Google Avustralya’dan Çekilecek mi?

by Ayse Genc
google

Google, haber yayıncılarıyla ilişkilerini düzenleyen yeni bir yasanın yürürlüğe girmesi halinde Avustralya pazarından çekilmekle tehdit etti. Hükümet uzun süredir, teknoloji devlerinin aramalarda görünen veya platformlarında paylaşılan haberler için para ödemesi gerekip gerekmediğine ilişkin bir yasa çıkarmayı tartışıyor. Önerilen yasa, Google’ın her haber kuruluşuyla ticari anlaşmaları olmasını veya zorunlu tahkime girmesini zorunlu kılıyor. Google’ın söylediği gibi “işe yaramaz”.

Bölge müdürü Mel Silva, “Kodun bu sürümü yasalaşacak olursa, bu bize Google Arama’yı Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka gerçek bir seçenek sunmaz,” dedi. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Google’a şunları söyledi: “Tehditlere yanıt vermiyoruz”.

Hangi alternatifler var? Google’ın Çekilmesi İnsanları Etkiler mi?

Google, dünyanın geri kalanında olduğu gibi, Avustralya’daki arama motoru pazar payının yaklaşık %90-95’ine sahiptir. Ancak arama için başka seçenekler de mevcut. Esas olarak Microsoft’un Bing ve Yahoo mevcut. Ancak DuckDuckGo gibi gizlilik odaklı olanlar da var. Site analiz firması Alexa, Google’ı internette en çok ziyaret edilen site olarak sıralarken, Yahoo 11. sırada ve Bing uzak 33. sırada yer alıyor.

2018’de bir Wired dergisi yazarı, yalnızca Bing’i kullanarak üç ay geçirdi. Neredeyse her zaman iyi çalıştığı sonucuna vardı. Ancak çok özel durumlarda- eski makaleleri bulmak gibi – zorluklar yaşadı. Çünkü Google’ı kullanarak arama için öğrendiği teknikler beklenen sonuçları vermedi. Google sadece bir arama motoru değil. Arama teknolojisi, diğerlerinin yanı sıra Gmail, Haritalar ve YouTube gibi hizmetlere de güç sağlar.

Bu aşamada, Google’ın tehdidinin gerçekleştirilmesi durumunda diğer uygulamaları etkileyip etkilemeyeceği belli değil. Bunların alternatifleri var, ancak çok az kullanılıyor. Ayrıca Google uygulamaları birçok tüketici tarafından gerekli görülüyor. Huawei telefonları, ABD düzenleyicileriyle aralarındaki bir kavga sırasında Google hizmetlerine erişimi kaybettiğinde, Batı’da telefon satmanın çok daha zor olduğunu gördüler.

Bu Küresel Bir Emsal Oluşturabilir mi?

Avustralyalı Senatör Rex Patrick Google’a şunları söyledi: “Dünya çapında olacak. Her pazardan çekilecek misiniz?” Google ve etkilenen diğer şirketler- Facebook gibi- ABD merkezlidir. ABD hükümeti- en azından önceki yönetim- Avustralya’yı yeni yasayı “aceleye getirmemeye” çağırdı. Bunun “olağanüstü” olduğu ve “uzun süreli olumsuz sonuçları” olabileceği uyarısında bulundu.

Bu senaryo için tam bir örnek olmasa da Google daha önce yerel yasalar nedeniyle bir ülkeden ayrıldı. Google, 2010 yılında, Çinli kullanıcılar için arama sonuçlarını sansürlemeyi durdurduğu iddia edilen Çin korsanlığı nedeniyle Çin ana karasında büyük ölçüde kullanılamıyor. Avrupa’da da farklı ama benzer bir kavga var. Telif hakkıyla ilgili tartışmalı yeni bir AB kuralı, arama motorlarının ve haber toplayıcıların bağlantılar için haber sitelerine ödeme yapması gerektiğini söylüyor.

Fransa’da yayıncılar Google ile bunun nasıl çalışması gerektiği konusunda bir anlaşma yaptı. Ancak dikkate değer Fransız gazeteleriyle bu tür anlaşmalardan yalnızca birkaçı imzalandı. Bu da onu geniş kapsamlı, çok daha katı Avustralya planlarından çok farklı kılıyor.

google

Avustralya, Google için Ne Kadar Para Değerinde?

Çin ile karşılaştırıldığında, Avustralya çok daha küçük bir pazar. Google Avustralya, 2019’da 4.8 milyar ABD Doları gelir elde etti. Bunun çoğunu, 4.3 milyar ABD Doları ile reklam geliri oluşturdu. Google Avustralya, yıl için 134 milyon Amerikan Doları kar yaptı. Google Alphabet, gelir açıklarını kapatmak için tahmini olarak 100 milyar ABD Doları veya daha fazla nakit paraya sahip.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...