CES 2021 COVID-19’la Savaşmak için Yeni Teknolojileri Sergiliyor

by Ayse Genc
CES 2021

Tüketici teknolojisi konferansı, salgının ortasında tamamen dijitale geçmek zorunda kaldı. Ancak korona virüsle savaşmak için hala yenilikler var. Korona virüs salgını, geçtiğimiz yıl dünya çapında yaşamları altüst etti. Yaşama, çalışma ve hatta yemek yeme şeklimizde değişikliklere zorladı. Bu haftaki yıllık CES 2021 gösterisinde, teknoloji şirketleri COVID-19’a karşı maskeler, dezenfektanlar, hava temizleyicileri ve temassız teknoloji yoluyla savaşmanın çeşitli yollarını tartışıyorlar.

Şirketler, hiç kimsenin virüse karşı savaşı kazanamayacağını anlıyor ve bu yüzden çoğu, hayatın dönüştüğü yeni normalin bir parçası olarak konumlanıyor. Bu yolda Plott şirketi, Ettie adında insanların sıcaklığını içeri girmelerine izin verilmeden önce ölçebilen bir kapı zili yaptı. Bir diğeri, Alarm.com, normalde dokunduğumuz yerlerde bıraktığımız bakteri ve virüslerin bulaşmasını azaltmak için bir dokunmadan çalışan kapı zili yarattı. Alarm.com, “uyanık kalmanın ve birbirimizi korumanın başka bir yolu” dedi.

CES 2021

Mikrofonlu Maske MaskFone

Ofislerde, perakende mağazalarda veya restoranlarda yüksek temaslı, yüksek trafik alanlarını dezenfekte etmek için ultraviyole ışık yayan robotlar var. Hastane derecesine yakın doğrulukla grip benzeri semptomları tespit etmek için vücudunuza yapışan sensörler bulunmakta. Ayrıca dahili mikrofonu olan bir maske var, böylece bir çağrıya cevap verebilir ve maskenizi taktığınızda kolayca duyulabilirsiniz. İşlevine uygun şekilde adı MaskFone ‘dur. “MaskFone, sizi ve yolunuzun kesiştiği herkesi zararlı bakterilerden, virüslerden ve kirlilikten koruyan günlük bir temeldir.”

Bu yeni korona virüsle mücadele ürünleri, teknolojinin modern yaşamın önemli bir parçası haline gelmesinin en son yolu. Virüse maruz kaldıklarında birbirlerini uyarmaya yardımcı olmak için Apple ve Google yazılımı tarafından desteklenen telefonları kullanıldı. Hükümetler, insanların hastalanmaktan kaçınmalarına ve ne zaman olabileceklerini belirlemelerine yardımcı olmak için web siteleri oluşturdu.

Tarihteki hemen hemen her sektörden daha fazla güç ve nakit ile donanmış olan teknoloji endüstrisi, yardım çağrısı gördüğünü söylüyor. Apple CEO’su Tim Cook, şirketin kasım ayında canlı olarak yayınlanan sunumlarından birinde, “Misyonumuz, insanların yaşamlarında anlamlı bir rol oynayan ürünler yaratmaktır,” dedi. 2021 için Apple’ın daha da fazlasını yapacağını ilan etti.

Bununla birlikte, CES 2021 ‘de gösterilen yeni ürünlerin genellikle hala geliştirme aşamasında olduğunu akılda tutmak önemlidir. Özellikle sağlık ürünleri, iddialarını desteklemek için bağımsız çalışmalara sahip olmayabilir. Yine de bu yeni ürünler neyin geleceğine ve bu kriz sırasında hayatı biraz daha kolaylaştırmaya neyin yardımcı olabileceğine bir bakış sunuyor.

Daha Fazla Maske

MaskFone çalışan insanlar için pratiklik sunarken, sağlık etrafında inşa edilmiş başka maske teknolojileri de var. AirPop Active + maske, nefes alışınızı izleyen ve filtrenizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğini belirlemek için onu yerel hava kalitesi verileriyle karıştıran bir sensörle birlikte gelen akıllı bir maskedir. Maskenin arkasındaki şirket AirPop, maskelerinin bu ay 150 dolara satışa sunulacağını söyledi. Ayrıca Amazfit, filtrelerini 10 dakika içinde dahili UV ışıklarıyla temizlediğini iddia eden şeffaf dezenfekte edici bir maske yaptı.

CES 2021
AirPop Active + maske

Gösteri alanındaki belki de en gösterişli maske oyun bilgisayarı ve aksesuar üreticisi Razer’den geldi. Bu şirket, insanların konuştuğunuzda sizi daha kolay görmesine ve duymasına yardımcı olan yerleşik mikrofonu, ışıkları ve hoparlörü olan şeffaf bir maske olan Project Hazel’ı duyurdu. Hava geçirmez bir mühür ve sterilizasyon kutusu oluşturmaya yardımcı olmak için silikon kenarlara sahiptir. Razer, ne zaman piyasaya çıkacağını konusunda açıklamada bulunmadı.

Razer Project Hazel

CES 2021 ‘de Hava Temizliği için Yeni Teknolojiler

Teknoloji şirketlerinin korona virüsle mücadeleye yardımcı olabileceklerini düşündükleri bir başka yol da hava filtreleme. Örneğin Luft Duo, etrafınızdaki havayı temizlediğini iddia eden, pille çalışan bir hava temizleyicidir. Bunu tek kullanımlık HEPA filtreleri ve UV ışığı kombinasyonu ile yapar. Arabanızın kontrol paneli için bir sallanan kafa büyüklüğündedir. Ayrıca Airthings, karbondioksit seviyelerini, nemi ve sıcaklığı izleyen Wave Plus adında bir sensör geliştirdi. Bu da virüsü bulaşma olasılığının ne kadar yüksek olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Wave Plus ofisler için üretilirken, daha küçük Wave Mini evde kullanım içindir. Yine de tüm bu teknolojiler kendi başlarına bir savunma için yeterli değil.

CES 2021

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...