Windows 11 İpuçları ile Bilgisayar Deneyiminizi Arttırın!

by Merve Taş
windows 11 ipuçları

Windows 11 ipuçları ile benzersiz bir bilgisayar deneyimine sahip olmak ister misiniz? Sizin için hazırladığımız bilgilere göz atın!

Windows 11 İpuçları ile Windows 10’dan Geçişinizi Kolaylaştırın

Microsoft’un son güncellenen ara yüzü olan Windows 11, kullanıcılarına efektif bir deneyim sunuyor. Burada bahsettiğimiz yazımızda, Windows 11’in ücretli ya da ücretsiz olup olmayacağını tartışmıştık.

Windows 11’e geçiş yaptıysanız, bilgisayarınız doğru gereksinimlere sahip demektir. Yeni ara yüze sahip olsa da, Windows yine yıllardır alışık olduğumuz profesyonelliğiyle aynı işletim sistemini sunuyormuş gibi görünse de, bazı yeni özellikleri sayesinde alışılmışın dışında bir görüntü sunmayı hedefledi ve başardı diyebiliriz.

Sizin için hazırladığımız Windows 11 ipuçları, Windows 10’dan geçişiniz sırasında yeni ara yüze daha hakim olabilirsiniz.

Başlat Düğmesi

Windows 11 ipuçları için belki de en vurucu özellik, başlat sekmesinin kişiselleştirilebilir özelliği olabilir! Başlat sekmesi, alışık olduğumuz görüntüden biraz farklı olarak görev çubuğunda diğer sabitlenmiş sekmelerle ortalanmıştır. Yıllardır sola dayanmış bir başlat sekmesi, alışık olduğumuz bir görüntü olduğu için yadırgamamız çok normal, bunun için aşağıdaki adımları izleyerek kolayca eski haline getirebilirsiniz:

  • Görev çubuğuna sağ tık ile tıklayın.
  • Görev Çubuğu Ayarları’na tıklayın.
  • Görev Çubuğu hizalamasını sola ayarlayarak eski görünümüne kavuşturun.

Sağ Tıklama Menüsü

Windows, uzun yıllardan beri hemen hemen aynı sağ tıklama menüsü kullanıyor. Dosyalar, nesneler ve uygulamalar gibi şeyler hakkında detaylı işlem yapabildiğimiz sağ tıklama menüsü; belki de hiç kullanmadığımız birçok kısa yol ile doluydu. Tüm bunları sadeleştirip daha kullanışlı hale getiren ve en çok kullanılan bazı ayarları sağ tıklama menüsüne ekleyen yeni ara yüz sayesinde Windows 11 İpuçları hakkında önemli bir bilgi daha edindik.

Hızlı Ayarlar Menüsü

Windows 10’dan aşina olduğumuz Eylem Merkezi, Windows 11 ile biraz daha özelleşerek daha farklı bir hal aldı. Eylem Merkezi’nde görünen Hızlı Ayarlar; Bluetooth, uçak modu, pil tasarrufu gibi kısa yollara erişmenizi kolaylaştıran bir ayarlar menüsüne ulaşmak için, görev çubuğunda saat ve tarihin yanında bulunan pil, hoparlör vb. kısmına tıklayın. Hızlı ayarlar kısmı buraya taşınarak daha kolay bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Bu kısmı düzenlemek için, sol altta bulunan kalem kısmına tıklayabilirsiniz.

Masaüstü Deneyiminizi Kolaylaştırın

windows 11 ipuçları

Çoklu masaüstü deneyimi, özellikle profesyonel oyun sektörünün gelişimiyle birlikte sürekli bilgisayar kullananlar için bir ihtiyaç haline geldi. Bunun için iki, hatta üç monitör kullanıyor; aynı anda birden fazla ekrana erişerek birden fazla işi yapmaya çalışıyoruz. Windows 11 ipuçları arasında sizin en çok işinize yarayacağını düşündüğümüz bu ipucu da çoklu masaüstü deneyimini içeriyor.

Birden fazla masaüstü oluşturarak birçok işinizi aynı anda yapmanızı amaçlayan Microsoft, açılan masaüstüler üzerinde değişiklik yapabilmeyi ve birbirine dosya taşımayı da sağlıyor.

Widget’ları Düzenli Kullanın

İlk olarak Windows 10’da karşımıza çıkan Widget’lar, Windows 11’de iyice hayatımıza girmeye başlıyor. Hava durumundan borsaya, trafikten haberlere; birçok şeyi elinizin altına getiren Widget’lar sayesinde bilgisayar kullanımınız daha kişisel ve daha kolay bir hale geliyor. Dilediğiniz zaman Widget’ları özelleştirebilir, görmeyi istediğiniz şeyleri bir araya toplayabilirsiniz.

Çoklu Görev Düzeni

İlk olarak Windows 7’de karşımıza çıkan çoklu görev düzeni, Windows 11’de daha profesyonel bir hale gelerek daha özel bir görünüme yerini bırakmıştır. Pencereleri sürükleyip bırakabilir ve hazırlanan şablonlara göre kişiselleştirebilirsiniz.

Sohbetin En Kolay Hali

Pandeminin başından beri kişisel bilgisayarlarımızı daha çok iş için kullanmaya başladık. Hal böyle olunca, Teams, Skype ve Zoom gibi diğer uygulamaları daha çok kullanır olduk. Microsoft, bu deneyimlerimizi daha profesyonel kılabilmek için görev çubuğuna sohbet uzantısı ekledi; böylece işinizi bölmeden hızlı bir şekilde toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya Gezgini Menüsü

Dosya gezgini menüsü, Windows 11 ile daha kolay bir hale geldi. Windows 11 ile, dosya gezgini menüsü insanların en çok kullandığı şeylere daha kolay erişmemizi sağlayacak bir hale geldi. Artık işinizi halledebilmek için oradan oraya gezinmenize gerek kalmadan, vakit kaybetmeden görevinizi tamamlayabilirsiniz.

Başlat Menüsündeki Değişiklikler

Windows 11 İpuçları arasında atlanamayacak bir diğer yenilik ise, başlat menüsüne eklenmiş yeni uygulama ayırıcı. Uygulama listesini görmek için uygulamalar için özel hazırlanmış sekmeye tıklayarak dilediğiniz uygulamayı arama imkanı sunuyor.

Ayrıca, dilediğiniz uygulamayı başlat menüsüne sabitleyerek daha kolay ve kişiselleştirilmiş bir erişim sağlayabilirsiniz. Dilediğiniz uygulamayı sabitleyebileceğiniz gibi, dilediğiniz uygulamayı da buradan çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, yeni başlat menüsünde sık kullanılan uygulamalar için önerilme özelliğini açabilir ya da kapatabilirsiniz.

Temanızı Özelleştirin

Windows 11 ile karanlık modu kullanabilir, ya da tüm temaları aynı başlık altında kolayca değiştirebilirsiniz.

Youtube kanalamızdan çeşitli bilgilere göz atabilir, ilginizi çeken başlıklara göz atabilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...