Kulaklık Ömrünü Uzatmak için 4 Kolay İpucu

by Ayse Genc
kulaklık

Bu basit hilelerle kulaklığınızın daha uzun süre çalışmasını sağlayabilir ve seslerini iyileştirebilirsiniz. Bu temel ipuçları, kulaklık verimini arttıracak, en iyi seslerini vermelerini ve gelecek yıllar boyunca en iyi şekilde kalmalarını sağlayacaktır.

1. Kulaklık Bakımı

Ses ve kullanıcı deneyiminizi yükseltmenin yollarından bahsetmeden önce, ses yatırımlarınızın uzun ve mutlu bir ömre sahip olmasını sağlamak için bazı temel noktalara geçelim.

kulaklık

Kabloları Olan Kulaklıkların Bakımı

Artık pek çok kulaklık ya kablosuz ya da çıkarılabilir kablolara sahip olduğundan, kıvrımlı kablolarla ilgili endişelenmek geçmişte kaldı. Birçoğu dahil, çıkarılabilir kablolar da artık eskiden olduğundan daha yüksek kalitede. Yine de piyasada hala kablolu kulaklıklar var.

Kablolar, iç kısımdaki tellerin doğal bobinini takip eden nispeten gevşek halkalar şeklinde sarılmalıdır. Bir kabloyu çok sıkı veya çok gevşek bir şekilde sardığınızda, büyük olasılıkla şeklinden çıkarak veya bükülerek daha karmaşık hale gelebilir. Yerinde kalan ilmekleri sararak doğal bobini bulmaya çalışın. İlmeği sağlam tutmak için muhtemelen bir çeşit bağlayıcı gerekli olacaktır.

Çıkarılabilir kabloları olan kulaklıklar için de aynı tavsiye geçerlidir ve genellikle birlikte verilen saklama kutuları, ilmekli kabloyu yerinde tutmak için tasarlanmış bir bölmeye sahip olacaktır. Asla bir kabloyu bağlamayın ve size çok uzun süre dayanmalıdır.

Kablosuz Kulaklıkların Bakımı

Kablosuz kulak içi kulaklıklar için, bakımın en önemli yönü, şarj kutusunun içini esas olarak sudan ve ayrıca kulak kirinden korumak olacaktır. Kural olarak, bir şarj kutusuna yerleştirmeden önce kulaklıklarınızın tamamen temiz ve kuru olduğundan emin olun. Kutunun içine giren herhangi bir nem sorun yaratacaktır.

2. Kulaklıklarınızı Nasıl Temizlersiniz?

Kulaklıklarınızı temizlemek, uzun süre iyi çalışır durumda kalmalarını sağlamak için önemli bir adımdır.

kulaklık

Kulaklığınız varsa, kulak içi veya kulak üstü olsun, kulak kiri birikmesi bir sorun olmamalıdır. Kulak yastıkları terlenirse (egzersizden veya sadece düzenli kullanımdan), onları durulamak isteyebilirsiniz. Ancak öncelikle, kısmen suya dayanıklılık seviyesine atıfta bulunan IP derecesini bildiğinizden emin olmak çok önemlidir. Onları ıslatmayı veya durulamayı planlıyorsanız, derecelendirmenin en az IPX5 olduğundan ve ideal olarak daha çok IPX7 olduğundan emin olun.

Kulaklıkları kendileri ıslatamasanız bile, birçok kulak yastığı artık çıkarılabilir. Bazıları giysi gibi yıkanabilir, diğerleri bir musluğun altında çalıştırılıp kurutulabilir ve çok yıprandığında birçoğu tamamen değiştirilebilir. Ancak bazı pedler yapıştırılmıştır ve IP derecelendirmesine sahip değildir. Bu da onları temizlemeyi hassas bir iş haline getirir. Bu durumda en iyi uygulamalar için kulaklığınızın kılavuzuna bakabilirsiniz.

Benzer şekilde deri kulaklık pedleri için, farklı deri türleri farklı yaklaşımlar gerektirebileceğinden, temizlikle ilgili ipuçları için üreticinin sitesine veya kılavuzuna başvurmalısınız. Bununla birlikte, kulak pedinin çoğu olmasa da bazıları suni deridir. Diğerleri bunun yerine kadife veya ipek benzeri kumaşlarla kaplanmıştır. Bunların temizlenmesi için hafif nemli ve tüy bırakmayan bir bez kullanmak doğru olacaktır.

