Twitter Trump’ın Hesabını Kalıcı Olarak Kaldırdı

by Ayse Genc
twitter

Twitter, Capitol Hill’deki ölümcül ayaklanmanın ardından “şiddeti daha fazla kışkırtma riski nedeniyle” nadir bir eylemde bulunduğunu söyledi. Cuma günü Twitter, Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı. Çünkü sosyal ağ, bu haftanın başlarında Kongre Binası’nı işgal eden bir çeteyi kışkırtması nedeniyle, başkanın tweetlerinin daha fazla şiddeti kışkırtma riski taşıdığı konusunda uyardı. Twitter yeni yıla girmeden önce platformunda dolaşan silahlı eylemler için planlar bulduğunu söyledi.

Twitter, son tweetlerinin kamu güvenliği için bir risk oluşturduğunu ve daha fazla kargaşaya yol açabileceği sonucuna vardıktan sonra alışılmadık bir adım attı. 88 milyondan fazla takipçisi olan başkanın hesabı, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın 2020 başkanlığı seçimleri ile ilgili attığı bir dizi tweet nedeniyle çarşamba günü geçici olarak kilitlenmişti. Sosyal ağ, Trump’ın son tweetlerinin şiddeti teşvik etme riski taşıdığı sonucuna vardı.

Twitter, eylemi açıklayan bir blog gönderisine bağlantı içeren bir tweet ile açıklamayaptı. @realDonaldTrump hesabından gelen son tweetleri ve bunların etrafındaki bağlamı yakından inceledikten sonra hesabı kalıcı olarak askıya aldık” dedi. Gönderide, “ABD Kongre Binası’na ve eyalet başkenti binalarına 17 Ocak 2021’de yapılması önerilen ikincil saldırı da dahil olmak üzere, gelecekteki silahlı protesto planları Twitter’da ve dışında çoktan çoğalmaya başladı” denildi.

Saldırı Eylemi Sayımı Durdurdu

Twitter’ın bu hareketi, ülkenin çarşamba günü Capitol’de kaotik bir saldırının ardından sarsılmasıyla geldi. Beş kişinin öldüğü eylem, yakınlardaki bir Trump mitingini takip etti. Eylem Kongre’nin hararetli başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamak için toplandığı sırada geldi. Saldırı, sayımı durdurdu. Sayım daha sonra yeniden başladı ve kolluk kuvvetlerinin isyancıları temizledikten sonra tamamlandı.

Twitter, Trump’ın hesabını geri çekme konusunda isteksizdi, çünkü başkan olarak rolü kamuoyunun ilgisini çekiyor. Ancak şirket, Capitol Hill’de seçmen dolandırıcılığına ilişkin temelsiz iddialarının şiddete dönüşmesinin ardından, başkanın hesabını kalıcı olarak askıya alma baskısıyla karşı karşıya kaldı. The Washington Post’a göre Twitter’ın kendi çalışanları, CEO Jack Dorsey ve diğer şirket yöneticilerine sosyal ağın ayaklanmadaki rolü hakkında soruşturma talep eden bir mektup yazarak şirketi eleştirdiler.

Daha Önce de Twitter ‘a Trump’ı Yasaklama Çağrısında Bulunuldu

Yıllardır eleştirmenler Twitter’a Trump’ı yasaklaması çağrısında bulundu. Başkan geçmişte sosyal ağın kurallarını ihlal etti. Ancak şirket ya tweetleri bıraktı ya da kullanıcıların devam etmek, tweetleri okumak için bir düğmeyi tıklatmasına izin veren uyarı ekledi. Örneğin 2017’de Trump, Kuzey Kore’ye yönelik bir tehdit gibi görünen bir tweet attı. Twitter’ın şiddet içeren tehditlere karşı kuralları olmasına rağmen, tweet’in haber değerinin sosyal ağda kalmasına izin vermeyi hak ettiğini söyledi. 6 Ocak’tan bu yana Twitter, Trump’ın tweetlerinden beşini, seçmen dolandırıcılığına dair temelsiz iddialar içerdiği için etiketledi.

Cuma günü Twitter, başkanın iki tweetinin şiddeti yüceltmeye karşı kurallarını ihlal ettiğini ve şirketin onu yasaklamasına neden olduğunu söyledi. Şirket bir tweet’te, “Bu haftaki korkunç olaylar bağlamında Twitter , ihlallerinin potansiyel olarak bu eylem planına yol açacağını açıkça belirttik.” dedi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...