Ben Robot Değilim Kaldırma Nasıl Yapılır?

by teknohall
Ben Robot Değilim Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ben Robot Değilim Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ben Robot Değilim Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ben Robot Değilim Kaldırma Nasıl Yapılır? İnternette gezinen hemen hemen herkes, bir siteye erişmeye çalışırken ben robot değilim onay kutucuğu ile yani CAPTCHA denetimiyle karşılaşmıştır. Bu denetim, o sitenin robotlardan gelen ziyaretleri veya istenmeyen IP’lerden gelen erişimi engellemesine olanak tanır.

 Bazı durumlarda, ünlü arama motoru Google bile arama sonuçlarına erişmeden önce bir CAPTCHA penceresi sunabilir. Bu durumda, doğrulama geçilene kadar arama motoru kullanılamaz hale gelir. Hatta bazı talihsizler, Google’dan gelen birden fazla CAPTCHA kontrolüne rastlayabilir. Bu da Google’ı bir arama motoru olarak kullanmayı işe yaramaz hale getirir.

Google’ın robotlarda uyarı penceresi göstermesine neden olan sebepler çeşitlidir ve aynı uyarının ileride tekrarlanmaması için bilmeniz gereken bazı noktalar var.

Google’da Neden “Ben Robot Değilim” Uyarısı Görünüyor?

Google, geçmişte spam, dolandırıcılık veya siber suç kaynağı olarak bildirilen IP adreslerini engelleyebilen etkili bir araca sahiptir. Ayrıca bu tür bir uyarı alırsak, sorun neredeyse kesin olarak operatörün bize atadığı ve bir veya daha fazla kara listeye girmiş olabilecek genel IP ile bağlantılıdır . Elimizdeki IP adresini doğrulamak için resmi web sitesinden ulaşabileceğiniz IP Adresinizi Kontrol Edin gibi bir site kullanabiliriz .

Sayfa açılır açılmaz IP’niz arama alanında zaten mevcut olacak, tek yapmamız gereken doğrulamak için IP Adresimi Kontrol Et’e tıklamak. Bir dizi ünlü IP kara listesinin göründüğünü göreceksiniz. Sayfayı aşağı kaydırın ve kullandığınız IP’nin herhangi bir listede olup olmadığını kontrol edin. Google uyarı penceresini tetiklemek için genellikle iki veya üç rapor yeterlidir.

Robot Değilim Uyarı Penceresinin Görünmesinin Diğer Nedenleri

  • Güvenli VPN bağlantıları,
  • Bilgisayarda bir proxy sunucusunun varlığı ,
  •  Bağlantıyı değiştirmiş olabilecek bir kötü amaçlı yazılımın varlığı ,
  • Virüsierin tetiklemesi Google’ın bilgisayarımızı algılama biçimine zarar verdi. 

Google’da Robot Uyarısı Nasıl Kaldırılır

Sorun operatörün bize atadığı IP ise, modemi yeniden başlatarak anında değiştirebiliriz. İnternet hatlarının çoğu dinamik IP ile yönetilir, bu nedenle modemi yeniden başlatmanız ve yeni bir IP atanması için birkaç saniye beklemeniz yeterlidir. IP temizdir ve spam listelerinde rapor edilmez. Statik bir IP adresiniz varsa, telefon operatörüne başvurarak IP değişikliği veya kişisel bir genel IP adresi isteyebilirsiniz.

Sorun VPN bağlantılarından kaynaklanıyorsa , bilgisayardaki aktif VPN istemcisini kapatmayı deneyin. VPN hizmetleri genellikle kullanıcıya, geçmişte diğer kullanıcılar tarafından çok sayıda (yasadışı dahil) amaçla kullanılan statik maskeli bir IP sağlar. Maskeli IP ‘yi kullanarak, Google’da kara listeye alınmış ve uyarı penceresi ile karşılaşmış olabilirsiniz. Orijinal maskesiz IP’mize geri dönerek Google’a tekrar sorunsuz bir şekilde göz atın.

Sorun bilgisayarda aktif bir proxy sunucusuysa (IP’yi maskeleyebilir, VPN ile aynı sorunları oluşturur) sol altta Başlat menüsünü açın. Ekranda Proxy’yi aratın. Proxy ayarlarını değiştir menüsünü açın ve karşınıza çıkan yeni pencerede Yapılandırma komut dosyasını kullan ve Proxy sunucusu kullan öğelerinin devre dışı bırakıldığından emin olun .

Öte yandan, uyarı sorunu, etkin ağ bağlantılarını bile değiştirebilen agresif kötü amaçlı yazılım tarafından oluşturulursa, Malwarebytes ve AdwCleaner gibi kötü amaçlı yazılım temizleme programlarını kullanarak bunu kaldırmayı  deneyebilirsiniz . 

Alternatif arama motorları

Statik bir IP adresiniz varsa veya yukarıda görülen yöntemler sorunu çözmediyse, Google’ı bir arama motoru olarak bırakıp, arama yapabilen IP’lere kısıtlama getirmeyen diğer motorlara odaklanabilirsiniz.

Chrome, Edge, Firefox ve Safari‘ arama motorlarına istediğimiz zaman geçebilirsiniz.

Related Posts

3 comments

Chrome Bildirimleri - Tüm Web Site Bildirimleri Nasıl Durdurulur - TeknoHall Ocak 12, 2022 - 1:01 pm

[…] Google Aramasından Sonra Robot Değilim Nasıl Kaldırılır […]

Reply
Əli Ağustos 5, 2022 - 3:02 pm

Robot deyilin nasıl geçilir

Reply
Mert Talha Şen Şubat 3, 2023 - 12:43 pm

Ben robot değilim

Reply

Yorum Bırakın...