Alibaba ‘dan Jack Ma, Üç Ay Sonra Ortaya Çıktı

by Ayse Genc
jack ma

Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma, ekim ayından bu yana ilk kez çarşamba günü bir grup öğretmenle video üzerinden görüştü. Bu görüşme ile olağandışı yokluğuyla ilgili endişeleri hafifletti ve e-ticaret devinin dalgalanmasından hisse göndererek halka açık hale geldi.

Ma’nın nerede olduğuna ilişkin spekülasyonlar, konuk olduğu bir reality TV şovunun son bölümüne katılmaması ve Pekin’in genişleyen imparatorluğuna yönelik düzenleyici kısıtlamaların değiştirildiği haberlerinin ardından gittikçe artmıştı.

Çin’de bir hürmete sahip olan milyarder, 24 Ekim’de bir Şangay forumunda Çin’in düzenleyici sistemini eleştirdiği zamandan beri kamuoyuna çıkmamıştı. Bu, onu yetkililerle çatışma durumuna soktu . Alibaba’nın mali iştiraki Ant Group için gişe rekorları kıran 37 milyar dolarlık halka arzın askıya alınmasına yol açtı.

Alibaba ‘dan Ma Kırsel Kesim Öğretmenleri için Düzenlenen Çevrimiçi Törene Katıldı

Alibaba

O zamana kadar Ma, koronavirüs salgını nedeniyle 2019’dakinden daha az sıklıkta olsa da etkinliklerde konuşurken sık sık halka açık görünmüştü. Alibaba ve onun hayır kurumu, eski bir İngilizce öğretmeni olan Ma’nın çarşamba günü vakıf tarafından kırsal kesimden öğretmenler için düzenlenen çevrimiçi bir törene katıldığını doğruladı.

50 saniyelik videoda, gri duvarlı, büyük bir tablo ve çiçek aranjmanları olan bir odadan konuştu. Odanın nerede olduğu belli değildi. Video ayrıca Ma’nın meslektaşları ile Tonglu ilçesinde bir okulu ziyaret ettiği 10 Ocak tarihli görüntüleri de içeriyordu.

Hong Kong’daki UOB Kay Hian komisyonculuğunun satış direktörü Steven Leung;”Jack Ma’nın yeniden ortaya çıkması, yatırımcılara birçok söylentiden sonra gönül rahatlığı sağladı ve piyasada geride kalan hisse senetlerini biriktirmelerine izin verdi,” dedi.

Alibaba geçen ay Çinli yetkililer tarafından başlatılan bir antitröst soruşturmasının hedefi haline geldikten sonra hisse senedi zararları sildi. Ancak Ant IPO’nun iptalinden önceki seviyelerin yaklaşık %11 altında kaldı.

“Jack Ma ilk kez görünür hale geldi” konusu ve video kısa süre sonra Çin’in sosyal medyasında trend olmaya başladı ve yoğun tartışmalara neden oldu. Jack Ma, kurumsal pozisyonlardan ve kazanç çağrılarından çekilmesine rağmen, Alibaba ve Ant üzerinde önemli bir etkiye sahip. Ma onları iş ve siyasi etkinliklerde küresel olarak tanıtıyor. Ayrıca 35 kişilik bir şirket yöneticileri grubu olan Alibaba Partnership’te yönetim yeteneklerine mentorluk yapmaya devam ediyor. Şirket, bu ay ABD doları cinsinden bir tahvil satışı yoluyla en az 5 milyar dolar toplamayı planlıyor.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...