Facebook ’tan Daha Fazla Kontrol Olanağı

by Ayse Genc
facebook

Facebook, sosyal medya platformunu kullandığınızda gördükleriniz üzerinde size daha fazla kontrol sağlıyor. Özellikle de Haber Kaynaklarında gördükleriniz ve gönderilerinize kimlerin yorum yapmasına izin verildiği konusunda. Sosyal ağ çarşamba günü, tümü algoritmalarının çalışma biçiminde şeffaflığı ve güveni artırmak için tasarlanmış bir dizi değişiklik getirdiğini duyurdu.

Sosyal ağ, algoritmalarının kutuplaşmayı körüklemediğini veya kâr peşinde koşan kullanıcıları manipüle etmediğini kanıtlamak için yeni araçlar getiriyor. Facebook’un Küresel İlişkiler Başkan Yardımcısı Nick Clegg, araçların duyurulduğu sırada, şirketin algoritmalarının kutuplaşmayı körüklediği ve kullanıcıları kâr peşinde koştuğu fikrini çürüten bir blog yazısı yayınladı. Clegg, yeni tanıtılan araçların, kullanıcılara algoritma ile kendi ilişkilerinin Facebook’taki deneyimlerini nasıl etkilediğini göstermek ve şirketin nasıl çalıştığına dair şeffaflığı artırmak için daha geniş bir hareketin parçası olduğunu söyledi. “Bu önlemler, şirketin, algoritmalarının içeriği nasıl sıraladığını ve aynı zamanda platformun sahip olmasını sağlamak için içerik sıralaması ve dağıtımını nasıl kullanabileceği konusunda insanlara nasıl daha fazla anlayış ve kontrol sağladığına ilişkin düşüncesinde önemli bir değişimin parçası. Bu bir bütün olarak toplum üzerinde olumlu bir etki, “dedi.

Facebook Haber Kaynağında Filtreleme

Yeni araçlar arasında en önemlisi, Haber Kaynağınızda hangi içeriğin hangi sırayla görüneceğini belirleme yeteneğidir. Artık, içeriği yayınlanırken kronolojik olarak mı yoksa şu anda platformda standart olduğu gibi mi görüp görmeyeceğinizi belirleme gücüne sahip olacaksınız. Facebook’un algoritmasının size ne göstermeye karar verdiğini görebileceksiniz. Bu seçeneklerden hiçbiri size peşinde olduğunuz deneyimi sunmuyorsa, yalnızca favorilerinizden içeriği görmek için filtre de uygulayabilirsiniz. Bu yeni seçeneklere erişmek için, Haber Kaynağınızın üst kısmında görünmesi gereken Besleme Filtreleri Çubuğuna bakmanız gerekir. Bu, farklı beslemeler arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar. Facebook, Ekim ayında 30’a kadar favori kişiyi ve içeriği görmekten en çok keyif aldığınız sayfayı seçmenize olanak tanıyan bir araç sundu. Bu nedenle, Besleme Filtreleri Çubuğu’nda bu seçeneği seçmeden önce içeriği görüntülemek için bazı hesaplar seçtiğinizden emin olun.

Facebook bazen Haber Kaynağınıza aktif olarak takip etmediğiniz kişilerden veya sayfalardan içerik yerleştirir ve bu kafa karıştırıcı olabilir. Yeni kontrollerle bile bunu yapmaya devam edecek, ancak artık size bu içeriği neden gösterdiğini açıklayacak. Özet akışınızda bu “sizin için önerilen” yayınlar açıldığında, artık “Bunu neden görüyorum?” Seçeneğine dokunma seçeneğine sahip olacaksınız. Bu size kararla ilgili daha fazla bağlam sağlayacaktır.

Kimin Yorum Yapabileceğine Karar Verebilme

facebook

Haber Kaynağınızda gördükleriniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanın yanı sıra, kendi yayınlarınıza kimlerin yorum yapabileceğini kontrol etmek için yeni yetkilere sahip olacaksınız. Bu, gönderiyi görebilen herkesten, yalnızca etiketlediğiniz belirli kişilere ve sayfalara kadar değişebilir. Clegg gönderisinde; Facebook’un Haber Akışı algoritmasının nasıl çalıştığı konusunda şeffaflığı artırmaya yardımcı olmak için bu yıl daha fazla değişiklik yapacağına söz verdi. Şirket ayrıca, insanların Facebook’taki deneyimleri hakkında nasıl hissettiklerini anlamaya çalışmak için daha fazla anket başlatacak ve sonuç olarak algoritmayı şeffaf bir şekilde ayarlayacak. Clegg, aksi yöndeki önerilere rağmen, Facebook’un toplum üzerinde kutuplaştırıcı bir etkiye sahip olmadığını ve algoritmalarının sansasyonel ve yanıltıcı içeriği teşvik etmek için kullanılmadığını savundu.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...