iOS 15 Ne zaman Yayınlanacak? Hangi iPhone’lara Yüklenebilecek?

by Ayse Genc
ios 15

Apple’ın bir sonraki işletim sistemi güncellemesi olan iOS 15 hakkında bildiğimiz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

 iOS 15 Çıkış Tarihi

Apple, genellikle Haziran ayında olan, yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda iOS’un yeni sürümlerini açıklar. Geçen yılki WWDC 22 Haziran’da başladı ve iOS 14, iPadOS 14 ve MacOS Big Sur’a ilk bakışımızı yaptık. WWDC 2021, Apple henüz planlarını açıklamamış olsa da, haziran ayında da sanal bir etkinlik olacak gibi görünüyor. Yeni iOS duyurulduktan sonra, geliştiricilere test için ve genellikle yazın sonlarına doğru genel beta olarak sunulur.

iOS 15’in son sürümü iPhone 13 ile birlikte Eylül ayında piyasaya sürülecek. Geçen yıl iPhone 12’nin piyasaya sürülmesi salgın nedeniyle Ekim ayına ertelenmiş olsa da, iOS 14’ün Eylül ayında piyasaya sürüldüğünü gördük. Bu nedenle, iOS 15’in aynı programı izleyeceği oldukça yüksek ihtimal.

Cihaz Uyumluluğu

Cihaz uyumluluğu hakkında şimdiye kadar duyduğumuz tek söylenti, iOS 15’in bir iPhone 7 ve daha yüksek cihazları gerektireceğidir. iPhone 6 modelleri artık beş yaşın üzerinde olduğundan ve A9 yongasıyla çalıştığından bu büyük bir sürpriz değil. Görünüşe göre iOS 15, iPhone 7 ve üstü, yedinci nesil iPod Touch’ı içeren bir A10 yongasına sahip cihazlara gelecek.

Yeni iOS 15 özellikleri

WWDC 2021’de açıklanana kadar iOS 15’e hangi özelliklerin geleceği konusunda iyi bir fikrimiz olmayacak. İOS 14 daha büyük bir güncelleme olduğundan, iOS 15’in daha az değişiklik yapması ve bunun yerine temel iOS 14 işlevselliği ve iyileştirmeleri üzerine inşa edilmesi mümkün.

iOS 15 daha fazla varsayılan uygulamayı değiştirmenize izin verebilir. İOS 14’te, diğer tarayıcı ve e-posta uygulamaları için varsayılan Safari ve Mail’i değiştirebiliyoruz. Yaklaşan iOS 14.5 güncellemesi, varsayılan müzik platformunuzu Apple Music’ten değiştirmemize de izin verecek. iOS 15, bunun gibi daha fazla özelleştirme yapmanıza izin verebilir. Ayrıca iOS 15’in widgetları Android’de olduğu gibi etkileşimli hale getireceğini ve bu da ses seviyesini değiştirme veya uygulamaları açıp kapatma gibi şeyler yapmanıza izin verebilir, iOS 15’de daha fazla widget boyutu seçeneği de görebiliriz.

iPhone 13’ün Apple Watch’a benzer şekilde her zaman açık bir ekrana sahip olduğu söyleniyor. Bu bir donanım değişikliği olsa da, iOS, muhtemelen kilit ekranını bildirimleri farklı bir formatta görüntüleyecek şekilde güncelleyerek buna uyum sağlayacak şekilde de değişecektir.

iOS 15 İndirme Talimatları

Apple’ın geliştirici programının bir parçasıysanız, uygulamalarınızı test etmek için Haziran ayında yeni işletim sistemi duyurulduktan sonra muhtemelen iOS 15 geliştirici beta sürümünü indirebilirsiniz. İşletim sistemi büyük olasılıkla yazın daha sonra herkese açık beta olarak indirilebilecek (iOS 14 için Temmuz ayının başındaydı). Bu nedenle isterseniz onu indirebilirsiniz. Ancak Betalar genellikle bozuktur. Birincil cihazınıza indirmenizi tavsiye etmiyoruz.

Eylül ayında olmasını beklediğimiz iOS 15 genel kullanıma sunulduğunda, Apple büyük olasılıkla güncelleme yapabileceğinizi bildiren bir bildirim gönderecektir. Bunu Ayarlar uygulaması> Genel> Yazılım Güncelleme’ye giderek manuel olarak da yapabilirsiniz.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...