Volkswagen Elektrikli Araba Şarj Robotu

by Ayse Genc
volkswagen

Volkswagen, 2019’un sonlarında ilk kez konsept kanıtı olarak gösterdiği elektrikli araç şarj robotun bir prototipini yaptığını ve bu fikri geliştirmeye devam etmeyi planladığını söyledi. Görünüşe göre dev Alman otomobil üreticisi konsepti o kadar çok sevdi. Prototip şarj robotu, yanıp sönen dijital gözler ve R2-D2 sesleriyle tamamlanan konsept versiyonla neredeyse aynı görünüyor. 

 Volkswagen için şaşırtıcı bir şekilde gösterişli ya da şirin bir adı olmayan robot, teoride yeterince çalışıyor. Elektrikli aracınızı bir kapalı otoparka park ettiğinizde, pilin doldurulmasını talep edebilirsiniz. Robot, kenetlenme istasyonundan sökülüyor, bir düzine kadar mobil pili alıyor ve ardından bunları arabanıza sürüklüyor. Robot, pili arabanıza takıyor ve ardından diğer şarj taleplerini karşılamaya hazır olarak istasyonuna geri dönüyor. Arabanızın şarjı bittiğinde veya işinizden döndüğünüzde, robot pili topluyor ve diğer arabaların, yayaların yol boyunca geçmesine izin vermek için durarak şarj raflarına geri dönüyor.  

Volkswagen Fikri Gerçeğe Dönüştürme Konusunda İlerleme Kaydedildiğini Söyledi.  

Bu eğlenceli bir fikir, ancak Volkswagen’in pazartesi günü yayınlanan basın açıklamasında değinmediği bazı olası başarısızlık noktaları var. Birincisi, şarj robotu, robotla iletişim kurmak için arabaların bir tür genel ağa bağlı olmasına dayanmakta.  Ancak hızlı şarj olan ağlar gerçekten rutin kullanım için tasarlanmamıştır. Daha ziyade, elektrikli otomobil sahipleri şarj işlemlerinin çoğunu evde veya park yapılarında yapacak. Yani bunu kolaylaştırmanın bir yolunu bulmak değerli bir hedeftir. Bu henüz benimsenmemiş bir fikir. Hangi standardın kullanılacağı hakkında bazı temel problemlerle dolu bir fikir. 

Ayrıca, şarj robotunun bu versiyonuna “prototip” demek, Volkswagen’in çalışan bir versiyona sahip olduğu anlamına geliyor. Ancak şirket bunu pazartesi günkü duyurusunun bir parçası olarak fiilen göstermedi. Bunun yerine Volkswagen, robot için sadece parlak bir reklam ve birkaç fotoğraf içeren bir “ilk bakış” yayınladı. Otomatik şarj, Volkswagen’in bir süredir uğraştığı bir fikir. Bunu gerçekleştirmek için aktif olarak çalışan birkaç büyük şirketten biridir.  

Şarj robotu iyi çalışsa bile, muhtemelen konu hakkında nihai çözüm olmayacak. Volkswagen, Çin’in bazı bölgelerinde ve Almanya’nın Wolfsburg kentinde, daha standart bir şarj istasyonu direği gibi görünen yapıların içine pilleri yerleştirmeyi içeren farklı bir fikri zaten deniyor. Bu, şarj istasyonunun elektrikli araçları hızlı şarj etmek için kullanılabilecek bir enerji deposu oluşturmasına olanak tanıyor. Volkswagen pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2021’in başlarında bu esnek hızlı şarj istasyonlarının daha geniş bir lansmanını planladığını söyledi.  

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...