NASA Astronotu Kate Rubins Uzayda Yetişen Turpları Hasat Ediyor

by Ayse Genc
Nasa

NASA astronotu Kate Rubins, uzayda yetişen taze turpları hasat etti. Bu da gelecekte Ay’a ve Mars’a olacak uzun vadeli görevleri sürdürmek için mikro yerçekiminde yiyecek üretmek için yeni kapılar açtı. Turplar, Uluslararası Uzay İstasyonundaki Gelişmiş Bitki Habitatı’nda (APH) yetiştirildi. NASA, 27 gün boyunca APH’nin içinde turpların büyümelerinin hızlandırılmış videosunu paylaştı.  

30 Kasım’da Rubins, APH’den 20 turp bitkisi topladı. Her birini folyoya sarıp soğuk hava deposuna yerleştirdi. NASA’dan gelen bir açıklamaya göre, turp bitkileri önümüzdeki yılın başlarında SpaceX’in 22. Ticari İkmal Hizmetleri görevinde Dünya’ya gönderilecek. Turplar, mikro yerçekiminde başarıyla yetiştirilen ve hasat edilen en son taze ürün türü. Sebze, sadece 27 günde olgunluğa ulaştığı için Bitki Habitat-02 (PH-02) deneyi için seçildi. Turplar ayrıca yenilebilir ve besleyici oldukları için gelecekteki uzun vadeli görevler için uygun bir test bitkisi. NASA’nın açıklamasına göre, sebze genetik olarak mikro yerçekiminde sıkça incelenen lahana ile ilgili küçük çiçekli bir bitki olan Arabidopsis’e benziyor.  

Kennedy Uzay Merkezi NASA APH program yöneticisi Nicole Dufour, “Turplar, astronotların daha önce uzay istasyonunda yetiştirdikleri yapraklı yeşilliklerle veya APH’de yetiştirilen ilk mahsul olan cüce buğdayla karşılaştırıldığında farklı bir mahsul türüdür” dedi.  “Çeşitli mahsullerin yetiştirilmesi, hangi bitkilerin mikro yerçekiminde geliştiğini belirlememize ve uzun süreli görevlerde astronotlar için en iyi çeşitliliği ve besin dengesini sunmamıza yardımcı oluyor.” 

Nasa Bitki Büyümesi İçin Uygun Ortamı Kırmızı, Mavi, Yeşil ve Geniş Spektrumlu Beyaz LED Işıklar ile Sağlandı

PH-02 deneyi, NASA bilim adamlarının uzayda kaliteli bitkiler yetiştirirken ideal bakım ve beslenme dengesini incelemelerine izin verdi. Turplar, belirli miktarda mineral kullanılarak yetiştirildi ve ekipten çok az bakım gerektirdi. APH odası, bitki büyümesini teşvik etmek için kırmızı, mavi, yeşil ve geniş spektrumlu beyaz LED ışıklar kullanırken, sofistike bir kontrol sistemi bitkilere gerektiği gibi su sağladı. APH ayrıca, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki araştırmacıların bitki büyümesini izlemelerine ve oda içindeki sıcaklık, nem ve karbondioksit seviyelerini düzenlemelerine olanak tanıyan 180’den fazla sensörle donatılmıştır.   

PH-02 baş araştırmacısı ve Lafayette’deki Louisiana Üniversitesi’nde profesör olan Karl Hasenstein, “Turplar, hassas soğan oluşumlarından dolayı harika araştırma olanakları sağlıyor.” Dedi. Hasenstein, 1995’ten beri NASA ile bitki deneyleri yürütmektedir.  

Kennedy Uzay Merkezi NASA APH program yöneticisi Nicole Dufour açıklamasında, “NASA’nın keşif çabaları için uzay mahsulü üretiminin geleceğine giden yolu açan bir ekibe liderlik etmek bir ayrıcalık” dedi. “Başlangıçtan beri APH üzerinde çalıştım ve yetiştirebileceğimiz her yeni mahsul bana büyük sevinç veriyor. Çünkü onlardan öğrendiklerimiz NASA’nın astronotlarını Mars’a göndermesine ve onları güvenli bir şekilde geri getirmesine yardımcı olacak.” 

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...