Windows 7 Hala En Az 100 Milyon Bilgisayarda Kullanılıyor

by Ayse Genc
windows 7

Microsoft’un işletim sistemi desteğini bir yıl önce sonlandırmasına rağmen, Windows 7 hala en az 100 milyon bilgisayarda çalışıyor. 100 milyondan bile fazla olabilir.  ZDNet çeşitli analiz raporlarında hala Windows 7 çalıştıran bilgisayarların oranını analiz ediyor. Her veri kaynağı, Windows 7’yi farklı pazar payı yüzdelerinde belirlerken, çoğu işletim sisteminin bilgisayarların yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

Microsoft yıllardır dünya çapında birçok sürümde 1,5 milyar Windows kullanıcısı olduğunu söyledi. Analiz şirketleri tarafından kullanılan farklı yöntemler nedeniyle tam bir Windows 7 kullanıcısı elde etmek zor ancak bu en az 100 milyon olduğu tahmin ediliyor. Microsoft’un 1,5 milyar Windows kullanıcısı tahminini yalnızca bir milyara düşürürseniz (1 milyar aktif Windows 10 kullanıcısı var), o zaman Windows 7’nin hala büyük miktarda bilgisayarda kullanıldığı söylenebilir. Gerçekte, dünya çapında 200 milyondan fazla cihaz tarafından hala kullanılıyor olabilir.

Windows 7 desteği, işletim sisteminin “Ben bir bilgisayarım ve Windows 7 benim fikrimdi” pazarlama kampanyasıyla ilk lansmanından yaklaşık 11 yıl sonra, Ocak 2020’de sona erdi. Hızla, özellikle işletmelerle birlikte, Windows’un çok popüler bir sürümü haline geldi. Geçen yıl işletim sisteminin pazar payına bakıldığında, Windows 7’yi yüzde 10 pazar payının kesin olarak altına almasının bir veya iki yıl alacağı açıktı.

windows 7

Windows 7 ‘nin Tamamen Ortadan Kalkması Daha da Uzun Sürebilir

Özellikle birçoğunun uzaktan çalışma ve evde eğitim için bilgisayarlara yöneldiği son bir yıldan sonra. Microsoft, salgın nedeniyle bilgisayar talebinde ve kullanımında artış olduğunu bildirdi. Muhtemelen bu bilgisayar kullanımının bir kısmı, sık kullanmadıkları eski bilgisayarların ve dizüstü bilgisayarların tozunu alan evlerden de gelmiş olabilir. Bu cihazlardan bazıları hala Windows 7’yi çalıştırıyor olabilir.

Salgının geçen yıl bilgisayar pazarını da etkilediği oldukça açık. Bazı analistler istatistiklerde yalnızca 2020’de yaklaşık 300 milyon bilgisayarın sevk edildiğini görebileceğimizi düşünüyor. Bu, bilgisayarların desteğin kesilmesinden sonra ilk yılını gördükten sonra, bilgisayar pazarı için önemli bir değişiklik oldu. Bu büyüme, Windows 7 desteğinin sona ermesiyle arttı ve çoğu analist, 2020’de pazarın baştan sona daha da büyümesini beklemiyordu.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...