Telegram Uygulaması İncelemesi

by Ayse Genc
Telegram

WhatsApp’a tercih edebileceğiniz Telegram mesajlaşma uygulamasına bir göz atıyoruz. WhatsApp, Facebook ve ortak şirketleriyle veri paylaşımı nedeniyle endişelere yol açan gizlilik politikasını revize etti. Yeni gizlilik politikası kesinlikle çok daha fazla insanın WhatsApp’a alternatifler düşünmesine neden oldu. Örneğin Signal uygulaması, popülerliğinde meteorik bir artış gördü ve Hindistan’dan yapılan indirmelerin artmasıyla iOS’ta listelerin en üstüne çıktı.

WhatsApp’ın bir diğer popüler alternatifi, uygulama genelinde uçtan-uca şifrelenmemiş olsa da yeni kullanıcılar kazanmaya devam eden Telegram’dır. Telegram popüler bir WhatsApp alternatifidir. Muhtemelen orada birçok arkadaşınızı bulacaksınız. Kullanımı basit olduğu ve WhatsApp kullanıcılarının çoğuna zaten sahip olduğu için bir kullanıcı bu uygulamaya geçiş yapmakta gerçekten zorlanmayacaktır. Aslında, Telegram özelliklerinden bazıları WhatsApp’ta mevcut değil.

Güvenlik Özelliği

Telegram şifrelenmiştir ve açık kaynaklıdır. Ancak geçmişte şifrelemeyle ilgili sorunlar gündeme getirilmiştir. Normal sohbetler, Signal ve WhatsApp’ta olduğu gibi uçtan uca şifrelenmemiş olsa da Telegram’da gizli bir sohbet başlatırsanız, güvenlidir ve kaydedilmez. Ayrıca bu gizli sohbet mesajlarını yok etmek için bir zamanlayıcı da ayarlayabilirsiniz.

Şirket, uçtan uca şifreleme kapsamında olmayan verileri korumak için dağıtılmış bir altyapı kullanıyor. Uçtan uca şifreleme konusundaki sorunla ilgili olarak, Telegram CEO’su Pavel Durov bir blog yazısında, ” Apple veya Google ile karşılaştırıldığında çok daha fazla korunduğuna inandığımız kendi dağıtılmış yetki alanları arası şifrelenmiş bulut depolamamıza güveniyoruz,” diyor.

Çapraz Platform

Telegram Android, iOS, Mac ve Windows’ta kullanılabilen bir çapraz platform uygulamasıdır. Telegram, kendi bulut yedeklemesine dayandığı için, uygulamayı farklı bir cihaza kurduğunuzda tüm sohbet geçmişinin korunmasını sağlar.

Telegram Ücretsiz mi? Reklam İçeriyor mu?

Uygulama ücretsizdir. Şimdilik reklamsız bir hizmettir. Ancak Telegram, şirketin bu büyüklükteki projenin devam etmesi için yılda en az birkaç yüz milyon dolara ihtiyacı olduğunu söylediği için kısa süre önce para kazanma planlarını açıkladı. Hizmet ayrıca, reklam ara yüzünün kullanıcı dostu olacağını ve kullanıcıların gizliliğine saygı göstereceğini, bu da hiçbir veri alınmayacağı anlamına geldiğini doğruladı.

Telegram’a, yakında kurumsal veya uzman kullanıcılar için premium özellikler sunacak. Mevcut özellikler tüm Telegram kullanıcıları için ücretsiz kalacak, ancak yenileri premium plana düşebilir. Şirket ayrıca devasa genel kanallara reklam ekleyecek. Bire bir ve özel grup sohbetlerinde reklam olmayacak.

Gruplar, Görüntülü ve Sesli Aramalar

Telegram, gruplar için gerçekten popüler ve bir grup 200.000’den fazla kullanıcıya izin verir. Ayrıca sesli ve görüntülü aramaları da destekler. Ttüm video görüşmeleri uçtan uca şifrelenmiştir.

Telegram Kaybolan Mesajlar

Kaybolan mesajlar ‘Gizli Sohbet’ özelliğinin bir parçası ve mesajlar için bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Sunulan zaman aralığı bir saniye ile bir hafta arasındadır.

Ekran Kilidi ve Diğer Özellikler

Telegram’ın en iyi yanı bir bulut hizmetidir. Bu nedenle sohbetleri yeni bir cihaza geri yüklemek için diğer sunuculara yedekleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Telegram ile verileriniz, bulut tabanlı hizmet aracılığıyla tüm kayıtlı cihazlarınız arasında senkronize edildiğinden verilerinize herhangi bir cihazınızdan erişebilirsiniz.

Uygulama ile 1,5 GB’a kadar dosya gönderebilir, kanallar oluşturabilir, dosyaları indirmeden iletebilir, mesajları programlayabilir, sohbetleri arşivleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Uygulama, kullanıcıların herhangi birini kullanıcı adı veya telefon numarasına göre bulmasını sağlar. Diğer kullanıcılar da mesajları düzenleyebilir. Telegram, bir mesajı ilettiğiniz orijinal kaynağın adını görüntüler. Mesajın üzerine dokunduğunuzda, o gruba veya kanala yönlendirileceksiniz.

Mesajlaşma Uygulaması, Resim İçinde Resim modunu destekler. Bu, Instagram gibi diğer uygulamaları kullanırken görüntülü arama yapabileceğiniz anlamına gelir. Telegram’da, bir grup yöneticisi her kullanıcı için farklı izinler ayarlayabilir.

Toplanan Veri

Telegram tarafından toplanan veriler, Apple App Store’daki gizlilik etiketine göre ad, telefon numarası, kişiler ve kullanıcı kimliğini içerir.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...