibar Tabanlı Koruma> Potansiyel Olarak İstenmeyen Uygulamaları Engelle” seçeneğine giderek  değiştirilebilir.

Araç ayrıca iki seçeneğe sahiptir: “Uygulamaları engelle” ve “İndirmeleri engelle“.
İlkini etkinleştirerek, Microsoft Defender, PUA’ları normal gerçek zamanlı dosya taramalarına dahil etmeye başlar. İkincisi ile Edge SmartScreen yeni indirilen dosyaları kaldırma görevini bırakacaktır.

İlginizi çekecek yazılar:

TeknoHall Videoları İçin YouTube Kanalımıza Göz Atın!


Related Posts

Yorum Bırakın...