RAR Dosyası Nasıl Açılır? İşte Gerekli Program!

by teknohall
rar-dosyalari

Bilgisayar kullanıcılarını yakından etkileyen program olan RAR uzantılı dosyalar nedir? Kullanıcılara nasıl faydalara var?

Hepimiz mutlaka bir şekilde RAR program ile karşılaşmışızdır. Tüm kullanıcıların sıklıkla kullandığı bu dosyalar bizlere oldukça fayda sağlıyor. Bu faydalar hakkında sizler için hazırladığımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

winrar

RAR Dosyası Nedir?

Kısaca RAR diye adlandırdığımız program aslında “Roshal Archive” ile kısaltılmış olan sıkıştırma ve arşivleme formatında tasarlanmanmış programdır. Dosyalar aslında çok büyük kapasiteli dosyaların sıkıştırılarak herhangi bir eyleme hazır hale getirilmiş şeklidir. Basit bir şekilde düşünürsek küçük hacimli dosyalar ilse kolaylıkla işlem yapabiliriz. Fakat bu hacimler büyüdükçe bizim işimizde oldukça zorlaşabilir. Veya küçük hacimli dosyalar, büyük hacimli dosyalara göre kolaylıkla bir yerden bir yere taşınabilir. Bu sayede dosyalar bilgisayar kullanıcıları tarafından oldukça yaygın şekilde kullanılır.

RAR Dosyası Açma

Hazırladığımız ya da başkası tarafın gönderilen RAR uzantılı dosyalara erişmek ve eylem gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Tabi bunun için bir program kullanmanız gerekecek. Hemen hemen çoğu bilgisayar kullanıcının tercih ettiği program olan WinRar, dosyalara erişmemizi sağlıyor.

WinRar programını bilgisayarımıza kurduktan sonra program simgesine çift tıkladığımızda açılan ekranda zaten bilgisayarımızda bulunan tüm RAR uzantılı dosyaları görebiliriz. Ardından sıkıştırmış olduğumuz dosyayı normal bir şekilde kullanmak için dışarıya ayıklamamız gerekecek.

rar

WinRar programının üst sekmesinde yazan “ buraya aktar”  butonuna tıklayıp, dosyanın ayıklanması gereken hedef yolu seçtikten sonra çıkan ekrandan “tamam” dedikten sonra dosyayı ayıklamış olacağız. Ayıkladığımız dosyaya erişmek için önceden seçtiğimiz hedef yolu takip edebiliriz.

Tabi bunun birde daha kolay yolu var. Yine aynı şekilde ayıklamak istediğimiz RAR uzantılı dosyanın üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra “klasöre çıkart” seçeneğini kullanabiliriz. Bu yöntem ile çok hızlı şekilde dosyaları tek bir klasörde toplayarak kullanabiliriz.

Bir başka yol ise dosyaya sağ tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekrandan direk “buraya çıkart” diyerek herhangi bir klasöre toplamadan direk bulunduğu yere çıkartabiliriz.

Diğer Dosya Açma Programları

Tabi en çok bilinen programlardan olan WinRar dışından alternatif olarak başka programlarda mevcuttur. Bu programlar Peazip, WinZip, 7-Zip ve B1 Free Archiver adından anlaşacağı üzere kullanıma sunulmuştur.

Birden fazla örneği bulunan RAR uzantılı dosyaları hem sıkıştırmak ya da arşivlemek için hangisini kullanmanız gerekir sizlerin tercihine kalmış.

Related Posts

Yorum Bırakın...