Android Özellikleri Arasından Kaçını Biliyorsunuz?

by Merve Taş
Android Özellikleri Arasından Kaçını Biliyorsunuz

Android Özellikleri Arasından Kaçını Biliyorsunuz?

Android Özellikleri Arasından Kaçını Biliyorsunuz?

Android Özellikleri Arasından Kaçını Biliyorsunuz? Android özellikleri ile daha önce hiç duymadığınız yenilikleri keşfedin! Android telefonlarının “Erişilebilirlik” bölümü, genellikle engellilere ve çeşitli kısıtlamalara sahip kişilere yönelik tasarlanmış özellikleri içerir. Ancak bazı özellikler herkes için gerçekten kullanışlıdır. İşte herkesin kullanabileceği 7 Android erişilebilirlik özelliği:

Okuma Modunu Kullanın

Okuma Modu, yazılı içerikleri daha rahat okunabilir bir formata dönüştüren resmi bir Google uygulamasıdır. Sayfa, temel unsurlarına indirgenir ve size daha çok bir e-kitap gibi görünen bir şey bırakır. Yazı tipi boyutu, aralık ve renk, arka plan rengi gibi özellikleri ayarlayabilirsiniz.En iyi yanı, Okuma Modu’nun sadece görsel karışıklığı azaltmak için değil, aynı zamanda sayfaları yüksek sesle okuma seçeneğiyle kullanabilmenizdir. Bu, görsel olarak kısıtlı olanlar ve daha temiz veya işitsel bir web gezinme deneyimi isteyen herkes için kullanışlı bir araç yapar.

Android Telefonunuzu İzlerken Ses Erişimini Etkinleştirin

Ses Erişimi, kullanıcıların seslerini kullanarak uygulamaları açmalarına, kullanıcı arayüzünde gezinmelerine ve metni düzenlemelerine olanak tanıyan resmi bir Google uygulamasıdır. Bu özellik, el becerisi sınırlamaları olanlar için tasarlanmış olsa da, eller serbest bir deneyim isteyen herkes için faydalı olabilir.Birkaç farklı yöntemle Ses Erişimi kullanabilirsiniz, ancak muhtemelen en iyi yöntem “Bakış Algılama”dır. Bu özellik etkinleştirildiğinde, Ses Erişimi yalnızca ekrana aktif olarak baktığınızda dinler. Ayarlardan kolayca etkinleştirilebilir.

Metin ve İkon Boyutunu Değiştirin

Android telefonunuzun varsayılan kullanıcı arayüzü boyutu size uygun olmayabilir. Bu, görsel kısıtlamalardan kaynaklanabilir veya sadece kişisel tercih olabilir, ancak bununla yaşamak zorunda değilsiniz. Cihazınıza bağlı olarak, metin boyutunu veya hatta ekran üzerindeki her şeyi daha büyük yapma olasılığınız olabilir.Çoğu Android cihazı, “yazı tipi boyutu” ve “ekran boyutu”nu ayrı ayarlara böler. Yazı tipi boyutu sadece metin boyutunu ayarlar, ekran boyutu ise metinleri, uygulama simgelerini, düğmeleri ve diğer UI öğelerini ayarlar. Sadece okumayı kolaylaştırmak istiyorsanız, yazı tipi boyutu sizin için ideal olabilir.

Android Ekranınızda Büyüteç Kullanın

Önceki bölüm, telefonunuzun kullanıcı arayüzünü kalıcı olarak büyütme konusunda harika olsa da, her zaman büyük bir şeye ihtiyacınız olmayabilir. Android’in “Büyüteç” adlı kullanışlı bir aracı vardır, böylece istediğinizde ekranda yakınlaşabilirsiniz.”Büyüteç” adlı bu görsel erişilebilirlik aracını kullanarak, bir jest veya kısayol kullanarak görmenize yardımcı olabilir ve işiniz bitince tekrar kaldırabilirsiniz.

Yüzünüzle Android Telefonunuzu Kontrol Edin

Bu, Android’in sunduğu en şahane erişilebilirlik özelliklerinden biridir. Telefonunuzu eller serbest bir şekilde kontrol etmek için sadece sesinizi kullanmakla kalmaz, aynı zamanda yüzünüzü kullanabilirsiniz.”Anahtar Erişim” olarak adlandırılan bu özellik oldukça güçlüdür. Temelde, ön yüze bakan kamerayı belirli yüz ifadelerini aramak için kullanır. Hangi yüz ifadelerinin ne yapacağını seçebilirsiniz, örneğin “Geri gitme”, seçme ve duraklatma gibi. Yüz ifadeleri arasında gülme, ağzınızı açma, kaşlarınızı kaldırma gibi seçenekler bulunur.

Android Telefonunuzun Arka Kısmına Tıklayarak İşlemleri Gerçekleştirin

Bu özellik teknik olarak “Erişilebilirlik” özelliği olarak adlandırılmamış olabilir, ancak belirli işlemleri gerçekleştirmeyi çok daha kolay hale getirebilir. Telefonunuzun arka tarafına parmaklarınızla dokunarak belirli eylemleri başlatabilirsiniz ve bu özellik belki de zaten cihaza entegre edilmiştir.Google Pixel cihazları, “Hızlı Dokunma” adlı yerleşik bir özelliğe sahiptir. Samsung Galaxy cihazları ise bir Good Lock modülü ile bunu yapabilir. Diğer tüm telefon kullanıcıları ise “Tap, Tap” adlı üçüncü taraf bir uygulama kullanabilirler.

Samsung Galaxy Telefonlarda “Kolay Mod” Kullanın

Akıllı telefonlar oldukça karmaşıklar, hatta teknoloji meraklıları için bile biraz fazla olabilir. Samsung Galaxy cihazları, tam da bu nedenle “Kolay Mod” adlı bir özelliğe sahiptir.İlk olarak, Kolay Mod tüm UI’yi otomatik olarak büyütür. Ayrıca, Kolay Mod’un kendi özel ana ekran başlatıcısı vardır ve büyük kısayollar ve kolayca görülebilen bir “Uygulamalar” düğmesine sahiptir. Son olarak, dokunma ve tutma gecikmesi, kazara işlemleri önlemek için daha uzundur. Eğer Samsung telefonunuz yoksa, “Kolay Mod” özelliğini aramak için ayarlar uygulamasını kullanabilirsiniz.

Metin Mesajlarını Sesli Okutun

Telefonunuzu alıp ekrana bakarak bir metin mesajını okumak her zaman uygun olmayabilir, özellikle de araç kullanıyorsanız. Tehlikeye atılmadan mesajları sesli olarak okumak için Google Asistan’ı kullanabilirsiniz. Bu özellik muhtemelen zaten ayarlanmıştır.Bu özelliğin harika tarafı, sadece varsayılan metin mesajlaşma uygulamanızla değil, aynı zamanda diğer tüm mesajlaşma uygulamalarıyla da çalışmasıdır. Yapmanız gereken tek şey Google Asistan’ı uyandırmak ve “mesajlarımı oku” veya “metin mesajlarımı oku” demektir.

Erişilebilirlik özellikleri genellikle belirli bir kullanıcı kitlesine odaklansa da, birçok özellik herkesin günlük kullanımında daha iyi bir deneyim elde etmesine yardımcı olabilir. Bu özellikleri kullanarak Android telefonunuzun işlevselliğini artırabilir ve daha kişisel bir deneyim elde edebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...