iPhone Telefonu Daha Verimli Kullanmak için 13 İpucu

by Ayse Genc
iphone

Apple’ın tüm iPhone serisi harika seçeneklerle doludur. Şu anda mevcut olan tüm iPhone modelleri, özelliklerle dolu olan (bazıları gizli ) iOS 14 ile çalışıyor. Şu anda beta sürümünde olan iOS 14.5 ile, bir yüz maskesi takarken bile iPhone’unuzun kilidini açabileceksiniz. Ancak Apple’ın varsayılan ayarları, iPhone’unuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için her zaman en iyisi değildir.

Örneğin Rahatsız Etmeyin, telefon daha kutudan çıkar çıkmaz devre dışı bırakılır. Bu, iPhone’unuzun gece boyunca size bip sesi çıkarmaya devam edeceği ve uykusu hafif olanların uyanmasına neden olacağı anlamına gelir. Bunun yerine, ayarlara giderek telefonunuzu tüm gece otomatik olarak sessize alabilirsiniz.  Aşağıda, iPhone’unuzu daha da iyi hale getirecek birkaç adımı sizinle paylaştık.

1. 5G Kapsamına Sahip Değil misiniz veya İstemiyor musunuz? Kapatın.

Apple’ın dört iPhone 12 modeli, şirket tarafından çoğunlukla daha hızlı ve daha güvenilir bir hücresel bağlantı olan 5G desteğiyle gönderilen ilk modeller. Ancak iPhone 12 sahiplerinin 5G erişimini beklemesi gerekecek.  Apple, iPhone 12’yi nasıl kullandığınıza bağlı olarak – bir şey bilmenize veya yapmanıza gerek kalmadan – 4G LTE ve 5G ağları arasında otomatik olarak geçiş yapacak, iPhone 12’ye özgü bir Akıllı Veri özelliği sunar. Bu pil ömrünü iyileştirme çabasının bir parçası olarak geldi. Ancak, iPhone 12’nizin pilinin eskisinden daha hızlı bittiğini fark edebilirsiniz. Daha yüksek 5G hızları için pil ömründen ödün vermek istemiyorsanız kapatabilirsiniz. 5G’yi istediğiniz zaman veya bölgenizdeki servis geliştiğinde her zaman yeniden açabilirsiniz.

İPhone 12’nizde 5G’yi kapatmak için; Ayarlar bölümünü açın, ardından Hücresel> Hücresel Veri Seçenekleri> Ses ve Veri’ye gidin ve LTE’ye dokunun. Alternatif olarak, iPhone 12’nizin mevcut olduğunda yalnızca bir 5G bağlantısı kullanmasını istiyorsanız, 5G Açık’ı seçebilirsiniz.

2. Bir Yüz Maskesi Takarken Telefonunuzun Kilidini Açın

Apple’ın Face ID teknolojisine sahip bir iPhone kullanırken, halka açık bir yerde yüz maskesi takmak oldukça sinir bozucu olabiliyor. Yüzünüzün yarısı kapalı olduğu için Face ID çalışmıyor. Telefonunuzun kilidini açmak için şifrenizi girmek işe yarar, ancak bu Face ID kadar kullanışlı değildir. Apple, iOS 14.5’i piyasaya sürdüğünde, bir Apple Watch’a sahip olduğunuz sürece, yüzünüz kapalıyken iPhone’unuzun kilidini açmayı çok kolaylaştıran yeni bir yüz tanıma kilidi özelliğini açma seçeneğine sahip olacaksınız. Güncellemenin resmi olarak yayınlanmasını beklemek istemiyorsanız ve özelliğe hemen erişmek için iPhone ve Apple Watch’unuza genel beta sürümünü yükleyebilirsiniz.

Her iki cihaz da güncellendikten sonra, iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın. Ardından Face ID ve Parola seçeneğini açın. iPhone’unuza bağlı tüm saatler için özelliği açabileceğiniz Apple Watch ile Kilidi Aç bölümünü bulana kadar aşağı kaydırın.

3. iOS 14 Gelen Arama Uyarısını Değiştirdi

iphone

İOS 14’ten önce, iPhone’unuzun kilidi açıldığında ve kullanıldığında, biri aradığında, gelen arama ekranı tüm ekranınızı kaplıyordu. Ancak iOS 14’ten başlayarak Apple, gelen aramayı daha tipik bir uyarı gibi görünecek şekilde değiştirdi. Yani, telefonunuzu kullanırken gelen arama uyarısı, ekranın üst kısmına yakın bir yerde görünen küçük bir bildirim olacak.

Tam ekran gelen arama uyarısını geri almak için Ayarlar> Telefon> Gelen Aramalar’a gidin ve Tam Ekran’a dokunun.

