Telefon ve Elektronik Eşyalar Nasıl Dezenfekte Edilir?

by Ayse Genc
dezenfekte

Bütün gün telefonlara, dizüstü bilgisayarlara, uzaktan kumandalara ve diğer elektronik cihazlara dokunuyoruz. Bu da çok fazla mikrop ve kirlenmeye neden olabilir. Bu yazımızda cihazlarınıza zarar vermeden nasıl dezenfekte edebileceğinizi sizin için açıkladık.

COVID-19 muhtemelen günde kaç kez yüzünüze dokunduğunuzun farkına varmanızı sağladı. Peki günde kaç kez telefona ve diğer cihazlara dokunuyoruz? Elektronik cihazlarımızı dezenfekte etme konusunda daha az dikkatli olsak da, yine de bol miktarda mikrop barındırırlar ve düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Bu yüzden mikrofiber bezler, pamuklu çubuklar, damıtılmış su, izopropil alkol ve bulaşık sabunu alın ve elbette fişini prizden çıkardıktan veya kapattıktan sonra aygıtlarınızın temizliğine başlayın.

Telefon veya Tablet Nasıl Dezenfekte Edilir?

Telefonlar ve tabletler, çıkabilecek oleofobik (parmak izine dayanıklı) bir kaplamaya sahiptir. Bu nedenle üreticiler genellikle bunları damıtılmış su ve çok az dokulu bir mikrofiber bezle silmeyi ve ardından ekranın kenarlarında bulunan açıklıkların etrafını temizlemek için pamuklu çubukların kullanılmasını önermektedir.

İnsanlar geçen yıl yüzeylere daha sert maddeler kullanmaya başladığından, Apple% 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox Dezenfektan Mendil kullanarak “Apple Ürünlerinizi Nasıl Temizlersiniz” yönergelerini revize etti. Apple’a göre, “Apple ürününüzün ekran, klavye veya diğer dış yüzeyler gibi sert, gözeneksiz yüzeylerini nazikçe silebilirsiniz. Çamaşır suyu kullanmayın. Açıklıkların nemlenmesini önleyin. Mendil olmadan iyice dezenfekte etmek istiyorsanız, % 99 izopropil alkol, damıtılmış su, sprey şişesi ve tek kullanımlık bir mikrofiber bez alın. % 70 alkol ve% 30 su içeren bir solüsyonu karıştırın ve sprey şişesine koyun. Ardından, telefonunuzdan veya tabletinizden kılıfı çıkarın, beze solüsyonu püskürtün ve telefonunuzu iyice silin. Bezi tekrar kullanmayın.

Kulaklıklar Nasıl Temizlenir?

Kulaklıklarınız size en yakın cihazlardan bazıları. Kulak üstü kulaklıklar için genel tavsiye, biraz suyla nemlendirilmiş mikrofiber bir bezle üzerlerinden geçmektir. AirPod’lar ve kulaklık uçları olmayan bütün kulaklıkların yalnızca mikrofiber bir bezle temizlenmesi gerekir. Kulak içi kulaklıklardan kulak kirini ve tozu temizlemek için, biraz temizlik slime ürünü alabilir, küçük bir parça şeklinde yuvarlayabilir ve herhangi bir ızgara parçasından hızlı ve hafifçe bastırıp pisliği alabilirsiniz. Yine de, normal zamanlarda değiliz. Bu yüzden, telefonunuz için yaptığınız çözeltinin aynısını alın, tek kullanımlık mikrofiber bezlerden birine püskürtün ve tüm yüzeyi silin. Aynı şey kulak üstü kulaklıklar için de geçerli.

