Firefox 119 Güncellemesi Nedir?

by Merve Taş
Firefox 119 Güncellemesi Nedir?

Firefox 119 Güncellemesi Nedir?

Firefox 119 Güncellemesi Nedir?

Firefox 119 Güncellemesi Nedir? Mozilla’nın dönemsel olarak yayınladığı her dört haftada bir büyük Firefox güncellemesi, bu açık kaynaklı web tarayıcısına sürekli olarak iyileştirmeler getiriyor. Bugün başlayacak olan Firefox 119 güncellemesi, güncellenmiş Firefox Görünümü, geliştirilmiş bir PDF görüntüleyici, güvenlik düzeltmeleri ve daha fazlasıyla birlikte geliyor.

Firefox 119, Firefox Görünümü için önemli bir güncelleme içeriyor. Bu panel, önceden ziyaret ettiğiniz sayfalara ve son zamanlarda kapattığınız sekmelere geri dönmenize yardımcı olur ve genellikle sekmelerin üzerindeki Firefox düğmesinden erişilebilir. Firefox Görünümü artık tüm pencerelerdeki açık sekmeleri listeler ve eğer aynı Mozilla hesabına giriş yapmış diğer cihazlarla sekmeleri senkronize ederseniz (artık bunlar Firefox hesapları değil), diğer cihazlardaki tüm sekmeleriniz de görünecektir. Gezinti geçmişi de artık Firefox Görünümünde görünüyor ve tarih veya siteye göre sıralanabiliyor.

Firefox 119 ayrıca Google Chrome’dan veri taşınırken yeni bir özellik sunuyor: Bazı uzantıları Firefox’a aktarma yeteneği. Özellikle, bu özellik uzantıları ve verilerini Firefox’a kopyalamaz. Mozilla’nın bir veritabanı var ve bu veritabanında Chrome uzantılarıyla eşdeğer Firefox uzantıları bulunuyor ve eşleşen sonuçlar otomatik olarak yükleniyor.

Mozilla ayrıca Firefox’taki PDF görüntüleyicisini güncelledi. PDF düzenlerken zaten metin ve çizim ekleyebiliyordunuz – çizim özellikle belgeleri imzalamak için faydalıydı – ancak artık PDF’lere resim ekleyebilirsiniz. Firefox, resimlere alternatif metin eklemenize olanak tanır, böylece PDF’ler, ekran okuyucu veya diğer erişilebilirlik araçlarını kullanan kişiler için okunabilir kalır.

Son olarak, Firefox 119’da birkaç güvenlik iyileştirmesi bulunuyor. Şifreli Client Hello veya kısaca ECH, artık destekleniyor ve TLS bağlantılarında şifrelemeyi iyileştirebilir. Tarayıcının Toplam Çerez Koruması özelliği artık blob URL’leri ile de çalışır durumda, bu da üçüncü taraf izleme yöntemlerinden birini düzeltir, ve çoğu sistem yazı tipi parmak izi bırakmayı azaltmak için kısıtlanmış durumda.

Firefox Nasıl Güncellenir Firefox, güncelleme mevcut olduğunda bilgisayarınıza, telefonunuza veya tabletinize otomatik olarak yüklenir. Hemen mevcut güncellemeleri kontrol etmek ve yüklemek için tarayıcı araç çubuğunun sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve “Hakkında Firefox” seçeneğini seçin.

Mozilla’nın resmi web sitesinden, Google Play Store, Apple App Store ve Microsoft Store’dan Firefox’u indirebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...