Facebook Konuşan Emoji, Soundmoji

by teknohall
Facebook Konuşan Emoji Soundmoji

17 Temmuz emoji gününde Facebook, Messenger’da Soundmoji’yi başlatıyor. Soundmoji, kullanıcılar tarafından en çok kullanılan yüzlerle ilişkili kısa ses videolarını ile entegre eden simgelerdir.

İOS Soundmoji

Facebook Konuşan Emoji, Soundmoji

Önce Messenger’ın iOS sürümünde, ardından Android’de kullanıma sunulacak yenilik, önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm dünyada yayınlanacak. İlerleyen zamanlarda genişletilelerek 27 Soundmoji kadar olacak. Facebook’un açıkladığı gibi, Soundmoji kullanıcıların Messenger’daki bir sohbette tezahürat, cırcır böceği, davul, kahkaha gibi kısa ses klipleri göndermesine izin veriyor.

Sanatçıların ve dizilerin yanı sıra çeşitli ünlü filmlerden ses klipleri de olacak. 27 ses simgesinden birini göndermek için Messenger’da bir sohbet başlatmanız ve gülen yüze dokunmanız yeterli olacak.Soundmoji koleksiyonunu içeren yeni bir menü, seçmenize olanak tanıyacak. 

17 Temmuz Dünya Emoji Günü

Soundmoji hayatımıza girmeden hemen şöyle bir geriye gidip emojilerimizi de hatırlayalım😉

Her yıl 17 Temmuz’a denk gelen emoji günü, günümüzde yaygınlaşan piktogramların babası olarak kabul edilen Japon tasarımcı Shigetaka Kurita’nın icadını hatırlatıyor. 20 yılı aşkın bir süre önce Kurita, 12×12 piksellik 176 emoji seti oluşturdu. 

17 Temmuz, Dünya Emoji Günü’nü ve dijital takvimler için dünyanın birçok sembolik ikonunu tanır. Gün, benzersiz mesajlar göndermek için emojileri kullanmaya teşvik ediyor.

Emojiden önce ifadeler vardı. İfadeler (duygu + simge), onlardan yoksun olan soğuk sert metinlerde duyguların ifadesi olarak geliştirilmiştir.

Japonca bir ifade olan Emoji, kabaca “resimli kelime” anlamına gelir ve Shigetaka Kurita tarafından 1990 yılında yaratılmıştır. Kurita, Japon telekom şirketi NTT Docomo için çalışırken, bu resimli kelimeleri gençlere daha çekici hale getirmek için çağrı cihazlarında bir özellik olarak tasarlardı.

Apple tarafından 2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone, Japon pazarını ele geçirmek için telefona gömülü bir emoji klavyesine sahipti. ABD kullanıcılarının bulması amaçlanmasa da, onu nasıl kullanacaklarını çabucak buldular.

Emojipedia.org  tüm platformlardaki güncellemeleri ve işletim sistemleri izler. 1800’den fazla emoji, duygulardan çok daha fazlasını kapsar.  Her yıl yeni emojiler geliştirilerek bugüne geldik. Şimdi bakalım soundmoji ne kadar yer edecek hep birlikte görelim. 😊 

İlginizi çekecek yazılar:

TeknoHall videoları için YouTube hesabımıza abone olun!

Related Posts

Yorum Bırakın...