Windows 10 Uyarısı: Microsoft, Tüm Windows 10 Kullanıcılarını Acil Uyarıyor

by teknohall
Windows 10 Uyarısı

MICROSOFT, Windows 10 ve 7 işletim sistemlerinin kullanıcıları için acil bir uyarıda bulundu. Tüm kullanıclar için yapılan bu Windows 10 Uyarısı ‘nı görmezden gelirseniz size maliyeti olabilir.

Microsoft , popüler Windows işletim sistemlerinin kullanıcılarını, pahalıya mal olabilecek, giderek karmaşıklaşan dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Redmond firması, sahte teknik destek uyarıları yoluyla kullanıcıları kişisel verileri ve kredi kartı ayrıntılarını almaya ve onları kandırmaya çalışan, giderek artan sayıda saldırı konusunda bilgilendirilmeye devam ettiğini söylüyor. Bu dolandırıcılıklar yeni bir şey değil. Ancak Microsoft, siber suçluların şüphelenmeyen bilgisayar sahiplerinden kazanç sağlamak amacıyla benimsediği en son teknikler hakkında müşterilerini uyarıyor.

Geçmişte, dolandırıcılar, tüketicilere çağrıda bulunurdu, ancak daha fazla insan bu taktiği bildikçe çok daha gelişmiş bir şey denemek zorunda kaldılar.

Dolandırıcılar tarafından benimsenen en son numara, bilgisayar ekranlarında aniden beliren bir açılır pencere kullanır. Korkunç mesaj, PC’nin, kullanıcıları sahte bir çağrı merkezine yönlendiren listelenen bir teknik destek numarasıyla ele geçirildiğini gösteriyor.

Bir kez arandığında, kullanıcıdan gerçekten ihtiyaç duymadığı yardım için ödeme yapması istenecektir.

Daha fazlasını açıklayan Mary Jo Schrade – Genel Danışman Yardımcısı, Bölge Lideri, Microsoft Dijital Suçlar Birimi Asya bir blog yazısında şunları söyledi : “Teknik destek sahtekarlığı, saf aramadan, profesyonel görünümlü hizmet sunmak için bağlı kuruluş pazarlamacılarından yararlanan daha karmaşık bir altyapıya dönüştü. Bunlar, tüketicilere dolandırıcı çağrı merkezleriyle iletişim kurmalarını istemektedir.

“Ayrıca, e-posta, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve sosyal mühendislik taktikleri kullanan dolandırıcılar bu yolla kurbanları cezbetmeye çalıştıklarını görüyoruz. Bu taktikler, faillerin çağrı merkezlerine yönlendirmeler, olası satışlar ve ödeme de dahil olmak üzere kaynakları paylaştığı, kolayca tekrarlanabilen bir kurumsal modelin genişletilmesine hizmet etti..”

Windows 10 Uyarısı : Microsoft, teknik destek dolandırıcılığının kurbanı olan kişilerden yaklaşık 6.500 şikayet aldığını söylüyor. 

Bu kulağa çok gibi gelebilir, ancak aslında önceki yıllarda ortalama 13,000 raporun altında.
Şirketin araştırması, beş tüketiciden üçünün son 12 ay içinde teknik destek dolandırıcılığıyla karşılaştığını gösteriyor.

Ne yazık ki, suçluların temas kurduğu yaklaşık altı tüketiciden biri, dolandırıcılığın peşinden gitmesi için kandırılıyor ve çoğu zaman kurbanların yüzlerce dolar kaybetmesine neden oluyor.

Microsoft şimdi dolandırıcılıkları nasıl yeneceğimize dair hayati bilgiler yayınladı ve tüm kullanıcıların dikkat etmesi önemlidir.

Dolandırılmamak İçin Dikkatli Olun

Windows 10 Uyarısı : Microsoft, Tüm Windows 10 Kullanıcılarını Acil Uyarıyor

• Microsoft, teknik yardım sağlamak için kişisel veya finansal bilgiler için spam e-posta göndermez veya telefon görüşmeleri yapmaz. Microsoft ile iletişim sizin tarafınızdan başlatılmalıdır.

• Telefon numarasıyla birlikte bir açılır pencere veya hata mesajı görüntülenirse, numarayı aramayın. Microsoft’un uyarı mesajları telefon numarası içermez.

• Yazılımları yalnızca resmi Microsoft iş ortağı web sitelerinden veya Microsoft Mağazasından indirin. 

İlginizi çekecek yazılar:

TeknoHall Videoları için YouTube Kanalımıza Göz Atın!

Related Posts

Yorum Bırakın...