Xiaomi Yatırım Yasağını Tersine Çevirmek için ABD Hükümetine Dava Açtı

by Ayse Genc
xiaomi

Donald Trump, Xiaomi’yi ocak ayında Çin ordusuyla şüpheli bağları nedeniyle kara listeye aldı. Şimdi Xiaomi karşılık veriyor. Çinli telefon üreticisi Xiaomi, Donald Trump’ın onu kara listeye alma kararı nedeniyle ABD hükümetine dava açtı. Bu durum Amerikalıların Çin ordusuyla şüpheli bağları nedeniyle şirkete yatırım yapmasını engelliyor.

Eski ABD Başkanı, başkanlığının son günlerinde Xiaomi’yi ve en az sekiz Çinli firmayı, Komünist Çin askeri şirketleri (CCMC) veya Çin ordusuyla bağları olduğu iddiasıyla kara listeye aldı.CCMC olarak belirlenen firmaların 15 Mart’tan itibaren ABD vatandaşlarından veya kuruluşlarından hisse senedi veya menkul kıymet yatırımı almaları yasaklandı. Xiaomi’nin Hong Kong’da listelenen hisseleri, Washington kara listesine eklenmesinin ardından %10’dan fazla düştü.

Yanıt olarak Xiaomi, hafta sonu Hazine sekreteri Janet Yellen ve ABD savunma bakanı Lloyd Austin dahil olmak üzere ABD hükümet yetkilileri aleyhine kara listeden çıkarılmasını talep eden bir dava açtı. Xiaomi ayrıca daha önce yaptığı bir açıklamada Halkın Kurtuluş Ordusu ile herhangi bir ilişkisi olduğunu reddetti. Bir Xiaomi sözcüsü ocak ayında verdiği demeçte “Şirket, sivil ve ticari kullanım için ürün ve hizmetler sağladığını yineliyor” dedi. Şirket, Çin ordusuna ait olmadığını, Çin ordusuna bağlı olmadığını ve bir” Komünist Çin Askeri Şirketi “olmadığını onaylıyor.

Xiaomi, Huawei’ye Yapılan Baskıdan Yararlanmıştı.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, Amerika Birleşik Devletleri ile yasal bir mücadeleye giren en son büyük Çin teknoloji şirketidir. Aynı zamanda, Trump yönetiminin Çinli rakibi Huawei’ye yönelik baskı kampanyasından yararlanan Pekin merkezli şirket için de büyük bir darbe oldu. Örneğin geçen yılın üçüncü çeyreğinde Xiaomi, IDC araştırmasına göre satılan birim sayısı bakımından dünyanın üç numaralı telefon üreticisi olarak için Apple’ı geride bıraktı.

Trump’ın Çin ve şirketlerine karşı sert tutumu, başkanlığının ayırt edici özelliği oldu. Trump, Huawei ve ZTE’nin ötesinde, sosyal medya platformu TikTok’u da yasaklamaya çalıştı. Geçen ay WeChat Pay ve AliPay dahil olmak üzere sekiz Çin yapımı uygulamayla işlemleri yasaklayan bir yönetici emri imzaladı.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...