Outlook Uygulaması Windows ve Mac için Yeniden Oluşturuluyor

by Ayse Genc
outlook

Projenin Kod Adı Monarch.

Microsoft, Windows ve Mac için hazır olduğunda Windows 10’daki varsayılan Posta ve Takvim uygulamalarının da yerini alacak evrensel bir Outlook istemcisi oluşturuyor. Bu yeni istemcinin kod adı Monarch ve bugün bir tarayıcıda mevcut olan Outlook Web uygulamasına dayanmaktadır.

Monarch Projesi, Microsoft’un Mac ve Windows üzerinde çalışan tek bir istemci oluşturmayı amaçlayan “Tek Outlook” vizyonunun nihai hedefidir. Şu anda Microsoft, Outlook Web, Windows için Outlook (Win32), Mac için Outlook ve Windows 10’da Posta ve Takvim dahil olmak üzere masaüstü için bir dizi farklı Outlook istemcisine sahip.

Outlook ‘un Gelecekteki Sürümleri, Windows ve Mac’te Evrensel Bir Platform Olarak Benimsenecek

Microsoft, mevcut masaüstü istemcilerini web teknolojileriyle oluşturulmuş tek bir uygulamayla değiştirmek istiyor. Proje, Outlook’u Windows veya Mac’te aynı kullanıcı deneyimi ve kod tabanına sahip tek bir ürün olarak sunacak. Ayrıca, çok daha küçük bir alana sahip olacak ve ister ücretsiz Outlook tüketicileri isterse ticari işletme müşterileri olsun tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir olacak.

Uygulamanın çevrimdışı depolama, hedefleri paylaşma, bildirimler ve daha fazla işlevleri destekleyen yerel işletim sistemi entegrasyonları içereceği söylendi. Uygulamayı web sitesine dayandırarak platformlar arasında evrensel kalacak. Yeni Monarch istemcisini mümkün olduğunca işletim sistemine özgü hissettirmenin Microsoft’un hedeflerinden biri olduğu anlaşılıyor.

outlook

Monarch Projesi: Değişim Kademeli Olarak Gelecek

Microsoft, 2022’de Windows 10’daki Posta ve Takvim uygulamalarını değiştirmeyi planlayarak yeni Monarch istemcisini bu yılın sonuna doğru ön izlemeye sunmaya başlayacak. Microsoft ayrıca eski Win32 Outlook istemcisini de değiştirmek istiyor, ancak bu görünen bir hedef. Eski sürüm kolayca değiştirilemeyen bir uygulama olduğundan değişim, çok daha ileride ve kademeli bir süreç olacak. Bu deneyimin nasıl görüneceğini merak edenler, Outlook Web uygulamasını bugün web tarayıcınız aracılığıyla yükleyebilirler. Elbette, bu size Microsoft’un Monarch istemcisi için planladığı tüm entegrasyonları sağlamaz, ancak onu kullanırken sahip olmayı bekleyebileceğiniz türden deneyimler hakkında genel bir fikir verir.

Windows 10’daki Posta ve Takvim uygulamaları, şu an ile Monarch istemcisinin bunları değiştirmeye hazır olduğu zaman arasında bakım modunda. Mevcut uygulamaların, Windows 10’un büyük Sun Valley güncellemesiyle devam eden diğer UI güncellemeleriyle aynı hizaya getirmek için bu yıl içinde küçük bir UI güncellemesi alacağı söylendi, ancak uygulamaların kendileri sonunda Monarch tarafından değiştirilecek. Bu planların yürürlüğe girmesine hala bir yıldan fazla bir süre kaldığını belirtmekte fayda var, bu yüzden şimdi ve sonra işler değişebilir. Monarch hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...