Resim İçinde Resim Güncellemesine Hazır Olun!

by Merve Taş

Google Chrome’da bulunan PiP – yani Resim İçinde Resim- uzantısını kullananlarınız var mı? Ana ekran içinde video oynatmamızı sağlayan PiP özelliği, uzun süre önce zaten kullanıma açılmıştı. Çeşitli uygulamalarda da kullanılan PiP teknolojisi, uzun bir zaman sonra radikal bir değişikliğe giderek beklenen hataları düzeltmek için hazırlanıyor! Neler mi? Gelin, birlikte öğrenelim!

Google Chrome Resim İçinde Resim Uzantısı Nedir?

Google Chrome’da bulunan Resim İçinde Resim (PiP) uzantısı, kullanıcıların video olmayan içeriği açabilmesini sağlayacak büyük bir değişiklik yapabilmelerini hedefliyor! PiP’nin yeni güncellemesi ile, siz internette dilediğiniz içeriğie göz atarken görüntü gibi çeşitli türleri desteklemeyi amaçlıyor.

Bilindiği üzere, Google Chrome’da şu an için bulunan Resim İçinde Resim özelliğinde sadece video oynatılabiliyor. Yeni güncelleme sayesinde, etkileşim kurulabilen her HTML içeriğinde Resim İçinde Resim modu aktif olabilecek ve bu daha rahat bir Google Chrome deneyimi sunacak!

Yeni Güncelleme Neyi Amaçlıyor?

resim içinde resim

Yeni güncelleme, şu anda PiP 2.0 adını almış durumda ve PiP özelliği aktif olduğu sırada etkileşim kurulabilen HTML içeriğinin etkinleştirilmesini sağlamaya çalışıyor. Google Chrome, Chromium’daki yayınlarından birinde konuyla ilgili şu sözleri söylemişti: “Bu, isteğe bağlı içerikle her zaman en üstte pencerelere izin veren yeni resim içinde resim v2 özelliği serisinin bir parçasıdır. Bu CL, yeni pencere alt türünü tanıtır ve Z katmanını, onu diğer içeriğin üstünde gösterecek şekilde ayarlar. Takip eden CL’ler ek davranış değişiklikleri ekleyecektir.”

Yeni Güncelleme Ne Zaman Gelecek?

Diyelim ki, ekranınız PiP penceresindeyken uzun süreli odağını kaybetti. Böyle durumlarda, PiP ile gösterilen içerik, odak yeniden kazanılana kadar gizlenir. Odak kazanıldığı zaman tekrar görüntülenmeye devam eder! Chromium’daki yayınlarından birinde, “Picture-in-Picture istendiğinde ve pencere görüntülendiğinde, istenen öğeyi yeni pencerenin gövdesine kopyalayacağız. Kopyalama için Document.importNode algoritmasının derin versiyonunu kullanmalıyız” diye belirtmişlerdi.

Chromium’dadaki yayınlarda Google, yeni PiP güncellemesini açıklamak için bir PiP özelliğini “web” olarak nitelendiriyor. Yeni güncellemenin tarihi hakkında henüz net bir bilgi olmasa da, gizlilik veya güvenlik sorunları olmaması adına, yoğun araştırmalar yaparak kullanıcılarına daha güvenli bir ortam sunmayı amaçlıyor. Her yeni güncellemede olduğu gibi, bu güncellemenin hakkında da çeşitli spekülasyonlar olsa da; sonuç olarak güncelleme bize sunulduğu zaman hangi türleri destekleyeceğini, hangi HTML’lerde çalışacağını göreceğiz. Bekliyoruz, hazırız!

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...