Jack Ma nerede? Alibaba’nın Kurucusu Ekim’den Bu Yana Görünmedi

by Ayse Genc
jack ma

Teknoloji girişimcisi Jack Ma en son Çinli düzenleyicileri finans sektöründeki inovasyonu boğdukları için eleştirdiğinde kamuoyunda görüldü. Çin’in yüksek profilli ve en tanınmış teknoloji girişimcisi Jack Ma’nın kaderi, geçtiğimiz haftalarda milyarder iş adamının Çinli düzenleyicilerle fırçalamanın ardından halkın dikkatini çekmesinin ardından bu hafta sosyal medyada ve basında yoğun spekülasyonların konusu oldu.

Jack Ma Kimdir?

56 yaşındaki eski İngilizce öğretmeni Alibaba Group Holding Ltd.’yi 1999 yılında doğu Çin’deki küçük bir apartman dairesinden kurdu. Başlangıç, toptan alıcıları ve satıcıları hızla büyüyen bir teknoloji imparatorluğuna eşleştiren yeni bir internet işinden büyüdü. Ticari çıkarları e-ticaret, bulut bilişim ve lojistik ve 86 milyar doları aşan yıllık satışlar ile genişledi.

Alibaba’nın e-ticaretteki başarısı, dijital platformları milyonlarca Çinli için çevrimiçi ve fiziksel mağaza işlemlerini gerçekleştiren, Jack Ma tarafından kontrol edilen ayrı bir finans kuruluşu olan Ant Group Co.’nun temelini oluşturan, tamamlayıcı ödeme uygulaması Alipay’in yükselişine de yardımcı oldu. Eylül 2019’da Jack Ma emekli oldu. Alibaba’daki dizginleri teslim etti ve odak noktasını hayırseverliğe çevirdi. Eğitimi, girişimciliği ve diğer nedenleri desteklemek için dünyayı dolaştı.

,jack ma

Yakın Zamana Kadar Komünist Parti Üyesi Olan Jack Ma ’nın Halka Son Görünümü Ne Zamandı?

Jack Ma, en son ekim ayı sonlarında, Şanghay’daki bir mali forumda konuştuğunda kamuoyuna çıktı. Orada finans sektöründe yeniliği bastırdığını söylediği Çinli düzenleyicileri son derece eleştiren bir konuşma yaptı. Jack Ma o zaman, “Bir tren istasyonunu bir havaalanını düzenlemek için yönetme yolunu kullanmamalıyız,” dedi. “Dünün imkanlarıyla geleceği düzenleyemeyiz.” Konuşmadan kısa bir süre sonra düzenleyiciler, Ant Group bugüne kadarki en büyüğü olacak planlanan ilk halka arzını çıkardı ve Hong Kong, Şanghay’daki listelerden 34 milyar dolardan fazla para topladı. Yetkililere göre, Jack Ma ve iki Ant Group yöneticisi 2 Kasım’da Çinli düzenleyiciler ile bir toplantıya çağrıldı.

Alibaba Şu Anda Hangi Düzenleme Sorunları İle Karşı Karşıya?

Rekor kıran bir halka arzın zirvesindeyken Jack Ma ’nın içten sözleri, Çin’de ani bir heyecan yarattı. Düzenleyiciler, konuşmayı kendilerine karşı doğrudan bir saldırı olarak kabul ettiler. Bu konuyu bilen kişilere göre, Ant Group’un kamuoyuna tanıtımı sadece iki gün önce durduruldu. Çin Başkanı Xi Jinping kişisel olarak piyasa listelemesini bozmak için müdahale etmiş oldu.

The Wall Street Journal’a konuşan Çinli yetkililer ve hükümet danışmanları, Pekin artık Jack Ma’nın teknolojisini ve finans imparatorluğunu küçültmek ve işlerinde potansiyel olarak daha büyük bir pay almak istiyor. Ayrıca Alibaba, şirketin e-ticaret endüstrisindeki hâkim konumunu kötüye kullandığına dair bazı tüccarlara yalnızca platformlarıyla çalışmaları için baskı uyguladığı iddialarını araştıran Çinli piyasa düzenleyicileri tarafından yürütülen bir anti tröst soruşturmasıyla karşı karşıya.

Jack Ma ’nın Nerede Olduğu Konusunda Neden Spekülasyonlar Var?

Açık sözlü görüşleri ve gösterişli halk kişiliğiyle tanınan teknoloji girişimcisinin göze batan yokluğu, Çin’in içinde ve dışında nerede olduğu konusunda spekülasyonları ateşledi. Geçen yıl Kasım ayında Jack Ma, Financial Times tarafından bir makaleye yol açan, görünmeye karar verdiği bir televizyon şovunun bir bölümünde görünmedi. Bir Alibaba sözcüsü, yokluğunun bir zamanlama çatışmasından kaynaklandığını söyledi ve Jack Ma ‘nın faaliyetleri hakkında yorum yapmayı reddetti. Çinli milyarderlerin yasal ve düzenleyici soruşturmalar sırasında uzun süreler boyunca halkın gözünden kaybolması alışılmadık bir şey değil.

Alibaba İş İmparatorluğu Ne Durumda?

Alibaba’nın Hong Kong’da listelenen hisseleri, liste kaydı iptal edildiği kasım ayı başından bu yana büyük darbe aldı. Ant Group’ un Çin’in müdahalesi nedeniyle düşmesinden hemen önceki 859 milyar dolardan 600 milyar doların altına düşen piyasa değeri 2020’nin son günlerinde düştü. Alibaba, Ant’ın üçte birine sahip ve hisse senetleri  şimdiye kadar %2 daha düştü.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz

Related Posts

Yorum Bırakın...