Apple Mac ‘lere, Face ID (Yüz Tanıma) Özelliği Geliyor

by Ayse Genc
Apple Mac

Apple, iPhone’da yıllardır gizlilik korumaları oluşturduğunu söylüyor. Ancak M1’e kadar hepsini Apple Mac’ e getiremedi. Apple, yıllarca iPhone’larında ve iPad’lerinde yerleşik olan güvenliğini tanıttı. On yıldan daha uzun bir süre önce, iPhone’daki bilgileri şifrelemenin yollarını ekledi. 2010 yılında, iMessage ile şifreli mesajlaşmayı tanıttı. 2013 yılında, insanların telefonlarının kilidini açmalarına yardımcı olmak için TouchID biyometrik sensörleri tanıttı. Yıllar geçtikçe, bu teknolojileri Mac’e de getirmeyi başardı. Şimdi, MacMini, MacBook Air ve MacBook Pro için yeni M1 yongaları ile bu çabaları güçlendirebilecek.

Apple perşembe günkü web sitesinde Platform Güvenliği belgelerini güncelledi. Mac bilgisayarların artık iPhone telefonlarına çok daha benzer şekillerde nasıl çalıştığını açıkladı. Belgeler, bilgisayarlardaki ve telefonlardaki çeşitli güvenlik sistemlerinin birbirleriyle nasıl konuştuğuna ve bir Apple kullanıcısının gizliliğini korumak için nasıl tasarlandığına dair ayrıntılı detaylara giriyor. Apple, yaklaşık 200 sayfa uzunluğunda gelen güvenlik güncellemesinde “Güvenli yazılım, donanımda yerleşik bir güvenlik temeli gerektirir” dedi. “Bu nedenle, iOS, iPadOS, MacOS, TVOS veya WatchOS çalıştıran Apple cihazlarının silikon olarak tasarlanmış güvenlik yetenekleri var.”

Apple kadar gizli bir şirketin neredeyse her şey hakkında bu kadar çok ayrıntı paylaşması tuhaf görünebilir. Teknoloji devi, cihazları kadar pazarlamasıyla da tanınıyor. Şirket web sitesinde ürünleriyle ilgili bazı teknik ayrıntıları paylaşırken, genel kitlelere hitap ediyor. Apple, bu bilgileri on yıldan daha uzun bir süre önce ticari müşteriler için yayınlamaya başladığını söyledi. Ancak şirket kısa süre sonra, cihazlarındaki güvenlik açıklarını belirlemek için birlikte çalıştığı güvenlik araştırmacılarının da bunu faydalı bulduğunu öğrendi. Bu nedenle, her ikisi de şirketin çeşitli güvenlik sistemlerinin bir parçası olan “çekirdek bütünlüğü koruması” ve “işaretçi kimlik doğrulama kodları” gibi terimler bulacaksınız.

Apple Mac

Apple Mac Hata Ödülü Programında 1,5 Milyon Dolara Kadar Ödeme Yapıyor

Elbette güvenlik araştırmacılarıyla çalışan tek şirket Apple değil. Geçtiğimiz on yıl içinde, genel olarak teknoloji endüstrisi, cihazlarındaki güvenlik açıklarını belirlemeye yardımcı olmak için dış araştırmacılara ödeme yapmak üzere “hata ödülü” programları başlattı. Microsoft, Google ve Facebook gibi şirketler büyük meblağlar ödedi. Güvenlik sorunlarını bilgisayar korsanları tarafından yaygın bir şekilde istismar edilmeden önce tespit ettikleri için bazı güvenlik uzmanlarına açıkça teşekkür ettiler. Apple, bu tür ödüller için 1,5 milyon dolara kadar ödeme yapıyor.

Apple Mac

Apple, güvenlik sistemlerini tasarlama biçiminin bir kısmının, insanları onları kullanmaya teşvik etmek adına olduğunu belirtti. İnsanların nasıl çalıştıklarını ve onları kullanmak için ne yapacaklarını bilmelerine gerek kalmadan arka planda çalışmasını sağlamak olduğunu söyledi. Örneğin, iMessage’da yerleşik şifreleme vardır. Kullanıcıların bunu açması gerekmez. Ayrıca, insanları bir şifre belirlediğinde etkinleştirilen şifreleme sistemlerini kullanmaya teşvik etmek için TouchID parmak izi sensörünü ve FaceID yüz kilidi açma sistemini de oluşturdu. Örneğin, Apple, TouchID’yi oluşturmadan önce, insanların %49’undan daha azının şifreleri telefonlarında kullandığını söyledi. Tanıtıldıktan sonra, insanların %92’si şifreleme kullanmaya başladı.

Apple, güvenlik belgesinde “Bu önemlidir, çünkü güçlü bir parola kullanıcının iPhone, iPad, Mac veya Apple Watch’da bulunan verilerini kriptografik olarak nasıl koruduğunun temelini oluşturur” dedi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...