Android ve iOS’da Uygulamalara Koyu Mod Nasıl Kurulur?

by Ayse Genc
android

Gözlere bir mola vermek özellikle sağlık için oldukça önemlidir.  Koyu mod, beyaz arka planı gri ve siyahlarla değiştirir. Android ve iOS’da Facebook, Gmail, WhatsApp ve tüm favori uygulamalarınızda karanlık modu nasıl etkinleştireceğinizi yazımızda açıkladık.

Günümüzün büyük bir bölümünü ekranlara bakarak geçiriyoruz. Bazı raporlara göre yetişkinler, günde ortalama 3 saat 10 dakika ile ilk kez mobil cihazlara TV’den daha fazla baktı. COVID-19 salgını sırasında, veri kullanımı fırladı ve ekranda geçirilen süre büyük ölçüde arttı. Mavi ışık, beyninizin günün saati konusunda kafasını karıştırarak uykuyu bozabilir. Mobil cihazlardan vazgeçmek çoğu insan için gerçekten bir seçenek değil. Bu yüzden mavi ışık filtreleri veya mavi ışıklı gözlükler gibi şeylere yönelebilirsiniz. Ayrıca gözlerinizi rahatlatmak için beyaz arka planları gri ve siyahlarla değiştirebilirsiniz. Tüm uygulamalar resmi bir karanlık mod sunmuyor. Ancak çoğu son yıllarda bu özelliği destekleye başladı. En az iOS 13 veya Android 10’a sahipseniz, cihazınız sistem genelinde bir karanlık modu destekleyecektir. Bazı Google veya Apple uygulamaları için karanlık modu açmanın tek yolu budur.

Android Mesajları

Mesajlar’da, üç noktalı menüye dokunun ve açılır menüden Tema Seç’i seçin. Daha sonra uygulamayı açık, koyu yapabilir veya sistem varsayılan temasıyla eşleştirebilirsiniz.

Facebook

Sağ üst (Android) veya sağ alt (iOS) köşedeki hamburger menüsüne dokunun, aşağı kaydırın ve Ayarlar ve Gizlilik> Karanlık Mod’u seçin. Daha sonra bunu açabilir veya kapatabilir ya da uygulamayı telefonunuzun sistem genelindeki temasına bağımlı hale getirebilirsiniz.

Gmail

Gmail, web’de uzun süredir desteklenen temalara sahiptir; menüleri değiştirirler ancak gelen kutusu beyaz kalır. Telefonunuzda karanlık mod istiyorsanız, bunu yapabilmeniz hangi telefona ve mobil işletim sistemine sahip olduğunuza bağlı olacaktır. Android telefonlarda, Ayarlar menüsüne gidin ve bir Tema seçeneğiniz olup olmadığına bakın. Aksi takdirde, Gmail için işletim sistemi düzeyinde karanlık modla sınırlı olabilirsiniz. Örneğin, iOS veya OnePlus 5’teki Gmail Ayarlarında bir tema seçeneği bulamadık.

Google Takvim

Android’de sol üst köşedeki hamburger menüsüne dokunun ve Ayarlar> Genel> Tema’yı seçin. Açık veya koyu bir tema arasından seçim yapın veya sistemin varsayılan temasına geçmesini sağlayın. Uygulamanın iOS sürümünde karanlık mod kontrolü yoktur. Ancak sistem genelinde karanlık modu ayarlarsanız Google Takvim yine de kararabilir.

Google Drive (Yalnızca Android)

Google Drive’ın Android sürümünde hamburger menüsünü açıp Ayarlar> Tema’yı seçerek karanlık modu açın, ardından varsayılan ışık modunu veya karanlık modu seçin. Cihazın pil tasarrufu moduna göre belirlenmesini de sağlayabilirsiniz. Bağımsız karanlık mod henüz iOS’ta mevcut değil.

Google Dokümanlar

Google’ın Android ve iOS için Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar uygulamalarında karanlık mod için hamburger menüsünü açın ve Ayarlar> Tema’ya dokunun ve koyu, açık veya sistem varsayılanını seçin. Belgeleri karanlık modda okuma fikrinden hoşlanmıyorsanız, çalışmanızı açık temada önizleyebilirsiniz. Bir belge açıkken, üç nokta simgesine ve Açık Temada Görüntüle’ye dokunun. Bu, menü ve kenarlık siyah kalırken sayfayı geçici olarak beyaza çevirecektir.

Google Maps

Yıllarca yalnızca sınırlı bir gece teması sunmanın ardından, Google Haritalar nihayet Android için tam bir karanlık moda kavuştu. Sağ üst köşedeki profil resminize dokunup Ayarlar> Tema’ya giderek açın. Orada, karanlık modu açabilir veya cihazın temasıyla eşleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Şimdilik, iPhone ve iPad kullanıcılarının, yalnızca navigasyon modunda çalışacak olan navigasyon temasını kullanmaya devam etmesi gerekecek. Ayarlar> Navigasyon’a gidin ve Harita Görünümü bölümünü bulun. Daha sonra uygulamanın temasını karanlık olacak. Günün saatine uyacak şekilde değiştirebilirsiniz, ancak yalnızca aktif olarak talimatları izlediğinizde devreye girecektir.

Instagram: Android Özel Teması

Android

Instagram uygulaması, seçtiğiniz işletim sistemine bağlı olarak karanlık modu farklı şekilde ele alıyor. iPhone kullanıcıları için, uygulama yalnızca sistem varsayılan temasını taklit eder. Ancak Android kullanıcıları özel bir tema ayarlayabilir. Sağ alt köşedeki profil resminize dokunun ve sağ üstteki hamburger menüsünü açın. Ayarlar> Tema’ya gidin. Açık veya koyu seçebilir veya sistem varsayılanını seçebilirsiniz.

