iOS 14.5 Beta 1 Değişiklikleri ve Özellikleri

by Ayse Genc
iOS 14.5

Apple, iOS 14.5 beta 1 sürümünü piyasaya sürdü. Bir yüz maskesi takarken iPhone telefonunuzun kilidini Apple Watch ile açabilme özelliği ile başlayan iOS 14.5 beta 1, iPhone’a bir dizi pratik iyileştirme ve genel iyileştirmeler getiriyor.  iOS 14.5, iOS 14’ün geçen yılki ilk sürümünden bu yana yapılan en büyük güncellemedir.

Güncellenmiş Yazılım Güncelleme ekranları

Hem Ayarlar uygulamasındaki Yazılım Güncelleme sayfası hem de Saat uygulamasındaki güncellemeler hakkında daha fazla bilgi verildi. Apple artık yazılımın en son sürümünü kullandığınızı belirtmek için yeşil bir onay işaretinin yanı sıra, “iPhone’unuz en son hata düzeltmeleri ve güvenlik geliştirmeleriyle günceldir” şeklinde bir mesaj içeriyor. Ek olarak, iOS 14.5 artık güncellemeyi en son başarıyla kontrol ettiğiniz zamanı gösteren bir zaman damgası görüntülüyor.

Apple Watch ile Kilidi Açın

iOS 14.5

iOS 14.5’e gelen en büyük özellik, Face ID maskeli bir yüz algıladığında Apple Watch Unlock desteğidir. Özelliğin çalışması için kullanıcıların kilitli olmayan bir Apple Watch takıyor olması gerekir. Yüz maskesi takarken iPhone’unuzun kilidini Face ID kullanarak açmaya çalışırken, iPhone’unuzun kilidinin başarıyla açıldığına dair bir bildirimi Apple Watch’unuzda bir titreşim ile hissedeceksiniz.

Yatay Açılış Ekranı iPad

iOS 14.5

Magic Keyboard’a bağlandığında iPadOS 14.5, varsayılan dikey yön yerine başlangıç ​​Apple logosunu yatay modda görüntüleyecektir. İPad’inizi Magic Keyboard ile bağlantısı kesildikten sonra başlatırken cihazı yatay modda tutsanız bile, başlangıç ​​ekranı dikey modda görünecektir.

Bir yan not olarak, iPadOS 14.5 artık iPhone kullanıcılarının iOS 14’ün piyasaya sürülmesinden bu yana keyif aldıkları, ancak şimdiye kadar iPad’de açıklanamaz bir şekilde eksik olan emoji aramasını destekliyor.

iOS 14.5 Beta 1 ile Hücresel Bağlantı Güncellemeleri

İOS 14.5’te bulunan en büyük değişikliklerden diğeri, 5G bağlantısını korurken çift SIM işlevselliğini etkinleştirme yeteneğidir. İOS’un önceki sürümlerinde, iPhone 12’nin çift SIM özelliğini etkinleştirmek hücresel bağlantının standart LTE’ye geri dönmesine neden oluyordu. İOS 14.5 ile kullanıcılar, 5G’nin avantajlarından yararlanmaya devam ederken her iki bağlantıyı da aynı anda etkin tutma seçeneğine sahip.

5G çift SIM desteğine ek olarak iOS 14.5, sistem ayarlarında yeni bir 5G Bağımsız hücresel anahtarı ortaya çıkarır. İlk 5G uygulamaları, 5G’nin benimsenmesini hızlandırmak için mevcut LTE ağlarına yönlendirildi. Ancak bu yöntem LTE sınırlamalarına bağlı olarak yayılma sınırları uygular. Bağımsız (veya SA) 5G ile LTE’nin sınırları artık yok.

Güncellenen Podcast uygulaması

Stok Podcast’ler uygulaması, her bir podcast için resmi şov sayfasının görünümüne ve hissine yönelik daha büyük bir güncellemenin yanı sıra çok sayıda ince değişiklik ve geliştirme alır. Yeni geliştirmeler arasında renk uyumlu arka planlara sahip tam çerçeve üstbilgi ve yeni glifler içeren yenilenmiş bir Kitaplık sayfası yer alıyor.

PS5 / Xbox Series X Kontrolör Desteği

Playstation 5 Dual Sense denetleyicisi ve Xbox Series X denetleyicisi de dahil olmak üzere yeni nesil konsol denetleyicileri için destek artık 14.5’te mevcuttur. Yeni nesil denetleyici desteği, denetleyici uyumlu Apple Arcade oyunları ve konsol merkezli uzaktan oynatma özelliklerinden yararlanmak için hoş bir yeni eklentidir.

Haberler uygulamasında Özel Arama Sekmesi

Müzik uygulamasındaki ve TV uygulamasındaki Ara sekmesine benzer şekilde, Haberler uygulaması konuları veya hikayeleri hızlı bir şekilde bulmak için özel bir arama arayüzü kazanır.

Siri Arayüz Güncellemeleri

iOS 14.5

Type to Siri erişilebilirlik seçeneğini kullananlar, artık özel bir Siri ekranına açılmayan ve kullanıcının iOS’taki mevcut konumlarının bağlamını korumasına izin veren güncellenmiş bir arayüz fark edecekler. Bu güncelleme, ilk olarak iOS 14’te Siri’yi sesle çağırırken uygulanan değişikliklere benzer. Siri aracılığıyla iMessage gönderirken görünen güncellenmiş bir arayüz de bulacaksınız.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...