Drone Uzaktan İzleme Yasaları: Remote ID

by Ayse Genc
drone

Alphabet’in drone teslimat şirketi hala droneların izlenmesini istiyor. Ancak farklı bir şekilde. Geçtiğimiz hafta, ABD hükümeti, drone yasasında şimdiye kadar gördüğümüz en büyük, en etkili değişiklik setini yaptı. ABD hava sahasındaki hemen hemen her insansız hava aracının konumlarının yanı sıra pilotlarının konumlarını da yayınlaması gerektiğine karar verdi. Konuyla ilgili “Bu karar uçakların Amerika Birleşik Devletleri hava sahasına daha fazla entegrasyonu ile ilgili emniyet, ulusal güvenlik ve kanun yaptırımı endişelerini ele alma için verildi.” açıklamasında bulundu.

Google’ın Wing, yeni drone yasalarının gizlilik açısından “istenmeyen sonuçları olabileceği” konusunda uyarıyor.

Görünüşe göre Google, teknik olarak Alphabet bu yeni kurallardan pek memnun değil. Şirketin drone teslimat yan kuruluşu Wing, Federal Havacılık İdaresi (FAA)  insansız hava araçlarının konumlarını yayınlama kararının gözlemcilerin drone kullanıcılarının hareketlerini, nereye gittiklerini, nerede yaşadığını ve nerede,ne zaman paket aldığı gibi verilerin takip etmesine izin verebileceğini düşünüyor. Bu düşüncesini savunan, “Yalnızca Yayınla Dronların Uzaktan Tanımlanması Amerikan Tüketicileri İçin İstenmeyen Sonuçlara Sahip Olabilir” başlıklı (Reuters aracılığıyla) bir gönderi yazdı.

Bu tür bir dille, Wing’in dronların konumlarını yayınlamaması gerektiğini savunduğunu düşünülebilir. Ancak Alphabet yan kuruluşu Wing sadece yerel olarak yayınlamak yerine internet üzerinden bilgilerin gönderilmesini diliyor.

İnternet Tabanlı İzleme Yerine Remote ID

İnternet tabanlı izleme, Federal Havacılık İdaresi’nin Aralık 2019’da Remote ID (uzaktan izleme) kurallarını ilk önerdiğinde tam olarak yapmayı planladığı şeydi. İnternet tabanlı izlemenin neden sorunlu olabileceğine dair listeden bazı maddelerden birkaçı;

  • Başlamak için bir cihaza hücresel modem eklemenin maliyeti
  • Sadece bir drone uçurmak için aylık hücresel veri planı için ödeme yapmanın maliyeti
  • ABD’nin tamamında güvenilir hücresel kapsama alanının olmaması
  • Bu verileri takip etmek ve depolamak için üçüncü taraf bir veri komisyoncusuna ödeme yapmanın maliyeti
  • Üçüncü taraf veri aracısının ihlal edilme olasılığı

Wing de dahil olmak üzere uzaktan izleme teknolojisinin savunucularının çoğu, bunun yalnızca gökyüzü için bir “plaka” olduğunu, belki de arabanızda zaten sahip olduğunuzdan daha rahatsız edici olmadığı açıklamasını seviyor. Wing:

“Bu, bir drone uçuş rotasının veya uçuş geçmişinin tamamını paylaşmadan uçarken tanımlanmasını sağlar. Daha hassas olabilecek bu bilgiler halka gösterilmez ve yalnızca uygun kimlik bilgilerine sahiplerse kolluk kuvvetleri tarafından kullanılabilir.”

Drone

Remote ID (uzaktan izleme) kurallarının gerçekte ne kadar güvenli veya savunmasız, geniş veya dar olacağını öğrenmemiz biraz zaman alacak. Bunun nedeni, Fedaral Havacılık İdaresi’nin nihai kuralı, gerçekte ne tür yayın teknolojisi dronelarının kullanılması gerektiğini zorunlu kılmamasıdır. Şirketlerin önümüzdeki bir buçuk yıl zamanı var. Bu süre içinde onay için Fedaral Havacılık İdaresi’ne sunmaları gerekiyor. Fedaral  Havacılık İdaresi ayrıca, Remote ID kurallarının sadece bir ilk adım ve bir “başlangıç ​​çerçevesi” olduğunu ve internet tabanlı Remote ID’nin gelecekte hala bir seçenek olabileceğini düşündürdüğünü açıkladı.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...