Lidar Tarayıcı ve iPhone 12 Pro Bir Arada

by Ayse Genc
Lidar

iPhone 12 Pro’da Lidar: Şimdi ne yapabilir ve gelecek için neden önemlidir?

iPhone 12 Pro ve 2020 iPad Pro, daha iyi fotoğraflar için derinlik taraması ekleyen yeni bir sensöre sahip, ancak gelecek AR gözlükleri ve daha fazlasını işaret ediyor. Apple, iPhone 12 ailesine, özellikle iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’e yepyeni bir teknoloji olan lidar ile yükselişe geçiyor. (İPhone 12 Mini dahil olmak üzere dört iPhone 12 çeşidinin tamamı şu anda satışta.) Yeni iPhone 12 Pro modellerinden birine veya en yeni iPad Pro’ya yakından bakın. Kameranın yanında küçük siyah bir nokta göreceksiniz. Lensler, flaşla yaklaşık aynı boyutta. Bu sensörü ve bir dizi ilginç yolla fark yaratabilecek yeni bir derinlik algılama türü. Lidar şimdi çokça duymaya başlayacağınız bir terim. Bu yüzden, Apple’ın onu ne için kullanacağını ve teknolojinin bundan sonra nereye gidebileceğini inceleyebiliriz.

Lidar Ne Anlama Geliyor?

Lidar, ışık algılama ve menzil anlamına gelir ve bu terim bir süredir piyasada konuşulmakta. Nesneleri pinglemek ve kaynağına geri dönmek için lazerler kullanır. Ayrıca ışık darbesinin seyahatini veya uçuşunu zamanlayarak mesafeyi ölçebiliyor.

Lidar derinliği algılamak için nasıl çalıştığına gelirsek; bir tür uçuş zamanı kamerasıdır. Diğer bazı akıllı telefonlar derinliği tek bir ışık darbesiyle ölçebiliyor. Ancak bu tür bir lidar teknolojisine sahip akıllı telefon, kızılötesi nokta spreyi ile ışık darbeleri dalgaları gönderir ve her birini sensörüyle ölçerek mesafeleri haritalayan bir nokta alanı oluşturabilir. Aynı zamanda bir alanın boyutlarını ve içindeki nesneleri “birbirine bağlayabilir”. Işık atımları insan gözüyle görünmez, ancak onları bir gece görüş kamerasıyla görebilirsiniz.

iPhone’daki Face ID’ ye Benzer Bir Özellik mi?

Lidar Face ID gibi ancak daha uzun menzilli. Apple’ın Face ID özelliğine sahip TrueDepth kamerası da bir dizi kızılötesi lazeri çekiyor, ancak yalnızca birkaç metreye kadar çalışabilir. İPad Pro ve iPhone 12 Pro’daki bu arka sensörler 5 metreye kadar bir aralıkta çalışır.

Lidar, her yerde filizlenen bir teknolojidir. Kendi kendine giden arabalar veya destekli sürüş için hali hazırda kullanılmaktadır.  Robotik ve dronlar için de kullanılıyor. Holo Lens 2 gibi artırılmış gerçeklik başlıkları da benzer bir teknolojiye sahiptir ve 3D sanal nesneleri içlerine yerleştirmeden önce oda alanlarını haritalandırır. Sadece oldukça uzun bir geçmişe sahip.

Microsoft’un eski derinlik algılayan Xbox aksesuarı Kinect de kızılötesi derinlik taramasına sahip bir kameraydı. Aslında, Kinect teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı olan şirket PrimeSense, 2013 yılında Apple tarafından satın alındı. Şimdi, Apple’ın yüz taramalı TrueDepth ve arka lidar kamera sensörlerinin sahibi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...