Apple ’dan Yeni Gizlilik Hamlesi

by Ayse Genc
apple

Apple Inc çarşamba günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftalarda Facebook Inc gibi dijital reklamcılık firmalarının satışlarına zarar vereceği konusunda uyardığı yeni bir gizlilik bildirimi kuralını uygulamaya başlayacağını söyledi. Apple, iOS 14.5 işletim sistemi önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulduğunda bildirimlerin zorunlu hale geleceğini, ancak kesin bir tarih vermediğini söyledi.

Tek seferlik bildirimler, uygulama “diğer şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki” etkinlikleri izlemeden önce bir uygulama geliştiricisinin bir kullanıcıdan izin istemesini gerektirir. Dijital reklamcılık sektörü uzmanları, uyarının birçok kullanıcının izni reddetmesine neden olabileceğini söyledi. Apple, geçtiğimiz haziran ayında hareketi duyurdu, ancak Eylül ayında dijital reklamcılara uyum sağlamaları için zaman tanımak için değişikliği erteleyeceğini söyledi. Bazı geliştiriciler bildirimi gönüllülük esasına göre halihazırda sergiliyor.

Apple, Reklam Verenlere Alternatif Reklam Araçları Sağlayacak

Apple, geliştiricilere değişiklik öncesinde alternatif reklam araçları sağladığını söyledi. Araçlardan biri, uygulama yükleme reklamları yayınlayan reklam verenlere, tek tek kullanıcılara ilişkin bilgileri ifşa etmeden, reklam kampanyasından sonra kaç kişinin bir uygulamayı yüklediğini görmeleri için bir yol sağlar. Özel tıklama yönetimi adı verilen başka bir araç reklam verenlere, bir kullanıcı bir uygulama içindeki bir reklamı tıkladığında ve bir web sayfasına götürüldüğünde, ancak bireysel kullanıcıyla ilgili verileri açıklamadan ölçmek için bir yol sağlar.

apple

Araçların yazılım geliştiricileri tarafından kullanılması amaçlansa da Apple, çarşamba günü tüketiciler için gizlilik kılavuzlarından birine bunlar hakkında bilgi ekledi. Facebook aralık ayında, Apple iPhone kullanıcılarının uygulamalarına erişimi kaybetmesini istemediği için açılır bildirimi göstermeyi planladığını söylemişti.

Apple’ın gizlilik başkanı, Apple yeni ve büyük bir gizlilik aracını kullanıma sunmaya hazırlanırken, uygulama kullanıcılarının verilerinin nasıl kullanılacağı konusunda şeffaflık ve kontrole sahip olması gerektiğini söyledi. Apple’ın baş gizlilik sorumlusu Jane Horvath, PA haber ajansına, şirketin kişisel verileri söz konusu olduğunda kullanıcılar için şeffaflığı ve kontrolü iyileştirmek istediğini söyledi. “Bu, kullanıcılarımızı korumadaki evrimin sadece bir parçası ve izleme için kullanılan veriler aslında müşterilerimizin verileridir – onların verileridir” dedi. “Bu nedenle kullanıcılar, verilerinin nasıl kullanıldığı konusunda şeffaf olmalıdır. Verilerinin izleme için de kullanılıp kullanılmayacağını kontrol etmeleri gerekir.”

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...