Windows 10 Ekranı Özelleştirme ve İyileştirme

by Ayse Genc
windows 10

Monitörünüzde bir şey doğru görünmüyorsa, bu Windows 10 ekran ayarlarını beğeninize göre değiştirebilirsiniz. Belki metin çok küçük veya çok büyük. Çözünürlük beğeninize uygun olmayabilir ve renk bozuk görünüyor olabilir. Metni yeniden boyutlandırarak, çözünürlüğü değiştirerek, rengi kalibre ederek ve çok daha fazlasını yaparak, Windows 10’da ekranınızı özelleştirerek doğru görünmesini sağlayabilirsiniz.

Önce Ayarlar> Sistem> Ekran’ı açın. Bu ekrandaki komutların listesi ve düzeni, Windows 10 sürümüne ve bilgisayarınızın kendisine bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir. Bu adımlar için, Mart 2021’den itibaren en son Windows 10 güncellemesini bir masaüstü ve dizüstü bilgisayarda çalıştırıyoruz.

Windows 10

Windows 10 Parlaklık ve Renk Ayarları

Bu ekrandaki ilk bölüm, bilgisayarınıza bağlı olarak parlaklık ve renk veya yalnızca renk seçenekleri mevcut. Parlaklık ve renk için bir bölüm görürseniz, ekranı kısmak veya daha parlak hale getirmek için kaydırma çubuğunu ayarlayabilirsiniz.

Görüntü ekranında bir sonraki adım, uyku kalitenizi etkileyebilecek bir faktör olan mavi ışığı azaltmak için monitörünüzün renk sıcaklığını değiştirmenize olanak tanıyan gece ışığıdır. Bu özelliği etkinleştirmek veya ne zaman açılıp kapanacağını programlamak için gece ışığı ayarları bağlantısını tıklayın.

Windows 10

Diğer ayar ise Windows HD Color. Bu ayar, HDR’yi (Yüksek Dinamik Aralık) destekleyen yüksek çözünürlüklü videolar, oyunlar ve uygulamalar için daha canlı renkler sağlayabilir. Windows HD Renk ayarları bağlantısını tıklayın. Bir sonraki ekranda, birden fazla kaynağınız varsa ekranın birincil kaynağınız olarak ayarlandığından emin olun. Ekran özellikleri bölümü, bilgisayarınız ve monitörünüz tarafından hangi HDR özelliklerinin desteklendiğini anlatır- HDR video akışı yapın, HDR kullanın ve WCG uygulamalarını kullanın. Üçü de hayır olarak etiketlenmişse, bu ekranda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. HDR video akışı seçeneği evet olarak etiketlenmişse, ekranınız HDR video akışı yapabilir. H

Windows 10

Daha sonra ekranı HDR video için kalibre etmeniz gerekecektir. Kalibrasyon ayarlarını değiştir bağlantısını tıklayın, ardından farenizi küçük resim videonun üzerine getirin ve tam ekran görüntülemek için çift oka tıklayın. Soldaki binalardaki ayrıntılar ile sağdaki dağdaki ayrıntılar arasındaki doğru dengeyi bulmak için kaydırıcıyı ayarlayın. Bittiğinde, tam ekran modundan çıkmak için çift oka tıklayın.

Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Windows HD Renk ayarları ekranına dönebilir ve HDR bir pil bağımlısı olduğu için pil seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Pil seçenekleri bölümünde, ekranı pil ömrü veya görüntü kalitesi için optimize edebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarın fişini çıkardığınızda ayarı kapatmak için Pil ile HDR video akışına izin verme seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Renk Yönetimi Ayarları

Kontrol Panelinde renklerinize daha da ince ayar yapabilirsiniz. Simge görünümünde Denetim Masası’nı açın. Renk Yönetimi’ne tıklayın ve Gelişmiş sekmesini seçin. Görüntü Birimini Ayarla butonuna tıklayın ve Renk Kalibrasyonu aracındaki talimatları izleyin. Ekranın gama, parlaklık, kontrast ve renk dengesini ayarlamanız istenecektir. Bitirdiğinizde, Windows sizi ClearType Ayarlayıcı’ya götürür. ClearType’ın açık olduğundan emin olun ve ardından her sayfada hangisinin en iyi görüneceğine karar vermek için metnin beş küçük resmini görüntüleyin. Tüm TrueType ekranlarından geçtiğinizde, Bitir düğmesine tıklayın.

