Windows God Mod Nasıl Etkinleştirilir?

by Merve Taş
windows god mod

Windows 7’den beri aşina olduğumuz God Mod, Tanrı Modu olarak da bilinir. God Mod, bilgisayarınızın işletim sistemine erişip daha çok kontrol alanı yaratmanızı sağlayan bir özelliktir. “Süper Yönetici Modu” ya da “Jedi Modu” olarak da bilinen bu özellik, masaüstünüzde 200’den fazla menüye erişebilmenizi ve tüm ayarlara kısa yoldan ulaşmanızı sağlar.

Windows God Mode, Windows Vista ile hayatımıza girmişti. 2007’de piyasaya sunulan Windows Vista, God Mode ile büyük bir değişiklik sundu ve God Mod o yıllardan beri değişime uğramayarak Windows 10 ve Windows 11’e kadar ulaştı. God Mod modu kolayca etkinleştirilebilir!

Windows God Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Windows God Mod, karışıklığa neden olabilecek bir mod sanılabilir; aksine bilgisayarınıza daha fazla hakim olmanızı sağlar. God Mode’u etkinleştirmek için şu iki adımı izlemeniz yeterli.

  1. Masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın.
  2. Yeni’ye basın.
  3. Klasör’e tıklayın ve klasöre şu adı verin: GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
windows god mod

Kodu girdiğiniz zaman, açtığınız klasör bu simgeye dönüşecek:

windows god mod

God Mod ile Neler Yapılabilir?

Denetim masası ya da ayarlar menüsünde işlem yapmak sizi zorluyorsa, bu menülerin sürekli değişmesini sevmiyorsanız God Mod sizin için çok kullanışlı olabilir. God Mod olarak bilinen bu kısayol, aslında Windows Ana Denetim Masası Kısayolu ismini taşır fakat 2010’lu yılların başında kullanıcılar tarafından God Mod adını aldı.

Windows’taki tüm ayarları kolayca yapabilmenizi sağlayan God Mod, aynı zamanda tüm ayarlara hızlıca erişebilmenizi sağlar. Örneğin, ağ ayarlarınızla ilgili tüm ayarları buradan görüntüleyebilir ve yapmak istediğiniz tüm değişiklikleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ayarlar’a girip tüm seçenekleri tek tek bulmak yerine, tek bir dosya altında hepsine hakim olarak tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

God Mod’un içerdiği bazı ayarlar, Denetim Masası ya da Ayarlar konsolunda gözükmeyebilir. God Mod sayesinde bu konsollarda bulunan ayarlardan daha fazlasına erişebilirsiniz. God Mod, aynı zamanda herhangi bir ayar için bir kısayol oluşturabilmenizi sağlar. Örneğin, Bluetooth’u sıkça kullanıyorsanız panelden masaüstüne Bluetooth’u sürükleyebilirsiniz.

Ana Kontrol Panelini etkinleştirmenin bir başka avantajı da, herhangi bir ayar için kolayca bir kısayol oluşturmanıza olanak sağlamasıdır.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...