Özellikle kanal içi ve kulak içi modellerde, kulak kiri oluşma olasılığı nedeniyle bunları düzenli olarak temizlemelisiniz. Kulak kiri tizi bloke edebilir, stereo görüntüyü değiştirebilir ve ayrıca çok çekici görünmeyebilir. Bir kulak kiri temizleme aracı satın almak istemiyorsanız, çoğu kulak ucu kulaklıktan kolayca çıkarılabilir ve ardından durulamak için su altında çalıştırılabilir. Tekrar takmadan önce iyice kurutmanız gerekecek ve bunu yapmak için yumuşak, tüy bırakmayan bir bez kullanmalısınız.

3. Daha İyi Ses için Kulaklık Uygulamaları Kullanın

Bir uygulama ile kulaklığınızın ses imzasını hızlı ve radikal bir şekilde değiştirmek çok kolaydır. İnce ayar yapmak için bir uygulama kullanmak sizi birdenbire sevmenize neden olmayacaktır ancak EQ’nun ince kullanımı her türlü yararlı sonuca ulaşabilir. Örneğin, aşırı derecede güçlendirilmiş bası (bugünün modellerinde ortak bir özellik) tonunu azaltmanın veya bazı aşırı ıslıklı yüksek orta sesleri iyileştirmek harika bir yoludur.

Bugünlerde birçok kulaklık, özel tamamlayıcı uygulamalarla çalışıyor. Ayrıca Equalizer + HD gibi çok sayıda üçüncü taraf çok bantlı EQ uygulaması da var. Bu tür uygulamaların püf noktası, mümkün olduğunca az güçlendirme veya kesme kullanmaktır. Bu EQ uygulamalarının çoğunun caz, rock veya çeşitli türler için ön ayarları vardır, ancak kendinizinkini özelleştirmek ve ince vuruşlar kullanmak, kulaklıklarınıza ve tercihlerinize daha iyi uyarlanmış, daha tatmin edici bir deneyim sağlayacaktır. EQ ayarlarının ötesinde, bazı uygulamalar ANC (aktif gürültü iptali) ayarlarını kontrol etme veya ayarlama veya hatta ANC’yi çevrenizi duymanıza izin veren ortam dinleme modlarıyla harmanlama yolları sunar. Yine daha fazla uygulama, kulak üstü bir düğmeye kısayol işlevi atamak kadar basit veya her kaydırma, dokunma veya basılı tutmanın işlevini tamamen yeniden atamak kadar basit olabilen kontrol paneli özelleştirmesi sunar.

Bir üretici tarafından doğrudan belirli bir çift kulaklıkla çalışmak üzere sağlanan neredeyse tüm kulaklık uygulamaları, hataları düzeltmek veya gelecekteki telefon güncellemeleriyle uyumluluğu sağlamak için ürün yazılımı güncellemeleri de sunacaktır. Uygulamayı düzenli olarak güncellemeler için kontrol etmek iyi bir fikirdir.

4. Preamp’lar ve DAC’larla Ses Kalitesini Yükseltin

Kablolu kulaklıklarınız varsa – özellikle güzel olanlarınız varsa – kulaklık ön amfisi veya DAC ile işleri bir adım öteye taşımayı düşünebilirsiniz. DAC,elektronikte dijitalden analoğa dönüştürücü, dijital sinyali analog sinyale dönüştüren bir sistemdir.  EQ uygulamalarının kulaklığınızın sürücülerinin ses imzasını şekillendirmeyi amaçladığı durumlarda, dijitalden analoğa dönüştürücüler (DAC’ler) genel ses kalitesini iyileştirmekle ilgilidir.

Üreticilerin sunduğu çözümler, telefonunuza takılan taşınabilir kulaklık preamp / DAC’lardan, bilgisayarlar için basit, küçük DAC’lere ve taşınabilir kullanım için bir çantaya atılabilen diğer ev ses kaynaklarına (Audioengine D1 gibi) kadar çeşitlilik gösterir. Kulaklığınızı preamp / DAC’ye takarsınız ve yüksek kaliteli kulaklıklardaki sonuçlar neredeyse her zaman açık ve olumludur. Çoğu DAC, daha yüksek sinyal-gürültü oranları, daha düşük bozulma ve kalitelerini düşürmeden yüksek bit hızı ve örnekleme hızlarıyla yüksek çözünürlüklü dosyaları oynatma yeteneği sunar. Bu özelliklerin her birinin ne anlama geldiğini bilmek zorunda bile değilsiniz. Asıl mesele şu ki, bu cihazlar çoğu mobil cihazın basitleştirdiği bir işlemi gerçekleştiriyor ve sesinizin doğruluğunu artırıyorlar.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...