Ölçek ve Çözünürlük Ayarları

Windows 10

Ölçek ve düzen başlığı altındaki görüntü ayarları menüsünden ekranınızın boyutunu ve çözünürlüğünü kontrol edebilirsiniz. Varsayılan olarak, Windows bu öğeleri önerilen değerlere göre ayarlar. Ancak ekrandaki metnin çok küçük olduğunu veya çözünürlüğün doğru olmadığını fark ederseniz, bunları değiştirebilirsiniz. Metin okunması zor ise ekranı % 25’lik aralıklarla büyütmek için metnin, uygulamaların ve diğer öğelerin boyutunu değiştir butonunun altındaki açılır menüyü açın.

Ayrıca, Gelişmiş Ölçekleme Ayarları’nı tıklayıp, 100 ile 500 arasında özel bir sayı ekleyerek ölçeklendirmeyi daha hassas bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun etkili olması için Windows oturumunuzu kapatmanız gerekir. Görüntü ayarlarını önerilen değerlerinin ötesinde değiştirdiğinizde uygulamalar bulanık görünüyorsa, Windows’un bulanık olmaması için uygulamaları düzeltmeye çalışmasına izin verin anahtarını açın.

Windows 10

Her bilgisayar ekranı, boyutuna ve diğer faktörlere bağlı olarak belirli bir çözünürlük için optimize edilmiştir. Ancak yine de ekran ayarlarındaki Ekran Çözünürlüğü açılır menüsünü kullanarak bunu değiştirebilirsiniz. Nasıl göründüklerini test etmek için farklı çözünürlüklere geçin; geri dönmek için Geri Dön butonuna tıklayın.

Bilgisayar veya tablet kullanmanıza bağlı olarak ekranınızın yönü otomatik olarak ayarlanmalıdır. Bununla birlikte, yön doğru değilse veya herhangi bir nedenle değiştirmek istiyorsanız, Ekran yönü için açılır menüyü tıklayın, Dikey veya Yatay olarak değiştirin.

Windows 10 Çoklu Monitör Ayarları

Yerleşik monitör ve harici monitör gibi birden çok ekran kullanıyorsanız, ekranları yeniden düzenleyebilir ve imlecin iki ekran arasında nasıl geçiş yapacağını belirleyebilirsiniz. Görüntü ayarları sayfasının üst kısmındaki kutuları tıklayıp istediğiniz yöne gelene kadar sürükleyin. Değişikliklerinizi kaydetmek için Uygula’ya tıklayın. Hangi kutunun hangi ekrana karşılık geldiğini bilmiyorsanız Tanımla’ya tıklayın ve her ekranda bir numara görünecektir. Yeni bir ekran eklemeye çalışıyorsanız ve Windows bunu otomatik olarak algılamıyorsa, sistemin hızlı bir arama yapması için Algıla’yı tıklayın.

Çoklu ekran bölümünün altında, ikinci ekranın neyi göstereceğini seçebileceğiniz ek ayarlar da vardır. Monitörünüzün ekranı çoğaltması, ekranı genişletmesi veya yalnızca bir ekran kullanması için açılır menüyü açın. Kablosuz bir görüntüleme cihazı kullanmaya çalışıyorsanız, Bir Kablosuz Ekrana Bağlan’a tıklayın. Otomatik olarak bağlanmak için Algıla’yı tıklayın.

Yenileme hızını ve bir ekran için diğer ayarları görüntülemek ve değiştirmek için Gelişmiş Ekran Ayarları’na tıklayın. Bir sonraki ekranda, grafik bağdaştırıcınızın özelliklerini görüntülemek, farklı bir çözünürlük ve yenileme oranını görüntülemek ve değiştirmek, yenileme hızını değiştirmek ve renk ayarlarını yönetmek için Adaptör Özelliklerini Görüntüle’yi tıklayın.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...