4. Kilit ekranınızda Tam Bildirimleri Gösterin

Apple’ın Face ID teknolojisini ilk kez deneyimlediğinizde, kilit ekranında yeni uyarıların ve bildirimlerin içeriğini göremediğinizi fark edebilirsiniz. Örneğin, size kimin kısa mesaj gönderdiğini ve ne yazdığını görmek yerine, yalnızca genel bir Mesajlar uyarısı görürsünüz. Varsayılan olarak, Apple’ın Face ID teknolojisine sahip tüm iPhone’lar, siz telefonunuzu elinize alıp ona bakarak kilidini açana kadar bir uyarının içeriğini gizler. Bu önemli bir gizlilik özelliği, ancak kullanılmak istenmediği zamanlar da olabiliyor.

Ayarlar> Bildirimler> Önizlemeleri Göster’e gidip, Her Zaman’ı seçerek kilit ekranınızda bildirimlerin nasıl görüneceğini değiştirebilirsiniz. Tersine, bildirimlerinizin içeriğini kilit ekranında her zaman gizli tutmak istiyorsanız Asla’yı seçebilirsiniz.

5. iPhone ‘da Bu Kamera Özelliğini Kapatmak İsteyebilirsiniz

iphone

Her iPhone 12 modeli mütevazı kamera güncellemeleri aldı; bunlardan biri, Dolby Vision ile HDR veya yüksek dinamik aralıklı video kaydetme yeteneği. Bu kelimeler videolarınızın daha doğru renkler ve geliştirilmiş kontrastla daha parlak olacağı anlamına gelir. Ancak her uygulama veya hizmet HDR video ile çalışmayacaktır. Geliştiricilerin HDR videoyu kabul etmek için uygulamalarını güncellemeleri gerekecek, ancak o zaman bile videoyu görüntüleyen kişinin HDR farkını görebilmesi için yetenekli bir cihaza ihtiyacı olacaktır.

HDR videoyu Ayarlar> Kamera> Video kaydet seçeneğine giderek kapatabilir ve HDR Videonun yanındaki anahtarı Kapalı konumuna getirebilirsiniz. İleride, tüm videolar standart dinamik aralıkta çekilecek ve bunları paylaşırken veya düzenlerken herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

HDR Videoyu açık bırakabilirsiniz. Ancak videoyu örneğin Facebook ile paylaşmak istediğinizde, Facebook uygulamasına gidip oraya yüklemek yerine Fotoğraflar uygulamasını kullanın. Fotoğraflar uygulamasını kullandığınızda, iPhone’unuz videoyu otomatik olarak SDR’ye dönüştürür ve yükler. Videoyu başka bir iPhone kullanıcısına gönderdiğinizde Apple, iPhone, iPad veya Mac’inin HDR Dolby Vision ile uyumlu olup olmadığını algılar. Değilse, Apple videoyu otomatik olarak dönüştürecektir.

HDR Video’yu açık bırakırsanız ve videonuzu düzenlemeniz gerekirse Apple’ın iMovie uygulamasını veya iPhone’unuzda yerleşik olan Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. Videoyu gerekirse SDR olarak dışa aktarmak için iMovie’yi bile kullanabilirsiniz.

6. Ana Ekran Uygulamalarının Karmaşasından Kurtulun

İOS 14’ün piyasaya sürülmesiyle iPhone kullanıcıları, ana ekranlarının nasıl görüneceği konusunda daha fazla seçeneğe ve kontrole sahip oluyor. Örneğin yeni Uygulama Kitaplığı, uygulamaları silmeden ana ekranınızdan kaldırmanıza olanak tanıyan bir uygulama çekmecesi görevi görür. Telefonunuzun görünümünü farklı uygulama simgeleri ve widget’larla tamamen özelleştirebilirsiniz.

Minimal görünümden hoşlanıyorsanız, yeni yüklenen uygulamaların bir uygulamayı her indirdiğinizde ana ekranınıza otomatik olarak yerleştirilmediğinden emin olmak istersiniz.  Yeni uygulamaların bir veya iki gün sonra varlığını unutacağınızdan emin olduğunuz Uygulama Kitaplığı’na doğrudan gitmesini istemiyorsanız, Ayarlar> Ana Ekran’a gidin ve Ana Ekrana Ekle’yi seçin. Yalnızca Ekran veya Uygulama Kitaplığı seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

7. iPhone ‘da Karanlık Modu Açın

iphone

Ekranınızın parlaklığını tekrar tekrar ayarlamak istemiyorsanız, telefonunuzun pil ömründen tasarruf sağladığı kanıtlanmış özel karanlık modunu kullanabilirsiniz. Karanlık mod, uygulamalardaki tüm beyaz arka planları genellikle siyah arka plana dönüştürür. Buna karşılık, telefonunuz koyu renkler sayesinde pil gücünden tasarruf edebilir. Apple’ın uygulamaları otomatik olarak koyu renk düzenine geçecek ve çoğu üçüncü taraf uygulaması da bu özelliği benimsemiştir.

