Bitcoin: 270 Milyon Dolarlık Şifre

by Ayse Genc
bitcoin

Kripto para sahibi Stefan Thomas’ın, 270 milyon dolar değerinde Bitcoin cüzdanının kilidini açmak için iki girişimi kaldı. San Francisco’dan bir programcı, yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin içeren bir kripto para cüzdanının kilidini açmak için yalnızca iki girişiminin kaldığını açıkladı.

Stefan Thomas, New York Times’a verdiği bir röportajda, 2011 yılında kendisine 7.000’den fazla Bitcoin hediye edildiğini ve dijital para biriminin madeni para başına sadece 30 sentten açıldığını açıkladı. Kripto para birimini dijital bir cüzdanda sakladı ve özel anahtarı (fonlara erişim sağlayan) IronKey olarak bilinen şifreli bir USB sürücüsünde sakladı. Sorun şu ki, erişim kodunu içeren kağıt parçasını kaybetti.

Özel Anahtarını Unutursanız Oyun Biter

bitcoin

IronKey sürücüleri, içerikleri kalıcı olarak şifrelemeden önce kullanıcılara doğru şifreyi girmeleri için on şans verir. Şimdiye kadar, Thomas en sık kullanılan sekiz kombinasyonunu denedi, ancak işe yaramadı. Kasım ayına kadar uzanan büyüme döneminin ardından, Bitcoin şu anda yaklaşık 38.500 $ değerinde dalgalanıyor ve erişilemeyen varlıkları yaklaşık 270 milyon $ olarak fiyatlandırıyor.

Bitcoin Korku Hikayeleri

Durumu kaçınılmaz olsa da Thomas Bitcoin’de büyük bir meblağ kaybetmiş olan ilk kişi değil. Muhtemelen son da olmayacak. 2013 yılında, İngiltere’den bir bilişim teknolojileri teknisyeninin yanlışlıkla yakındaki bir çöp sahasına gömüldüğü düşünülen 7.500 Bitcoin içeren bir sabit diski attığı ortaya çıktı. Bu hafta, aynı adam arama yapmasına izin verdiği için yerel konseye, cüzdanın bulunması şartıyla 73 milyon dolar teklif etti.

Bitcoin’de yüz milyonlarca dolar, şirket cüzdanlarına erişimi olan tek kişi olan CEO’su Gerald Cotten’in zamansız ölümünün ardından kripto borsası Quadriga tarafından da kaybedildi. Chainalysis’in verilerine göre, dolaşımdaki tüm Bitcoin’in %20’si (mevcut piyasa oranlarında kabaca 140 milyar dolar) artık erişilemeyen cüzdanlarda kilitli durumda. Bu kadar çok Bitcoin’in kaybolmasının nedeni, ağın tek bir varlık tarafından denetlenmemesidir. Bu nedenle kaybı önlemek için bir güvenlik mekanizması yok. Kripto para sahipleri, varlıklarını gözetim altında olmayan bir cüzdanda tutmayı seçerse, özel anahtarı unutmak ölümcül bir hata haline gelir.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...