Amphetamine Uygulaması Apple Tarafından Kaldırılabilir

by Ayse Genc
Amphetamine

Apple, uygulama politikalarının tutarlılığı konusunda bir kez daha incelemeyle karşı karşıya. Apple geliştiriciyle uyuşturucu kullanımını teşvik edip etmediği konusunda tartıştıktan sonra Amphetamine uygulamasını mağazasında tutmaya karar verdi.

Bir şirket temsilcisi, geliştirici William Gustafson ile Apple arasında cumartesi günü yapılan bir görüşmede, altı yıllık uygulamanın kalabileceğini söyledi. Github’da Gustafson, “Bu görüşmede bir Apple temsilcisi, Apple’ın ‘amfetamin’ kelimesini ve hap simgesini ‘metaforik olarak’ ve ‘tıbbi anlamda’ kullandığını belirtti.

Haberler 29 Aralık’ta, Gustafson ‘ın ücretsiz uygulamasının Apple politikasını ihlal ettiğinin kendisine bildirildiğini söylediğinde başladı. Uygulama, “güçlü bir uyanık tutma aracı” olarak tanımlanıyor. Simgesi bir bilgisayar ekranı ve karikatürize sarı bir hap içerir. Gustafson, Apple ‘ın Amphetamine uygulaması için “kontrollü maddelerin uygunsuz kullanımını teşvik ettiği görüldüğünü söyledi. Özellikle, uygulaman adı ve simgesi kontrollü maddelere, haplara referanslar içeriyor” dedi.

Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Github’da yayınlanan uzun bir savunmada Gustafson, “amfetamin” kelimesinin her zaman yasadışı uyuşturuculara atıfta bulunmadığını savundu. ABD’de Adderall ve diğer reçeteli ilaçlar bu kategoriye girer. Geliştirici Gustafson’a Amphetamine’in yeni bir marka ismi ve logosuyla güncellenmediği takdirde 12 Ocak’ta kaldırılacağı söylendi.

“Amphetamine ‘in herhangi bir Apple Yönergesini ihlal etmediğine inanıyorum. Aynı zamanda benimle aynı şekilde hisseden ve Amphetamine.app ‘i görmek isteyen birçok insan olduğuna da inanıyorum. “diye yazdı Gustafson.

Hashtag ‘in mucidi ve ürün tasarımcısı Chris Messina şunları söyledi: “Teknoloji şirketleri, bilgi pazarındaki kapı bekletme pozisyonları sayesinde, kabul edilebilir içerik ve konuşmanın demokratik kararlılığını yavaş yavaş değiştiriyorlar.”

Gustafson, Apple ‘ın kararına itiraz etti ve şirketin duruşunu tersine çevirdiğini söyledi. Mac’te uygulama kaldırma eylemi, iPhone ‘daki kadar önemli bir sorun değildir, çünkü geliştiriciler uygulamaları App Store dışında kolayca sunabilirler. Ancak bir çıkarma işlemi ciddi bir darbe indirebilirdi. Mac App Store önemli ölçüde teşhir sunuyor. Yeni kullanıcıları diğer kanallardan çekmek çok daha zor.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...