Kindle

Android

Amazon’un Kindle uygulaması, Diğer> Ayarlar> Renk Teması> Koyu seçeneğine giderek karanlık modu açmanıza olanak tanır. Ancak bu, e-kitaplarınızın içeriğini değiştirmez. Bunu yapmak için, her kitabın üzerindeki Aa simgesine dokunun, Düzen’e dokunun ve siyah noktayı seçin.

Messenger

Android

Facebook’un Messenger uygulaması, hem iOS hem de Android cihazlarda karanlık modu destekler ve açılması son derece kolaydır. Tek yapmanız gereken sol üst köşedeki sohbet başlığı simgesine ve Karanlık Mod’a dokunmak. iPhone ve iPad kullananlar, uygulamayı sistem varsayılan temasına göre ayarlama seçeneğine sahiptir.

Outlook

Android ve iOS’ta, sol üstteki hesap simgenize dokunun ve sol altta görünen dişli simgesini seçin. Android’de Tema’ya gidin ve açık, koyu ve / veya pil tasarrufu / sistem varsayılanı arasında seçim yapın iOS’ta Outlook’a kaydırın ve açık, koyu veya sistem genelinde seçin.

Pinterest

Android kullanıcıları, kullanıcı profili düğmesine dokunarak ve pencerenin üst kısmındaki küçük dişliyi seçerek Pinterest uygulamasını karanlık moda ayarlayabilir. Hesap ayarları> Uygulama temasına gidin, ardından karanlık mod veya sistem varsayılanı / pil tasarrufu arasında seçim yapın. iPhone veya iPad kullananlar, sistem genelinde karanlık modu etkinleştirmeden uygulama temasını doğrudan değiştiremezler

Reddit

Reddit uygulamasında karanlık modu açmanın iki yolu vardır. En kolay yol, sol üst köşedeki kullanıcı profilinize dokunup açılır menünün altındaki ay simgesini seçmektir. Bu, temayı siyah olarak ayarlayacaktır. Veya açılan menüde Ayarlar’a dokunun, ardından Koyu Mod bölümüne gidin. Reddit, karanlık modu açmanıza, karanlık temayı değiştirmenize ve özelliği günün saatine veya sistem varsayılanına bağlamanıza olanak tanır.

Signal

Signal’da sol köşedeki profilinize dokunun, ardından açık ve koyu arasında geçiş yapmak için Görünüm> Tema’yı seçin. Temayı, cihazınızın sistem varsayılanına uyacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Skype

Skype’ta, uygulamayı karartmak için kullanıcı profili simgenize yukarıdan dokunun ve Ayarlar> Görünüm> Koyu öğesini seçin. Ayrıca özel vurgu renkleri de seçebilirsiniz.

Telegram

Android’de hamburger menüsünü açın ve açık ve koyu mod arasında hızlıca geçiş yapmak için menünün üst köşesindeki ay simgesine dokunun. Koyu modu daha da özelleştirmek için Ayarlar> Sohbet Ayarları’na dokunun. Ardından tercih ettiğiniz renk temasını ve vurgu renklerini seçin. iOS kullanıcılarının hızlı bir geçişi yoktur; Renk temasında ve vurgu renklerinde değişiklik yapmak için Ayarlar> Görünüm’e gidin. Uygulamanın her iki sürümünün de belirli zamanlarda karanlık modu açma seçeneği vardır.

Twitch

Twitch’te, iOS kullanıcıları dişli simgesini seçmeli ve Ayarlar> Tercihler> Görünüm’ü seçmelidir. Daha sonra uygulamayı sistem varsayılanıyla eşleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Android kullanıcıları, kullanıcı profillerini açıp Hesap Ayarları> Tercihler’i seçebilir ve özelliği açıp kapatabilir.

Twitter

Android

Twitter’da karanlık modu etkinleştirmek için profil simgenize dokunun ve Ayarlar ve Gizlilik> Görüntü ve ses> Karanlık mod’u seçin. Android’de, onu değiştirebilir veya günün saatiyle otomatik olarak eşleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz. iOS uygulamasında karanlık modu açmak için sistem ayarlarıyla eşleşen bir anahtar bulunur. Koyu mavi Dim teması sizin için yeterince karanlık değilse, Lights Out gerçek bir siyah tema sunar.

WhatsApp

Android

WhatsApp karanlık modu destekler, ancak Android ve iOS cihazlarda farklı çalışır. Android kullanıyorsanız, üç nokta simgesine dokunun ve Ayarlar> Sohbetler> Tema’yı seçin. Ardından karanlık mod veya sistem varsayılanı arasında karar verin. Varsayılan olarak, WhatsApp’ın teması koyu maviye gerçek siyahtan daha yakındır. Ancak duvar kağıdınızı karartarak sohbetleri daha koyu hale getirebilirsiniz. Düz siyah bir arka plan oluşturmak için Duvar Kağıdı’na dokunun ve Duvar Kağıdı Karartma altındaki kaydırıcıyı sağa çekin.

iPhone ve iPad kullanıcıları karanlık moda yalnızca sistemi geniş bir şekilde ayarlayarak geçebilirler. Ancak yine de Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Duvar Kağıdı altında duvar kağıtları eklenebilir ve ayarlanabilir.

Youtube

Android

Android’de, yukarıdan profil fotoğrafınıza dokunun ve Ayarlar> Genel> Koyu Tema’yı seçip onu açın. iPhone veya iPad’de üst taraftaki profil fotoğrafınıza dokunun, ardından Ayarlar> Görünüm> Koyu tema’yı seçin.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...