Dizüstü ve Masaüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Dezenfekte

Dizüstü bilgisayarınız taşınabilir olduğu için, mikropları toplamak için çok müsaittir. En büyük ve en bariz istilacılardan, yani kir ve kırıntılardan kurtulmak için dizüstü bilgisayarınızı ters çevirin ve (nazikçe) klavyeyi sallayın.  Şimdi dizüstü bilgisayarınızın fişinin çekili olduğundan emin olun ve yapabiliyorsanız pili çıkarın. Mikrofiber bir temizlik bezini hafifçe nemlendirin ve tüm plastik veya metal yüzeylerin üzerinden geçin. Klavyeyi temizlik slimeleri ile temizleyebilirsiniz. Bir LCD’yi temizlemek için, diğer temizleyicilerin bırakabileceği izleri önleyecek mikrofiber bir bezle birlikte işe uygun bir ürün kullanın. Dokunmatik ekranlar için, mikrofiber beze su veya gözlük temizleyicisi sürün.

LCD’niz varsa, damıtılmış suyla nemlendirilmiş mikrofiber bir bez veya ekran temizleyici kullanın. Dokunmatik ekranınız varsa, mikrofiber bir bezle temizleyin; Lekeleri çıkarmak için önce beze uygulanan su veya gözlük temizleyicisi kullanın. Ekranı çevreleyen plastik parçalara gelince, biraz cam  temizleyicisi sıkın veya sadece su kullanın. Aynısı kasanız için de geçerli. Tüm yüzeyleri bir bez ve su, genel amaçlı bir temizleyici veya yarı izopropil alkol ve yarı su içeren bir karışımları kullanın.

Klavyeniz aynı şekilde temizlik slime kullanabilirsiniz. Daha sonra nemli bir bez alın ve tuşların üzerinden geçin. Çatlakların içine girmek için pamuklu çubuk kullanın. Klavyeniz çok kirliyse, yarım izoporopil alkol ve yarım suyla bir solüsyon karıştırın ve bunu bez ve pamuklu çubuklarda kullanın.

Fareniz bol miktarda kir içerir. Aynı alkol ve su solüsyonunu kullanın, bir pamuklu çubukla sürün ve farenin tabanından ve varsa çatlaklardan geçin. Sonra solüsyona batırılmış bir bezi alıp farenin gövdesi ve kordonun üzerinden geçin.

Düz Ekran TV Nasıl Güvenle Dezenfekte Edilir?

Dezenfekte

Temizliğinizin geri kalanını hallettiğinizde, televizyonunuzun önünde durabilir, üzerine bir cam temizleyici sıkabilir, silebilir ve devam edebilirsiniz. Maalesef bu işlem yanlış. Cam temizleyiciler aşındırıcı olabilir ve birçok televizyon ekranının içlerindeki kimyasallara karşı çok hassas olan yansıma önleyici kaplamaları vardır. Bir ekranı düzgün bir şekilde temizlemek için mikrofiber bir beze su uygulayın ve yavaşça yüzeyinin üzerinden geçin.

Uzaktan kumandalarınızı temizlemeyi unutmayın. Kırıntı dolu ve lekeli olabilirler. Uzaktan kumandadan pilleri çıkarın, kırıntıları sallayın. Daha sonra mikrofiber bir beze uygulanan bir ölçü su-bir ölçü izopropil alkol karışımı ile yüzeyin üzerinden geçin. Çözeltiye bir pamuklu çubuk batırın ve tüm düğmelerin etrafından dolaşın.

Oyun Konsolları ve Kolları Nasıl Dezenfekte Edilir?

Dezenfekte

Oyun konsolları özellikle kirlenebilir. İlk olarak, kuru bir mikrofiber bez veya toz bezi ile konsolun tozunu alın. Ardından mikrofiber bir bez ve az miktarda su ile üstünden geçin. Bir pamuklu çubuğu suya batırın ve kenar açıklıklarının üzerinden geçin. Kollar için, biraz su ile izopropil alkol karışımı yapın ve mikrofiber bir beze uygulayın. Kolları iyice silin. Çözeltiye bir pamuklu çubuk batırın ve düğmelerin etrafından ve aralıklardan geçirin.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...