Twitter, iOS Kullanıcılarından Reklam İzni İstiyor

by teknohall
twitter-ios

Hepimiz telefonda dolaşırken herhangi konu ile alakalı konuşurken karşımıza bir anda konumuz ile ilgili Twitter reklamları çıktığını görüp şaşırdığımız olmuştur. Genelde bir ürünü internetten incelerken satın almasak dahi daha sonraki zamanlarda baktığımız ürünün bir anda aynısı karşılaştığımızda olmuştur.

İlerleyen teknoloji ile kaba tabirle anlatırsak artık telefonumuzda kullandığımız uygulamalar bizleri izler olmuştur. Bizim ile alakalı verileri depolayıp saklayan telefonumuz aynı şekilde bizlerin karşısına konuştuklarımızla alakalı reklamlar çıkartıyor.

Dünyada oldukça yaygın sosyal medya platformu olan Twitter bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Yani bizler Twitter ’da gezerken bizleri izleyecek.

twitter-ios

Twitter’ın yeni yayınladığı İOS güncelleme ile bizlerden uygulama şeffaflığı kuralları gereğince reklam izlemeyi etkinleştirmemizi istiyor. Spaces desteğini ekleyen twitter, 8.65 sürümüne güncelledikten sonra, tüm twitter kullanıcıları ziyaret ettiği sitelerin hepsinde veri ile alakalı bilgilere izin vererek “reklam alakalı tutmaları” amaçlayan bir pencere ile karşılaşacaklar.

Güncelleme İle İzlemeyi Etkinleştirmemiz İstenecek

Geçtiğimiz ay İOS 14.5 piyasaya sürüldükten sonra uygulamalar ile alakalı çıkan yenilikte “izleme amacıyla kullanıcı izin istemesi” gerekiyordu, fakat bu özellik bu güne kadar twitter tarafından desteğini vermedi. Twitter uygulamasından açılır pencere ile karsımıza çıkan “devam et” butonuna dokunarak, uygulamadan bizleri izlemeleri ya da izlememeleri için ayar yapmamız mümkün oluyor.

Telefonumuzda kullandığımız diğer uygulamalarda ise aynı şeyleri yaşarken bir adımda twitter’dan geldi. Diğer kullandığımız sosyal medya uygulamalarında da reklam ile alakalı geri bildirimler sağlanıyordu. Bunları facebook ya da instagram ile karşılaştırınca ki zaten iki uygulamada ortak olduğu için iki sosyal ağa kıyasla, twitter reklam özelliği daha makul oldu. Sebebi ise facebook ve instagram ’da karşılaştığımız “uygulamaları ücretsiz kullanmak istiyorsanız reklamlara izin verin” seçeneği kullanıcılar oldukça sert bir tavır oldu. Ve çoğu kullanıcı bu uyarıya sert tepki göstermek zorunda kaldı. Belki sizlerde aynı uyarılarla karşılaşıp aynı tepkiyi vermiş olabilirsiniz.

twitter

Dünyada Durum Nasıl?

Bu durumdan kaynaklı kayıtsız kalmayan bir şirketin yaptığı analizlere göre ise sosyal medya kullanıcılarından yüzde 96’sı uygulamayı kullanırken takip etme özelliğini devre dışı bırakmayı tercih etti. Ve ABD’de oldukça yaygın olan İOS kullanıcılarının da sadece yüzde 4’ü İOS 14.5 güncellemesini yaptıktan sonra bu özelliği kullanmaya başladıkları görüldü. Oldukça az olan bu sayı ise ilerleyen zamanlarda nasıl olur bilemeyiz. Kim telefonunda sosyal medya hesaplarında gezerken takip edilmek ister bilemeyiz. Tartışmaya açık bir konu.

Konuyla alakalalı güncel haberler için TeknoHall’i takip etmeyi bırakmayın.

Related Posts

Yorum Bırakın...