Snapchat Trump’ın Hesabını Kalıcı Olarak Yasaklıyor

by Ayse Genc
Snapchat

Snapchat, geçen hafta Capitol Hill ‘de meydana gelen ölümcül ayaklanmanın ardından Başkan Donald Trump’ın hesabını “kamu güvenliği için” kalıcı olarak yasaklayacağını söyledi.

Snapchat yaptığı açıklamada “Geçen hafta Başkan Trump ‘ın Snapchat hesabının süresiz olarak askıya alındığını duyurduk. Topluluğumuzun menfaatine uzun vadeli, ne gibi eylemlerin olduğunu değerlendiriyoruz. Kamu güvenliği yararına ve yanlış bilgi yayma girişimlerine dayanarak, nefret söylemi yönergelerimizi açıkça ihlal eden ve şiddeti kışkırtmak için hesabını kalıcı olarak feshetme kararı aldık, “dedi.

Snapchat Trump’a Karşı Sert Duruş Sergileyen Şimdilik Son Şirket

Teknoloji firması, seçmen sahtekarlığına ilişkin temelsiz iddiaları öne sürdüğü için daha fazla inceleme altında olan Trump ‘a karşı daha sert bir duruş sergileyen en son şirket. ABD’li milletvekilleri Joe Biden’ı bir sonraki ABD başkanı olarak onaylarken ABD Kongre Binası’ndaki isyan sonucunda beş kişi öldü. Twitter geçen hafta, sitenin şiddeti yüceltmeye karşı kurallarını ihlal eden tweetler yayınladıktan sonra Trump’ı kalıcı olarak yasakladı. Facebook, Trump’ın hesabını süresiz olarak kilitledi. Google’ın sahibi olduğu YouTube, salı günü Trump ‘ın hesabını en az bir hafta süreyle askıya aldığını söyledi.

Haziran ayında Snapchat, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından şirket “ırksal şiddeti ve adaletsizliği kışkırtan sesleri yükseltmek” istemediği için Discover adlı bir küratörlü içerik sayfasında Trump ‘ın hesabını tanıtmayı bıraktı. Snapchat, The New York Times’a yaptığı açıklamada, başkanın Beyaz Saray dışındaki ırksal adalet protestocularının çitleri aşmaları durumunda “en vahşi köpekler ve en uğursuz silahlarla karşılanacaklarını” tweetlemesinden sonra karar verdiğini söyledi. O zamandan beri başkan, Snapchat’in nefret söylemine, şiddeti kışkırtmaya ve yanlış bilgilendirmeye karşı kurallarını onlarca kez ihlal etti. Ancak içerik, yayınladıktan dakikalar sonra silindi.

Çarşamba günü Snapchat ‘te 2 milyon takipçisi bulunan Trump, ikinci kez görevden alındı. Snapchat ‘e göre, çarşamba öğleden sonra geç saatlerde, hesabında öne çıkan videolar görüntülendi, ancak hesabının tamamı kapatılacak. Beyaz Saray, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

TikTok

TikTok, 7 Ocak’ta, Trump’ın konuşmalarının videolarını kaldıracağını ve #stormthecapitol gibi destekçiler tarafından potansiyel olarak kullanılan hashtag’lerle ilişkili herhangi bir içeriğin görünürlüğünü azaltacağını söyledi. Trump konuşmaları içeren gönderilerin yanlış bilgilendirme politikasını ihlal edeceğini, ancak kullanıcıların iddialarına karşı çıkmasına izin vereceğini söyledi.

Reddit

Bir zamanlar gelişen Trump yanlısı topluluklara ev sahipliği yapan mesaj panosu Reddit, 8 Ocak’ta r / DonaldTrump grubunu yasakladığını söyledi ve “ABD Kongre Binası’ndaki şiddetle ilgili son günlerde tekrarlanan politika ihlallerini” gerekçe gösterdi. Reddit, politikalarının insanlara karşı nefreti teşvik eden veya teşvik eden, yücelten, kışkırtan veya şiddeti teşvik eden içeriği yasakladığını söyledi.

Shopify

Daha önce Trump ürünlerinin satışına yardımcı olan Shopify, 7 Ocak’ta başkana bağlı mağazaları feshettiğini söyledi. Bir açıklamada, “şiddeti kışkırtan eylemlere müsamaha göstermediğini” ve Başkan Donald J. Trump’ın eylemlerinin, bir amacı daha ileri götürmek için şiddeti tehdit eden veya bunlara göz yuman kuruluşların, platformların veya kişilerin tanıtımını veya desteğini yasaklayan Kabul Edilebilir Kullanım Politikalarını ihlal ettiğini belirtti

Pinterest

Picture pinboard web sitesi, 11 Ocak’ta Kasım 2020 seçimlerinden bu yana Trump yanlısı konularla ilgili hashtag’leri sınırladığını söyledi. Bir sözcü şunları söyledi: “Pinterest, tehditler, şiddetin veya nefret dolu içeriğin tanıtımı için bir yer değildir.”

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...