Trump Yönetimi Bir Başka TikTok Kararına Daha İtiraz Ediyor

by Ayse Genc
tiktok

 Trump yönetimi, son zamanlarda mahkemede kaybetme konusunda bazı deneyimler kazandı. Aynı zamanda ABD’de TikTok ‘un yasaklanması gerektiği şeklindeki duruşunda da gerileme yaşadı. Yine de video paylaşım uygulaması arayışı devam ediyor. Pazartesi günü Adalet Bakanlığı, ABD’deki uygulama üzerindeki kısıtlamaların yürürlüğe girmesini engelleyen bir yargıcın emrine itiraz etti.  

Başkan Trump ‘ın, her ikisi de Çin merkezli uygulamalar olan TikTok ve WeChat hakkındaki güvenlik endişelerinin ulusal bir acil durum oluşturduğunu söyleyen bir emir yayınladığı Ağustos ayında başladı. Başkanın ABD ve yabancı kuruluşlar arasındaki işlemleri yasaklamasına izin veren Uluslararası Olağanüstü Ekonomik Güçler Yasasını (IEEPA) çağırdı. Başkan Trump daha sonra 14 Ağustos’ta ana şirket ByteDance ‘a ABD’deki TikTok işini satması veya devretmesi için 90 gün veren bir emir verdi. Söz konusu sipariş 12 Kasım’da yürürlüğe girecek ve uygulamanın ABD’deki operasyonlarını durduracaktı.  

Adalet Bakanlığı, TikTok Yasağını Bloke Eden İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Ediyor 

18 Eylül ‘de ABD Bölge Yargıcı Carl Nichols, 7 Aralık’ta Ticaret Bakanlığı’nın uygulama üzerindeki kısıtlamalarını engelleyen bir emir çıkardı. Bu da uygulamanın ABD uygulama mağazalarından indirilmesini engelleyecekti. Ancak bir gün sonra başkan, bulut bilgi işlem devi Oracle’ın uygulamanın “güvenilir teknoloji ortağı” olması için bir teklifini “konsept olarak” onayladığını söyledi. Bu anlaşma, ABD merkezli olacak ve tüm ABD merkezli TikTok kullanıcıları için işleme ve depolamayı devralacak yeni bir varlık olan TikTok Global’i yaratmayı gerektiriyordu. 

TikTok, 12 Kasım son tarihinin 30 gün uzatılması için 10 Kasım’da bir dilekçe verdi. Şirket, Trump yönetiminden bir süredir “önemli bir geri bildirim almadığını” söyledi. Yönetim 27 Kasım’a ve yine 4 Aralık’a kadar uzatma verdi. Sonra hükümet kendi süre sınırını uygulamayacağını söyledi.  

Yönetimin azalan günlerinde temyizin nasıl bir şekil alacağı hala belirlenemedi. Ancak ABD’nin uygulamaya yönelik bir yasağı gittikçe daha az etkili olmaya başladı. TikTok, Pazartesi günü yapılan yorum talebine henüz yanıt vermedi. 

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...