Nasa Hubble 30. Yıl Dönümü için 30 Gök Taşının Görsellerini Yayınladı

by Ayse Genc
nasa

NASA , destansı bir yıl dönümü için 30 göz kamaştırıcı yeni Hubble uzay görüntüsü açıkladı. Hubble Uzay Teleskobu, muhteşem bulutsulara, yıldızlara ve galaksilere yeni bakışlarla yörüngede 30. yılını kutluyor.

Hubble Uzay Teleskobu ‘nun 30. yıl dönümü şerefine NASA, Caldwell kataloğundan, amatör astronomlar tarafından fark edilebilecek kadar parlak yıldız kümeleri, bulutsular ve galaksilerden oluşan yeni işlenmiş 30 uzay nesnesi görüntüsü ortaya çıkardı. Bu, yalnızca Hubble sürümlerinin keyfini çıkaramayacağınız anlamına gelir, aynı zamanda doğru teçhizatla onları kendiniz bulmaya çalışabilirsiniz.

Konuyla ilgili Nasa şu açıklamalarda bulundu;

“Hubble Uzay Teleskobu bu yıl 30 yaşına bastı ve bu vesileyle sizinle bir hediyeyi paylaşıyor. NASA, 30 göz kamaştırıcı gökada, ışıltılı yıldız kümeleri ve eterik bulutsu içeren düzinelerce yeni işlenmiş Hubble görüntüsü yayınladı. Bu 30 gök mücevheri hakkında çok özel bir şey var: Hepsi arka bahçedeki teleskoplarla görülebilir. Bazıları dürbünle veya hatta çıplak gözle de görülebilir.

Hubble Uzay Teleskobu, Nisan 1990’da Uzay Mekiği Keşfi’ne fırlatıldı. Uzay yürüyüşü astronotlarının ekipleri tarafından beş kez yükseltildikten sonra, Hubble bugün 30 yaşında. Fırlatıldığı zamandan bile daha iyi ve zorlu ve çığır açan keşifler yapmaya devam ediyor.”

Nasa ‘nın Yayınladığı Bazı Görüntüler

Gezegenimsi ve Bulutsu NGC 40

Bu hayalet leke, Caldwell 2 olarak da bilinen gezegenimsi bulutsu NGC 40’tır. NASA, “Bulutsunun yaşamının son aşamasına ulaşmış olan merkez yıldızından dışarıya doğru genişleyen bir gaz kabuğu” dedi.

Çift Küme’nin Doğal Yıldızları

Bu göksel havai fişekler, daha çok Kahraman Takımyıldızının Çift Kümesi olarak bilinen Caldwell 14’tür. NASA, “Çıplak gözle, iki küme büyük bir puslu yama gibi görünüyor, ancak dürbünler ve teleskoplar, Çift Küme’yi düzgün bir şekilde bölerek bu göksel hazinenin güzel görüntülerini sağlıyor” dedi.

Göz Kamaştırıcı Cüce Galaksi

Caldwell 17, NGC 147 adında bir cüce gökadadır. Bu, bulunması daha zor olan Caldwell nesnelerinden biri olabilir. NASA, “Cüce uydu galaksiler çok dağınık ve sönük görünme eğilimindedir, bu nedenle tespit edilmesi zor olabilir (özellikle ışıkla kirlenmiş veya puslu gökyüzünde)” dedi. Bu sevimli galaksiyi bulmak için karanlık bir alana ve düzgün bir teleskopa ihtiyacınız olacak.

 Aktif Gökada NGC 185

Bu bulanık mucize, cüce gökada NGC 185 ve Caldwell kataloğunda 18’de listeleniyor. NASA, onu güçlü dürbünlerle tespit etmeyi öneriyor. Cassiopeia’da gizlenmiş olarak bulunabilir.

Manzaralı Sarmal Gökada NGC 5005

Nasa

Gökbilimciler, Caldwell 29 olan sevimli bir sarmal gökada olan NGC 5005’in kalbinde süper kütleli bir kara delik olduğunu düşünüyor. NASA, bunu bulmak için Cane Venatici takımyıldızına küçük bir teleskopla bakılması gerektiğini söyledi.

Sarmal Gökada NGC 3626

Nasa

(Caldwell 40), galaktik şişkinlik olarak bilinen etkileyici bir merkeze sahiptir. NASA, “Bu yapı, sarmal bir gökadanın kalbini çevreleyen, yoğun şekilde paketlenmiş bir yıldız bölgesidir” dedi. “Çoğu galaktik çıkıntı, kara deliğin kütleleri ve çıkıntı tipik olarak birbirine bağlı süper kütleli kara deliklere ev sahipliği yapar (daha büyük çıkıntılar daha canavarca kara delikler barındırır).”

Görkemli NGC 5248 ve Yıldız Patlamaları

Nasa

Sarmal galaksiler, uzayda en çok göze çarpan nesnelerdir. NGC 5248 (Caldwell 45) bir başka harika örnek. NASA, yıldız patlaması aktivitesini gösteren çekirdeğinin etrafındaki dikkate değer halka yapısını çağırdı. Ajans, “Yıldız patlaması bölgeleri, yıldızların normalden çok daha yüksek oranda oluştuğu sitelerdir” dedi.

Daha fazla Hubble görsellerine ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabililirsiniz.

https://www.nasa.gov/content/goddard/hubble-s-caldwell-catalog

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...