Microsoft Edge için Performans Modu Geliyor

by Ayse Genc
Microsoft Edge

Microsoft Edge, bugün piyasada bulunan temelde tüm önemli özellikleri bir araya getiren inanılmaz bir masaüstü tarayıcısıdır. Microsoft şimdi, özellikle oyun oynarken veya diğer uygulamaları kullanırken performans için özel olarak tasarlanmış “performans modu” adlı yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Deneysel özellik ilk olarak Microsoft Tech Community Forums kullanıcısı HotCakeX tarafından tespit edildi ve şu anda Microsoft Edge Canary’nin 91.0.856.0 veya sonraki sürümlerinde seçilebilir Insider’lar için kullanılabilir.

Performans modu şu anda hala geliştirilme aşamasında, ancak Microsoft Tech Community web sitesindeki bir gönderide, gerçekte ne yaptığına dair ilk ayrıntılar ortaya çıktı. Bu yeni mod hakkında henüz çok fazla bilgi yok, ancak “hızı, duyarlılığı, belleği, CPU ve pil kullanımını optimize etmeye” yardımcı olarak tanımlanıyor.

Microsoft Edge Performans Modu Kullanımı

Performans Modu, kullanıcıların Ayarlar’da açıp kapatabilecekleri isteğe bağlı bir özelliktir. Bu özellik, düşük kaliteli cihazlar için kullanışlı olabilir ve Edge kullanıcıları için genel tarama deneyimini muhtemelen iyileştirecektir. “Performans modu, hızı, yanıt hızını, belleği, CPU ve pil kullanımını optimize etmenize yardımcı olur. Performans iyileştirmeleri, kişisel özelliklerinize ve tarayıcı alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişebilir” diye açıklanıyor.

Microsoft Edge Canary Insiders, aşağıda belirtilen adımları izleyerek bir başlatma parametresiyle manuel olarak etkinleştirebilir:

  • Öncelikle Edge Canary masaüstü kısayoluna sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.
  • Kısayol sekmesindeki hedef alana gidin, bir boşluk ekleyin ve ardından aşağıdaki parametreyi yapıştırın: –enable-features = msPerformanceModeToggle
  • En son değişiklikleri uygulamak için Tamam düğmesini tıklayın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.
  • Son olarak, Ayarlar >> Sistem >> seçeneğine gidin ve Performansı Optimize Et bölümünün altında bulunan “Performans Modu” geçiş düğmesini etkinleştirin.

Bir kullanıcının odaklanmak istediği bir tarayıcı sekmesi olduğunda ve olabildiğince performanslı olmak istediği zaman Performans modunun en çok işe yarayacağı anlaşılıyor. Modu açmanın bir yan etkisi, “uyku sekmesi zamanlayıcısının kullanılamaz hale gelmesi” dir. Uyku sekmeleri bu yılın başlarında tanıtıldı ve genel performansı artırmak için arka plan sekmeleri tarafından kullanılan kaynakların yayınlanmasına izin verildi. Microsoft, uyku sekmelerinin bellek kullanımını % 32 ve CPU kullanımını % 37 azaltabileceğini söylüyor. Performans modunu denemek istiyorsanız, Edge canary Sürüm 91.0.856.0 (Resmi yapı) canary (64-bit) veya sonraki bir sürümünü yüklemeniz gerekir.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...