Tesla 2020 Yılında 500.000 Araç Teslim Etti

by Ayse Genc
Tesla

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, cumartesi günü yaptığı açıklamada, 2020 yılında yarım milyondan fazla otomobil ürettiğini bildirdi. Bu, sadece üç yıl önce ulaşılamaz görünen bir dönüm noktasıydı. Dönüm noktası, sadece üç yıl önce ulaşılamaz görünüyordu ve Tesla’nın bir dizi karlı çeyrek ve canlı bir hisse senedi görmesiyle geldi.

Şirket, web sitesinde yayınlanan bir haber bülteninde, dördüncü çeyrekte 180.570 otomobil teslim ettiğini ve 2020 toplamını elektrikli otomobil üreticisi için yeni bir dönüm noktası olan 499.550’ye çıkardığını söyledi. 2020 satış toplamı, 2019’a göre yüzde 36’lık bir artışı temsil ediyor. Tesla’nın 2020’de 509.737 otomobil üretimi 2019’a göre yüzde 40 arttı. Tesla salgına rağmen 2020’de başarılı olan bir şirketler arasında bulunuyor. Bazı otomobil üreticileri pandemide satışlarında artış görürken, hiçbiri Tesla kadar büyük bir artış görmedi.

Satış rekoru olmasa bile, Tesla’nın CEO’su Elon Musk’un canlı bir hisse senedi, yeni fabrikalar ve bir dizi karlı çeyrek gibi başarıları mevcut. Analistler, yurtdışındaki güçlü talebin işaretlerine dayanarak son haftalarda Tesla’nın satışları yükselişe geçmişti. Yeni başlayan otomobil üreticisi muhtemelen 2021’de daha sert bir rekabetle karşı karşıya kalacak. Ford Motor kısa süre önce Mustang Mach E elektrikli spor kullanım aracını müşterilerine teslim etmeye başladı. Saygın bir otomatik start-up olan Rivian, bir elektrikli kamyonet ve bir S.U.V. satışa sunacak ve diğer birkaç otomobil üreticisi de mücadeleye katılacak.

Tesla 2020 Yılında Elon Musk’ın Hedeflerinin Gerisinde Kaldı

Tesla hala kendi zorluklarıyla karşı karşıya. En karlı araçları olan Model S lüks sedan ve Model X S.U.V.’nin satışları düşük kaldı. Federal güvenlik düzenleyicileri de bu araçlardaki süspansiyon arızalarını araştırıyor. Şirket ayrıca araçlarının kalitesiyle ilgili sorularla da karşı karşıya. Tesla, Elon Musk’ın 2020’nin sonuna kadar kendi kendine giden bir milyon Tesla’ya sahip olacağına dair iddialı vaadinde çok az ilerleme kaydetmiş gibi görünüyor. Şirket henüz dünyaya sürücüsüz çalışabilen bir araba gösteremedi. Yine de şirket son dört çeyrekte kar bildirdi. Hisse senetleri S&P 500 endeksine eklendi. Yatırımcılar Tesla’ya, Volkswagen, General Motors ve Toyota Motor da dahil olmak üzere birçok büyük otomobil üreticisinin toplam piyasa değerinden daha fazla değer veriyor.

Tesla, geleneksel ve elektrikli otomobiller için dünyanın en büyük pazarı olan ve satışları artıran Çin’deki bir fabrikada üretimi artırdı. Şirket ayrıca Tex, Berlin ve Austin yakınlarında fabrikalar inşa etmeye başladı. Musk, Tesla’nın kamyonetini ve Teksas’ta pille çalışan bir yarı kamyonu yapmayı planlıyor.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...