Windows 11 Arşiv Uygulamaları Nasıl Kullanılır?

by Merve Taş
windows 11 arşiv

Windows 11 kullanıcıları, toplanın! Bilgisayarınızdaki depolama alanı ve internet bant genişliğini daha ferah tutmak için Arşiv uygulaması ile tanışın! Bilgisayarınızın depolama alanından tasarruf etmek için bu tür uygulamaları kullanabilirsiniz.

Windows 11 Arşiv Uygulamaları Nedir?

Windows 11 Arşiv uygulamaları sayesinde bant genişliğinde ve bilgisayarınızdaki depolama alanında daha rahat bir kullanım sağlar. Uygulamalarınızı otomatik yöneterek, sık kullanmadığınız Microsoft Store uygulamalarını arşivleyerek depolama alanınızı ferahlatır. Kullanmadığınız uygulamalar sadece bilgisayarınızdan kaldırır; Microsoft Store’da depolanmaya devam eder. Böylece depolama alanınızda yer kaplamaz ve oyunun sunduğu hizmetler internet bant genişliğinizi kullanamaz.

Uygulamayı tekrar kullanmak istediğiniz zaman, tıkladığınız uygulama sizi Microsoft sunucularına bağlar. Eğer uygulama artık Microsoft Store’da mevcut değilse, uygulamaya tekrar ulaşmanız mümkün olmayabilir. Arşiv uygulamasının nasıl kullandığını öğrenmek için okumaya devam edin!

Windows 11 Arşiv Uygulamaları Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 11’de sunulan arşivleme özelliği, “Uygulamaları Arşivle” seçeneğini etkinleştirilerek kullanıma açılabilir. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca etkinleştirebilirsiniz.

“Uygulamaları arşivle” özelliği varsayılan olarak etkinleştirilmelidir, ancak aşağıdaki adımları kullanarak bunu kontrol edebilir veya yeniden etkinleştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Uygulamalar’a tıklayın.
 3. Sağ tarafta bulunan Uygulamalar ve özellikler sayfasına gidin.
 4. Diğer ayarlar‘a basın.
 5. Uygulamaları arşivle seçeneğini tıklayın.
 6. Windows 11’de Arşiv uygulamalarını etkinleştirmek için bulunan anahtarı açarak aktif hale getirin.

Bu adımları tamamlayarak Arşivleme özelliğini açtığınız zaman, kullanmadığınız uygulamalar arşivlenmeye başlayacaktır. Uygulamayı tekrar kullanmak istediğiniz zaman uygulamayı açmalısınız, böylece Microsoft Store’a bağlanıp uygulamanızın otomatik olarak indirilmesini bekleyebilirsiniz.

Windows 11 Arşiv Uygulamaları Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bilgisayarınızdaki arşiv uygulamaları özelliğini devre dışı bırakmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli!

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Uygulamalar‘a tıklayın.
 3. Sağ tarafta bulunan Uygulamalar ve özellikler sayfasına gidin.
 4. Diğer ayarlar‘a basın.
 5. Uygulamaları arşivle seçeneğini tıklayın.
 6. Windows 11’de Arşiv uygulamalarını devre dışı bırakmak için bulunan anahtarı kapatın.

Bu özelliği devre dışı bıraktığınız zaman, Windows 11 arşiv uygulamaları özelliğini artık kullanamayacaksınız. Kullanmadığınız uygulamaları manuel olarak bilgisayarınızdan kaldırarak kolayca yer açabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...