Ayarlar> Ekran ve Parlaklık’a gidip ekranın üst kısmındaki Karanlık seçeneğini seçerek açabilirsiniz.

8. Rahatsız Etmeyin (DND )’i Açın

iphone

Rahatsız Etmeyin modu açıldığında iPhone’unuzdaki tüm uyarıları, talep üzerine belirli bir program kullanarak susturur. Sabah uyandığınızda bildirimleriniz yine de sizi bekliyor olacak. Ancak bu modu açtığınızda telefonunuz, Facebook güncellemeleri ve iş e-postaları hakkında bir bip sesi yapmayacaktır.

Acil bir durumda sizi araması gereken biri hakkında endişeleniyorsanız, DND’ye aynı numaradan tekrar arama geldiğinde telefonunuzu çalmasını söyleyebilirsiniz. Favorilerinize eklediğiniz kişilerden gelen aramalara her zaman izin vermek isteyip istemediğinize de karar verebilirsiniz.

9. Ekran Metninin Okunmasını Kolaylaştırın

İPhone’unuzun ekranına birkaç dokunuşla yazı tipi boyutunu ayarlayarak okumayı kolaylaştırabilirsiniz. Ayarlar’ı açın ve yazı tipi boyutundan memnun olana kadar kaydırıcıyı kullanabileceğiniz Ekran ve Parlaklık> Metin Boyutu’na gidin. Biraz daha fazla dikkat çekmek için Kalın Metin’i açabilirsiniz (Metin Boyutu düğmesinin hemen altındadır).

10. Face ID’ye Alternatif Bir Görünüm Ekleyin

Apple’ın yüz tanıma özelliği Face ID, her taramada yüzünüzün farklı yönlerini sürekli öğrenir. Face ID’nin sizi sürekli olarak tanıması için uğraşıyorsanız, Alternatif Görünüm seçeneğini deneyebilirsiniz.

Ayarlar> Face ID ve Parola’ya gidin> PIN’inizi girin> Alternatif Bir Görünüm Ayarlayın ve yüzünüzü tekrar kaydetme sürecinden geçin.

11. Daha Uzun Pil Ömrü için Otomatik Parlaklığı Devre Dışı Bırakın

İPhone’unuzun ekran parlaklık seviyesinin pil ömrü üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Varsayılan olarak iOS, ortam sensörünün algıladığı ışığa göre ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlayacaktır. Ancak tam kontrolü ele almak istiyorsanız, otomatik parlaklığı devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, parlaklık seviyesi ayarınızın yeniden ayarlayana kadar kalacağı anlamına gelir.

Ayarlar> Erişilebilirlik> Ekran ve Metin Boyutu’nu açın ve sayfanın altında Otomatik Parlaklığı kapatmak için bir anahtar bulacaksınız.

12. Gizlilik Ayarlarınızı Önceliklendirin

Bir telefonu ve tüm uygulamalarınızı ilk kez kurduğunuzda, konumunuzu takip etmekten Apple Sağlık bilgilerinize veya film rulonuza kadar kişisel bilgilere erişmek için izin isteyen bir sürü bildirime maruz kalabilirsiniz. Sırf uygulamayı kullanabilmek için her şeyi onaylama alışkanlığı edinmek çok kolay. Ancak birkaç dakikanızı ayırın ve gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin. Her uygulamanın görebileceği ve göremeyeceği şeyleri özelleştirin.

13. Kontrol Merkezi

iphone

Kontrol Merkezi, şarkıları hızla değiştirmek, uçak modunu açmak, Wi-Fi’ye bağlanmak veya bir zamanlayıcı başlatmak için uygun bir nokta. Ancak bundan çok daha fazlası var. Hızlı bir kaydırma ve dokunma ile hızlı bir şekilde el fenerinizi açabilir, bir zamanlayıcıyı kontrol edebilir veya ekranınızı kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Ayarlar> Denetim Merkezi> Denetimleri Özelleştir’i açarak Denetim Merkezi’nde hangi uygulamaların ve özelliklerin kullanılabileceğini özelleştirin. Kırmızı eksi düğmesine dokunarak bir seçeneği kaldırın veya yeşil ekleme düğmesini seçerek bir seçenek ekleyin. Ekranın sağ tarafındaki üç çizgi simgesini kullanarak özellikleri yukarı veya aşağı sürükleyin.

Yeni iPhone SE gibi bir ana ekran düğmesi olan bir iPhone’unuz varsa, Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı kaydırabilirsiniz. İPhone X, XS veya 11 gibi Face ID’ye sahip bir iPhone’unuz varsa, pil simgesinin olduğu ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırmanız gerekir.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...