Qualcomm Snapdragon 870 Tanıtıldı

by Ayse Genc
Qualcomm

Qualcomm, yeni bir üst düzey Snapdragon 870 akıllı telefon işlemcisini piyasaya sürdü. Şirket salı günü, Motorola ve Xiaomi gibi şirketler tarafından yaklaşan cihazlarında kullanılacak olan Snapdragon 870’i tanıttı. Aralık ayında tanıtılan Snapdragon 888, Samsung’un yeni Galaxy S21 serisine güç veriyor. İşlemci bu yıl piyasaya çıkan çoğu üst düzey Android telefonda olacak. Hem en iyisi hem de en pahalısı olarak kabul edilen amiral gemisi telefonları hedefliyor. Snapdragon 870, bunun bir adım altına düşüyor.

Qualcomm’un yeni çipi Snapdragon 870, Motorola ve Xiaomi ve telefonlarda oyun oynama kalitesini artıracak. Snapdragon 870, Motorola, OnePlus, Oppo ve Xiaomi’nin telefonlarına muhtemelen 800 dolardan daha ucuza güç sağlayacak. Yeni işlemci 888 kadar güçlü değil, ancak CPU ve GPU bir önceki yıl Android telefonlar için en yüksek yonga seti olan Snapdragon 865’ten yaklaşık % 10 daha iyi. Buna karşılık, Snapdragon 888, Snapdragon 865’e kıyasla CPU’da % 25 ve GPU’da % 35 artış sağlıyor

Koronavirüsün dünyamızı kökten değiştirdiği 5G’nin devam eden ilerlemesi, her zamankinden daha kritik. İnsanlar evde sıkışıp kaldılar ve birbirleriyle aralarındaki mesafeyi koruyorlar. Bu durum onları evdeki geniş bant hizmetine güvenmeye zorluyor. Bu da 5G’nin artırabileceği bir şey. 4G hızının 10 ila 100 katı hız ve hızlı yanıt verme özelliğine sahip yeni nesil hücresel teknoloji, basit video konferanslardan, gelişmiş artırılmış ve sanal gerçekliğe kadar her şeyi iyileştirebilir. Oyun, 5G’nin duyarlılığından ve yüksek hızlarından faydalanması beklenen bir alandır.

Qualcomm Snapdragon 870 5G Modeme Sahip Değil

Özellikle Snapdragon 870, kendisinden önceki Snapdragon 865 ve 865 Plus işlemci gibi, cihazın beyinleriyle aynı yonga setine entegre edilmiş bir 5G modeme sahip değil. Snapdragon 888 gibi entegre çipler, daha iyi pil ömrü, daha düşük maliyetler ve daha ince ve hafif tasarımlar sağlar. Snapdragon 870 durumunda, telefon üreticilerinin cihazı hücresel ağlara bağlamak için ayrı bir Qualcomm 5G modem satın alması gerekecek.

Motorola, iQOO, OnePlus, Oppo ve Xiaomi’nin tamamı işlemcili telefonları yılın ilk çeyreğinden itibaren tanıtmayı planlıyor. Muhtemelen 800 doların altında fiyatlandırılacaklar.

Mi Smartphone başkan yardımcısı Lei Zhang, “Yeni Snapdragon 870 5G Mobil Platformunun güçlü performansından yararlanarak. Üst düzey amiral gemisi cihazı geliştirmeye ve küresel tüketicilere 5G, kamera, yapay zeka ve daha fazlasıyla ilgili daha fazla sürpriz getirmeye devam edeceğiz,” dedi.

Geçen hafta Xiaomi, ABD’nin “Komünist Çin askeri” şirketi olarak adlandırdığı şirket olduğu için Trump yönetimi tarafından eleştirildi. Tanımlama, Huawei’nin karşılaştığı kadar şiddetli değil. Qualcomm gibi Amerikan şirketlerinin Huawei’ye bileşen satmasına izin verilmiyor. Aynı zamanda Amerikalı yatırımcıları Çinli telefon üreticisindeki hisselerini satmaya zorluyor. Huawei’nin ABD ile yaşadığı sorunlar, Xiaomi’ye hem Çin içinde hem de dışında daha fazla alıcı kazanma fırsatı verdi. 2020’nin üçüncü çeyreğinde Xiaomi, Apple’ı geride bırakarak dünyanın en büyük üçüncü telefon satıcısı oldu. Xiaomi’nin yakında Huawei gibi ABD ihracat yasağıyla karşı karşıya kalabileceği endişelerini artırıyor. Jefferies analisti Edison Lee, “Xiaomi ABD Varlık Listesine dahil edilirse (yani, ihracat yasağı), akıllı telefon yapmak için bileşen tedarik etme kabiliyetini önemli ölçüde etkileyecektir,” dedi. Xiaomi’nin akıllı telefon işlemcilerinin yaklaşık %70’ini Qualcomm’dan aldığını tahmin ediyor.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...