Android Telefon Webcam Olarak Nasıl Ayarlanır?

by Ayse Genc
android

Bırakın herhangi bir web kamerası, iyi bir web kamerası bulmak bugünlerde zor. Sadece bu gönderiye bir zaman aralığı koymak gerekirse: Koronavirüs salgını, dünyada iş gücünün çoğunu evden çalışma ortamına taşıdı. Temel teknoloji kaynaklarına ihtiyaç duyan bu kadar çok insanla birlikte, web kameralarına olan talep arttı ve malzemeler azaldıkça fiyatlar şaşırtıcı olmayan bir şekilde fırladı. Bir alternatif var: sahip olabileceğiniz yedek veya mevcutta bir Android veya iOS telefon veya tablet.

Android Telefonunuzu / Tabletinizi Droidcam ile Bir Webcam Olarak Kullanın

Google Play Store’da Android cihazınızı bir web kamerasına dönüştürdüğünü iddia eden birkaç uygulama var. Denediğimiz birkaç taneden DroidCam, en güvenilir sonuçlarla en kolay kurulumu sundu.  DroidCam’in ücretsiz sürümünü Play Store’dan indirin ve yükleyin. Android 5.0 Lollipop veya daha yeni bir yazılım çalıştıran bir cihaz gerektirir. Geliştirici Dev47Apps, Windows 10 ve Linux için (ancak maalesef macOS için değil) aynı zamanda bilgisayarınıza indirmeniz gereken bir masaüstü uygulaması sunar. Önceki bir sürümü kullanıyorsanız baş ağrısına neden olabilecek bazı sorunları ele aldığından en son sürümü indirdiğinizden emin olun.

 • Android uygulaması yüklendikten sonra, masaüstü uygulamasını kurup çalıştırın. Yükleme sırasında, uygulamanın ses sürücülerini yüklemesine izin vermeniz gerekir. Tercih ederseniz “DEV47 APPS yazılımına her zaman güven” seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz.
 • Windows uygulaması çalıştıktan sonra, uygulama penceresinin üst kısmına yakın bir yerde, cihazınızı kablosuz olarak veya USB aracılığıyla bağlamanıza olanak tanıyan seçenekler göreceksiniz. Wi-Fi ile bağlanmak aslında daha kolay, bu yüzden odaklanacağımız konu bu. Neyse ki, varsayılan olarak bu ayarda.
 • Bu seçeneklerin altında, Android cihazınızın IP adresini girmeniz gereken bir kutu göreceksiniz. Bu noktada, Android telefonunuzda veya tabletinizde DroidCam uygulamasını açın. Daha sonra cihazınızın IP adresini gösterecektir. Bilgisayarınıza geri dönün ve bu adresi “Aygıt IP’si” adlı alana girin.
 • Masaüstü uygulamasında “Başlat” a basmadan önce yapmanız gereken iki şey vardır. Öncelikle, “video” ve “ses” için her iki kutunun da işaretlendiğinden emin olun. Yalnızca video işaretlenirse, telefonunuzun mikrofonu sesinizi algılamaz.
 • Ardından, ayarları açmak için Android uygulamasının sağ üst köşesindeki üç dikey noktayı tıklayın. Orada, “kamera” bölümünde, öne bakan veya arkaya bakan kamerayı kullanıp kullanmayacağınızı seçebilirsiniz. Arkaya bakan kameranızın selfie kameranızdan daha net olduğu daha iyi bir tercih olacaktır. Bu yüzden onu kullanmanızı tavsiye ederiz. Diğer varsayılan ayarların çoğu ideal seçime ayarlanmıştır, böylece onları bırakabilirsiniz.

Droidcam: İyi Ve Kötü Yanları

Artıları:

 • Başlaması ücretsiz ve şaşırtıcı derecede yetenekli
 • Android ve iOS ile çalışır
 • Filigran yok
 • Öne bakan veya arkaya bakan kameraları kullanmanıza izin verir
 • Hala web kamerasını kullanırken uygulamayı küçültebilirsiniz

Eksileri:

 • MacOS desteği yok

Son olarak, bağlantıyı başlatmak için masaüstü uygulamasında “başlat” a basın. Bilgisayar ekranınızda video beslemesinin bir önizlemesini görmelisiniz. Görmüyorsanız hem bilgisayarınızın hem de Android cihazınızın aynı Wi-Fi ağında veya LAN’da olduğundan emin olun.

Şimdi, Zoom, Google Meet veya Skype gibi tercih ettiğiniz video konferans uygulamasını açın. Her uygulamanın içindeki video ayarlarında, varsayılan kamerayı “DroidCam Source 2” veya “DroidCam Source 3” olarak değiştirin. Bunlardan biri, DroidCam bildirim penceresinde gördüklerinizi yansıtmalıdır. Cihazınızın mikrofonunu video konferans uygulamanızda varsayılan giriş yapmak için, video konferans uygulamanızda mikrofon bölümüne gidin (ses girişi olarak da adlandırılabilir) ve “DroidCam Sanal Ses” i seçin. Bunu yaptıktan sonra, amaçlandığı gibi çalışmalıdır. Ön kamerayı video görevleri için kullanıyorsanız ve herhangi bir nedenle metin göndermek veya kişilerinize göz atmak için telefonunuza çevrilmiş web kameranızı almanız gerekiyorsa, DroidCam sizi durdurmaz. Kamera akışını kesintiye uğratmadan uygulamayı daraltabilirsiniz.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...